Korpusy

PJS

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
2 Luty 2008
Posty
2 276
Punkty reakcji
3 468
Miasto
Polska
Panie Ministrze

Wprowadzenie korpusów na wzór innych służb uważam za słuszne. Mam jednak pytanie, czy istnieje juz gotowy klucz kwalifikowania obecnych funkcjonariuszy do poszczególnych korpusów i przyznawania im konkretnych stopni? Czy będzie to "sztywny" klucz, czy tez poza obecnym stanowiskiem i stopniem uwzglednione beda inne czynniki? (np. staż, czy martwy jak dotad system ocen okresowych)

Proponowane stopnie odbiegaja nieco od obecnych, stad moja wątpliwość. Próbując przyporzadkować od dołu obecne stopnie do proponowanych, wychodzi na to, że wiekszość z nas znajdzie sie w korpusie podoficerów, czyli porównujac do Strazy Granicznej maksymalnie stopień sierżanta. Skoro dażymy do przybliżenia naszej struktury do SG, należy zauważyć, że standardowa ścieżka kariery funkcjonariusza SG po paru latach słuzby dochodzi do stopnia chorażego, a znaczna część osób z wyższym wykształceniem osiaga stopnie oficerskie (równiez na stanowiskach kontrolerskich).
Jak to bedzie wygladało u nas?
 
Widze to tylko tak, ze bedzie odpowiednik dzisiejszych stopni i nowych. Inaczej poszlibysmy w uznaniowośc, a uznaniowośc to pytania, watpliwości i nieufność.
jk
 
oficerowie

Panie Ministrze

Jak Pan napisał w odpowiedzi na głos sprzeciwiajacy sie obligatoryjnemu przydziałowi stopni oficerskich, będzie to obligatoryjne od obecnego podkomisarza wzwyż.

Wcześniej odpowiedzial mi Pan, że stopnie bedą przyznawane wg klucza, cytata z Pana wypowiedzi:
"Widze to tylko tak, ze bedzie odpowiednik dzisiejszych stopni i nowych"
Czy klucz ten jest już znany?
Czy to znaczy, że nowymi podkomisarzami zostaną obecni podkom.
Wg. mnie ranga obecnego komisarza celnego jest porównywalna z oficerami starszymi w innych służbach, a oficerami powinni zostać obecni aspiranci (zwykle średnia kadra kierownicza). Dla "zwykłych" celników ścieżka kariery powinna dążyc do uzyskania stopnia aspiranta (nowego), lub nawet stopnia oficerskiego.
W SG nawet na kontrolerskich (niekierowniczych) stanowiskach pracuja oficerowie.

Moje pytanie brzmi:
Czy jest juz projekt klucza wg. którego będzie sie mianowało celników na nowe stopnie? (chodzi o porównanie obecnych stopni do nowych. Nowych stopni jest wiecej, wiec nie może to odbywać sie liniowo)
 
Klucz

Panie Ministrze!

1. Ponowie swoje pytanie.
Czy gotowy jest juz klucz (lub jego projekt) wg którego obecnym stanowiskom i stopniom będzie sie przypisywać nowe?
Pytanie rodzi sie stąd, ze nowych stanowisk i stopni jest wiecej. Stąd muszą być sytuacje, że w "kluczu" obecnemu stanowisku beda odpowiadały dwa nowe. Czy będą dodatkowe kryteria określajace jakie stanowisko w takim przypadku przyznać (wyższe czy niższe)? Np. staż pracy, obecny stopień sł., opinia czy decyzje pozostawi sie dyr IC?

2. Odniosę sie też do projektu
Projekt z dnia: 24.07.2008 r.
ROZPORZĄDZENIE1)

MINISTRA FINANSÓW

z dnia​

w sprawie szkolenia specjalistycznego i składania egzaminu na pierwszy stopień w korpusie aspirantów, oficerów młodszych i oficerów starszych w Służbie Celnej.
§ 2. 1. Funkcjonariusze mogą ubiegać się o przyjęcie na szkolenie specjalistyczne jeżeli spełniają następujące warunki:
1)są funkcjonariuszami w służbie stałej,
2)posiadają pozytywną opinię służbową,
3)nie są karani dyscyplinarnie,
4)są przewidziani do mianowania na pierwszy stopień do korpusu aspirantów, oficerów młodszych i oficerów starszych w ciągu roku od ukończenia szkolenia.

