• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Kto jest zużywającym w myśl ustawy o podatku akcyzowym?

N

Niezarejestrowany

Gość
Witam Wszystkich!
Stan faktyczny jest taki: firma X prowadząca m.in skład podatkowy dostarcza gaz do firmy Y. Gaz jest dostarczany jako zwolniony a na dokumencie dostawy zużywającym jest firma X co skutkuje tym, że sama sobie potwiedza odbiór. Gaz nie jest sprzedawany firmie Y, ale jest zużywany w firmie Y na cele grzewcze. Przy czym w myśl zawartej umowy Y świadczy dla X usługę grzewczą. X spełnia wszystkie warunki zwolnienia (jest zarejestrowana, prowadzi ewidencje wysyłek i zaużycia, wystawia dok. dostawy, potwierdza odbiór). Y natomiast nie jest nawet zarejestrowana (jako zużywający) i nie prowadzi ewidencji.
Kto w zaistniałej sytuacji jest zużywającym? Czy Y powinna się zarejestrowac?

P.S. Abstrachując od powyższego: czy w obecnym stanie prawnym zużywający, jeżeli prowadzi również skład podatkowy może nie prowadzic ewidencji zużycia? Czy treśc przepisu mówiąca, że ewidencji moze nie prowadzic ten, który "wyłącznie używa do celów grzewczych węglowodory gazowe" zwalnia z tego obowiązku. Oczywiście chodzi o gaz p-b.

Z góry dzięki za odpowiedzi i opinie
 
Tak sobie myślę...
A od kiedy bierze się pod uwagę umowy zawarte pomiędzy firmami ?
Skład to jedno, a zużywający to drugie. Oczywiście skład może być również zużywaczem jeżeli bierze na potrzeby własne... i nie widzę w tym problemu... niech zużywa do bólu i ogrzewa kogo chce i jak chce ;)
A firma Y ... nie rozumiem jak może brać zwolniony skoro jest nikim ?
To nie to samo... wydaje mi się że trzeba te dwie sprawy rozdzielić.
Ot tak w skrócie... .
 
A czy to ma w ogóle znaczenie czyje są urządzenia grzewcze? Czy jeżeli urządzenia należą do X to jak to się ma do sprawy?
 
Paszczak: to długa historia
Czyli konkluzja jest taka, że czyje są urządzenia nie ma znaczenia - jeśli dobrze zrozumiałem.
 
dla mnie sprawa wygląda nieco inaczej jeszcze, otóż:
- firma Y jest pośrednikiem i do ogo ona dostarcza faktycznie ten gas to sparwa juz drugorzedna. Na DD powinien b yc podpis Y a nie X !
- Y i tak i tak musi być zarejestrowana ... :(
 
X płaci dla Y za obsługę urządzeń grzewczych.
A z tym pośrednikiem to się nie zgadzam. Przecież pośrednik powinien dastarczac komuś innemu- zużywającemu a te wyroby już dalej nigdzie nie są przesyłane.
W LEX-sie znalazłem komentarz zgodnie z którym sam fakt ich wysłania poza skład eliminuje możliwośc zużycia przez prowadzącego skład występującego jako zużywający.
Czyli zostaje że zużywającym jest Y.

A może ktoś ma inne zdanie?
 
A czy to ma w ogóle znaczenie czyje są urządzenia grzewcze? Czy jeżeli urządzenia należą do X to jak to się ma do sprawy?
Dla zwolnienia z podatku akcyzowego nie ma to żadnego znaczenia.

Nie ma o czym gadać, jest oczywistym ze firma Y jest zużywaczem ze wszystkimi konsekwencjami z tego tytułu. Oczywiście należałoby dokładnie zbadać tę sytuację by w ocenie sprawy się upewnić.
 
Back
Do góry