• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Kserokopie

N

Nie zarejestrowany

Gość
Może temat banalny ale dla mnie małego podatnika bardzo istotny. Otóz niedawno miałem kontrolę z Urzędu Celnego (odbyła sie ona w 2010r.) i podczas tej kontroli kontrolujący zażyczyli sobie wykonanie kserokopi faktur dokumentów dostawy i kart produkcyjnych, w sumie jakieś 600 kserokopi które musiałem wykonać w pobliskim punkcie ksero narażając się na koszty dojazdu i wykonania tych ksero. W związku z powyższym mam pytanie - co (jaki przepis prawa) upoważnia kontrolujących funkcjonariuszy do narażania mnia na tego rodzaju dodatkowe koszty??

Z góry dziekuje za odpowiedź..
 
żaden ! przepis . należy sie trzymać treści zapisu: przedstawić wszystkie niezbędne do kontroli celnej dokumenty.



przedstawić to nie znaczy kserować !
 
żaden ! przepis . należy sie trzymać treści zapisu: przedstawić wszystkie niezbędne do kontroli celnej dokumenty.



przedstawić to nie znaczy kserować !

Potwierdzam.
Swego czasu w ustawie o kontroli skarbowej był przepis, że kontrolowany miał na swój koszt sporządzać kopie dokumentów - został uznany za niekonstytucyjny.

Mój szef, jak kiedyś w trakcie kontroli wykonywanej przez Służbę Celną zażyczono sobie kserowania dokumentów (też pokaźna ilość), spytał mnie krótko, czy jestem sekretarką kontrolujących.
 
wszystko jasne

reguluje to art. 35. ustawy o SC
Koszty związane z realizacją obowiązków określonych w art. 33 ust. 1, z wyjątkiem
obowiązków wskazanych w art. 33 ust. 1 pkt 4 i 9, oraz w art. 34 obciążają podmioty
podlegające kontroli. Art. 33 ust. 1 pkt 4 obliguje podmiot do umożliwienia sporządzania kopii dokumentów, ale koszty obciążają organ celny.
 
reguluje to art. 35. ustawy o SC
Koszty związane z realizacją obowiązków określonych w art. 33 ust. 1, z wyjątkiem
obowiązków wskazanych w art. 33 ust. 1 pkt 4 i 9, oraz w art. 34 obciążają podmioty
podlegające kontroli. Art. 33 ust. 1 pkt 4 obliguje podmiot do umożliwienia sporządzania kopii dokumentów, ale koszty obciążają organ celny.

Ponadto zgodnie z tym co cytujesz, masz "umożliwić sporządzanie kopii" a nie "sporządzać je". Różnica subtelna, ale nie oznacza, że kontrolujacy może Cię wysłać do punktu ksero - pomijając już sam koszt kserowania, który zawsze powinien obciążać organ.
Jak w firmie masz kserokopiarkę, to ja rozumię ten zapis tak, że masz obowiązek udostępnić ją kontrolującym, aby sobie do woli kserowali, ale zaraz potem możesz wystawić za to fakturę.
 
Back
Do góry