Skąd funkcjonariusz będzie wiedział, że jest przewidziany w ciągu roku do mianowania na pierwszy stopień w następnym korpusie? Dzisiejsze realia sa takie, że awanse ważą sie do ostatniej chwili, o przejrzystości kryteriów i regół nie bedę nawet wspominał.
Wiedza taka wg projektu rozp. potrzebna będzie f-szowi aby mógł sie ubiegać o przyjęcie na szkolenie specjalistyczne.

PS. Z okazji Pana urodzin i zbliżającego sie Święta SC, życzę Panu dużo mądrości i trzeźwego lecz nie zimnego spojrzenia na konsekwencje opracowywanych reform dla państwa, naszej słuzby i dla szeregowych f-szy i pracowników.
PJS - rozczarowany, sceptyczny ale mający jeszcze nadzieje​

 
stopnie

Dorzucę jeszcze pytanie nr 3.
Czy są przygotowane wzory dystynkcji dla nowych stopni?
Czy będą one wzorowane np. na dystynkcjach policyjnych? Takie rozwiązanie sprawiłoby, że ranga naszych stopni byłaby bardziej czytelna dla ludzi nie związanych z nasza służbą
 
uszczegółowienie zapytania

Projekt Ustawy o SC odpowiada w części na moje wcześniejsze pytania.
Art. 229 omawia zasady mianowania na stopnie w korpusach oficerów starszych i młodszych.
Uważam, że powinno sie go poprawić.
Może sie zdarzyć, że osoba obecnie w stopniu komisarza, zajmuje teraz stanowisko, któremu ten stopień nie przysługuje (np. byly dyrektor IC), może nawet nie zajmować stanowiska wiażącego sie z podporządkowaniem sluzbowym innych f-szy lub pracowników (np. ekspert celny). Czy taka osoba powinna również zostać oficerem starszym, skoro ma stopień który nie przysługuje dla jego obecnego stanowiska? Osoby takie umieściłbym ustawowo w korpusie oficerów młodszych.

A tak przy okazji. Czy powinno tak być, ze f-sz, któremu obniża sie stanowisko słuzbowe jest pozostawiony na wysokim stopniu, pomimo, że stopien taki nie przysługuje dla jego obecnego stanowiska? Uważam, że taka sytuacja będzie dopuszczalna tylko wtedy kiedy zostanie wprowadzona kadencyjność stanowisk i f-szowi zostanie obnizone stanowisko tylko dlatego, że skończy sie jego kadencja. W takim przypadku powinien zachować stopień. Ale jeśli jest odwolany bo sie nie sprawdził?

Sytuacja dot. oficerów młodszych jest dość precyzyjnie opisana, ale tez budzi moje watpliwosci. Czy f-sz w stopniu np. rewidenta ma zostac oficerem tylko dlatego, ze ktoś powierzył mu obowiazki kierownika zmiany? Uważam, że też powinno sie to zmienić i ograniczyc do osób, które pełnia funkcje kierownicze i mają stopień minimum dyspozytor.

TAK BYŁOBY UCZCIWIEJ!

Jednak wiekszość z nas jest ciekawa klucza dotyczacego przydzialu niższych stanowisk i stopni. To dotyczy wiekszości z nas.
Przydział stopni oficerskich budzi emocje ze wzgledu na personalia i "zasługi" pewnych osób.

Dlaczego w projekcie ustawy pominieto reszte f-szy i brak jest zapisówregulujacych zasady przyznawania stopni w korpusach aspiranckim, podoficerskim i szeregowych?
 
O przydzieleniu nowych stopni będzie decydował staż w służbie (a wcześniej administracji) z ograniczeniem wynikającycm z najwyższego stopnia na zajmowanym stanowisku.
Więc nawet jak ktoś młody pełni funkcję kierowniczą to dostanie taki stopień jaki wynika z jego stażu.
Dla cywili będzie ten sam klucz z uwaględnieniem stażu w administracji resortu finansów. Te zasady są takie jak dziś przy przechodzeniu cywila do służby.
jk
 
Back
Do góry