• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Komunikat ZZ Cieszyn i Katowice

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
13 537
Punkty reakcji
4 502
Miasto
ZZ Celnicy PL
Cieszyn, 19 lutego 2006r.

WSPÓLNY KOMUNIKAT ZWIĄZKOWY

W dniu 19 lutego 2006r. w Cieszynie odbyło się wspólne spotkanie przedstawicieli Śląskiego Związku Zawodowego Służby Celnej w Cieszynie oraz Związku Zawodowego Celników w Katowicach, poświecone ustaleniu podstawowych kierunków współpracy regionalnej i ponadregionalnej w celu ochrony miejsc i poprawy warunków pracy funkcjonariuszy i Służby Celnej i pracowników cywilnych w administracji celnej.
W trakcie spotkania dokonano oceny bieżącej sytuacji występującej w Służbie Celnej w kontekście krajowym i regionalnym oraz określono kierunki działań mających na celu wyeliminowanie negatywnych skutków planowanych rozwiązań ustawowych i organizacyjnych w zakresie organizacji skarbowości i Służby Celnej.
Przedstawiciele ŚZZSC w Cieszynie i ZZC w Katowicach jednomyślnie stwierdzili, że sprawą priorytetową jest w chwili obecnej podejmowanie wspólnych i jednolitych działań wszystkich organizacji związkowych Służby Celnej przeciw zamiarom ograniczenia zakresu ustawowych zadań skutecznie realizowanych przez Służbę Celną i jej uprawnień - a w szczególności zadań realizowanych w zakresie podatku akcyzowego i szczególnego nadzoru podatkowego oraz uprawnień do czynności operacyjno-rozpoznawczych i stosowania środków przymusu bezpośredniego.
Postanowili negatywnie zaopiniować przedstawione w dniu 14 lutego 2006r. przez Szefa Służby Celnej projekty zmian systemu prawa podatkowego i celnego w zakresie organizacji skarbowości, Służby Celnej oraz zakresu i podziału kompetencji pomiędzy organami podatkowymi.
Uznali bowiem, że projekty te nie prezentują możliwej do pozytywnego zaopiniowania, jednolitej koncepcji organizacji służb celnych i skarbowych, są niespójne wewnętrznie a także zawierają dyskwalifikujące wady o charakterze legislacyjnym.
Przedstawione w poszczególnych projektach rozwiązania częstokroć wykluczają się wzajemnie.
Zajmując takie stanowisko zebrani podkreślili, że projektodawcy z „grup akcyzowych” nie liczą się z brakiem środków na sfinansowanie realizacji zmian zakładających gigantyczne przesunięcia kadrowe i organizacyjne - w tym powstanie 40 nowych urzędów akcyzy i gier. Podają poza tym nieprawdziwe dane o rzekomej wadliwości realizacji zadań w zakresie poboru podatku akcyzowego przez Służbę Celną a także o rzekomej „patologicznej” absencji funkcjonariuszy celnych w strukturach szczególnego nadzoru podatkowego - co winno się spotkać ze zdecydowanym protestem.
Co do zasady projekty zmian kompetencyjnych i strukturalnych, przedstawione stronie związkowej przez Szefa Służby Celnej stanowią wierne kopie projektów przygotowanych w Ministerstwie Finansów za czasów rządów SLD i w żaden sposób nie mieszczą się w koncepcji programowej koncepcji „taniego państwa” przedstawionej zarówno przez rząd, jak też Prawo i Sprawiedliwość.
Przedstawiciele Śląskiego Związku Zawodowego Służby Celnej w Cieszynie oraz Związku Zawodowego Celników w Katowicach postanowili zwrócić się do kierowniczych gremiów ogólnokrajowych organizacji związkowych reprezentujących funkcjonariuszy celnych i pracowników zatrudnionych we wszystkich jednostkach organizacyjnych administracji celnej z apelem o wypracowanie i przedstawienie jednolitego stanowiska w sprawie przedstawionych do konsultacji wyników prac zespołów powołanych przez Szefa Służby Celnej.
Jeśli chcemy by się z nami liczono, musimy wznieść się ponad zadawnione podziały, mówić zawsze jednym głosem i podejmować wspólnie uzgodnione działania.
Razem będzie nam łatwiej walczyć o wspólną sprawę - a tylko zjednoczeni możemy w tej walce odnieść sukces!

Widząc potrzebę koordynacji działań również na szczeblu regionalnym zebrani postanowili również zaprosić przedstawicieli śląskich organizacji związkowych, reprezentujących funkcjonariuszy celnych działających na szczeblu Izby Celnej w Katowicach, Izby Celnej w Opolu oraz Izby Celnej we Wrocławiu, na konferencję poświęconą analizie aktualnej sytuacji w Służbie Celnej i wypracowaniu wspólnych metod oraz kierunków obrony interesów funkcjonariuszy celnych i pracowników administracji celnej.
Wstępnie ustalono, iż takie spotkanie mogłoby się odbyć na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku.
W dalszej części spotkania zebrani omówili bieżące sprawy wymagające uzgodnienia z pracodawcą na szczeblu lokalnym a w szczególności zagadnienie przestrzegania zasad reprezentatywności organizacji związkowych, uzgodnienia zasad podziału środków pochodzących z dywidendy od składek funkcjonariuszy i pracowników ubezpieczonych w ramach programów „Horyzont” i „Dom” oraz zmiany regulaminu i środków finansowania pożyczek mieszkaniowych pochodzących z Funduszu Świadczeń Socjalnych Izby Celnej w Katowicach.
W szczególności uznano za konieczne aby, po przeprowadzeniu konsultacji z Dyrektorem Izby Celnej w Katowicach - zgodnie z wolą ubezpieczonych w ramach wymienionych powyżej programów oraz zarządów organizacji związkowych - ograniczyć zakres osób mogących korzystać z pomocy indywidualnej (zapomoga, pożyczka) do uczestników tych programów ubezpieczeniowych, przy równoczesnym poszerzeniu katalogu przypadków, w których o pomoc ze środków funduszu można się ubiegać.
Zdecydowali również o potrzebie wypracowywania i prezentowania wspólnego stanowiska organizacji związkowych reprezentujących funkcjonariuszy Służby Celnej w każdej sprawie wymagającej uzgodnienia z Dyrektorem Izby Celnej w Katowicach.
Zebrani uznali za konieczne skierowanie słów podziękowania do wszystkich osób, które udzieliły organizacjom związkowym wydatnej pomocy w opracowaniu materiałów analitycznych dotyczących organizacji i zakresu zadań Służby Celnej, oraz oceny materiałów przekazanych do konsultacji stronie związkowej przez Szefa Służby Celnej.
Dziękujemy serdecznie także tym wszystkim, którzy pomogli nam w dotarciu do posłów i senatorów, jak również do prasy radia i telewizji.

Za Zarządy
Śląskiego Związku Zawodowego Służby Celnej
oraz Związku Zawodowego Celników w Katowicach

na oryginale podpisali:

Franciszek Krasoń i Henryk Pander
 
WSPÓLNY KOMUNIKAT ZWIĄZKOWY

WSPÓLNY KOMUNIKAT ZWIĄZKOWY :!: :shock:
Krasonia chyba obudził Pander :lol: Jak widać ten pierwszy jak tylko otworzył oczy zaraz się podpiął. Nie zapomnij przedstawicielu zarzadu (już niedługo chyba tylko zarządu), że ludzi żyjących cudzym kosztem określa się jako darmozjadów, szkodników, pasożytów etc. A tacy tak też z reguły kończą. Jak? wiedzą wszyscy, którzy choć raz w życiu mieli do czynienia ze szkodnikami w ogrodzie. :wink:
 
Back
Do góry