• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Kiedy i z kim i jak długo jeszcze ta pozoracja?

1

100 lat za późno

Gość
FZZSC/99-SSC/MF/2006/IF
Kraków, dnia 03 lipca 2006r.

Pan
Paweł Wojciechowski
Minister Finansów

Szanowny Panie Ministrze,

W związku ze stwierdzonym brakiem przedkładania przez podsekretarza stanu w MF Pana Mariana Banasia projektów aktów prawnych do zaopiniowania przez Ogólnopolskie Związki Zawodowe reprezentujące funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej, Federacja Związków Zawodowych Służby Celnej RP zwraca się do Pana Ministra o spowodowanie przywrócenia dialogu społecznego zgodnego z porządkiem prawnym Rzeczpospolitej Polskiej.
Podpisane w dniu 20 kwietnia 2006r. rozporządzenie Ministra Finansów „ w sprawie umundurowania funkcjonariuszy celnych” (Dz. U. nr 77 poz. 543) w znaczny sposób zmieniło zakres i treść poprzedniego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 marca 2005r (Dz. U. nr 65 poz. 571), i pomimo tych znacznych zmian Federacja Związków Zawodowych Służby Celnej jako ogólnopolski ZZ reprezentujący funkcjonariuszy celnych nie otrzymała powyższego projektu do zaopiniowania, czy wyrażenia uwag i opinii.
Na pismo FZZSC/99-SSC/2006/ZZ skierowane w dniu 13 marca 2006r do Szefa Służby Celnej Pana Mariana Banasia i skierowane do wiadomości Ministra Finansów, w powyższej sprawie, otrzymaliśmy lakoniczną odpowiedź z Departamentu Organizacji Służby Celnej z dnia 2006.03.30 (OC-LF-234-7/06/794/PMBS), w której min. stwierdzono, że cyt. „ Przedłożony do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie umundurowania funkcjonariuszy celnych, jest to projekt, którego treść merytoryczna była przedmiotem opiniowania przez Ogólnopolskie Związki Zawodowe reprezentujące funkcjonariuszy i pracowników służby cywilnej....” i dalej „Z analizy treści pisma wynika, iż źle została zrozumiana intencja projektodawcy, bowiem rozporządzenie nie wprowadza nowego wzoru umundurowania, a jedynie dokonuje niezbędnych korekt w zakresie umundurowania w stosunku do wersji obowiązującej. Ponadto dokonywane zmiany nie generują dodatkowych kosztów, a pozwalają zagospodarować posiadane w magazynach jednostek celnych składniki umundurowania ...” i dalej „Reasumując, nie jest zasadnym stwierdzenie zawarte w piśmie Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej i Zrzeszeniu Związków Zawodowych Służby Celnej RP z dnia 13.03.2006r., iż w trakcie prac nad projektem rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie umundurowania funkcjonariuszy celnych odebrano w/w organizacjom demokratyczne uprawnienia do wyrażania stanowisk dotyczących projektowanych zmian mających istotny wpływ na stosunek służbowy funkcjonariuszy celnych i stosunek pracy pracowników cywilnych.”
Przytoczona fragmentami odpowiedź resortu finansów nie jest zgodna z rzeczywistością i stanem faktycznym, gdyż ustawodawca w uzasadnieniu powyższego rozporządzenia ( z dnia 20 kwietnia 2006r) uzasadnia:
„Dokonana dokładna analiza stanów magazynowych wszystkich izb celnych wskazuje, iż wartość księgowa posiadanych przez izby składników umundurowania, uszytych według wzoru określonego w przepisach obowiązujących przed dniem 6 maja 2005 r. przekracza 3 mln złotych. Chcąc wykorzystać ww. składniki umundurowania niezbędnym jest wprowadzenie takich rozwiązań prawnych, które pozwoliłyby w całości wykorzystać te składniki. Dokonanie tego nie było możliwe w drodze nowelizacji rozporządzenia, gdyż zakres zmian i ich wzajemnych powiązań byłby skomplikowany w stosowaniu. Tym samym zachodzi potrzeba wydania w całości nowego rozporządzenia ze względu na rozległy zakres zmian, w szczególności regulujący kwestie wydawania i rozliczania posiadanego umundurowania, sporządzonego według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 kwietnia 2000 r. w sprawie umundurowania funkcjonariuszy celnych. Obowiązujące obecnie rozporządzenie zawiera nieprecyzyjne przepisy lub nie zawiera niezbędnych regulacji.”

Pragniemy zauważyć, że powyższe zmiany (przytoczone w uzasadnieniu) zostały wprowadzone już po dokonaniu konsultacji społecznych, co spowodowało brak możliwości wyrażenia opinii przez organizacje związkowe. Ponadto pomimo tak znacznych zapasów „starych” składników mundurowych powstały ogromne koszty tychże regulacji, polegające na tym, że w każdej Izbie Celnej zostało uszyte po kilkadziesiąt kompletów nowego umundurowania w sytuacji gdy funkcjonariusze celni posiadali w użytkowaniu obowiązujące „stare” umundurowanie. Dodatkowo w sposób znaczący został obniżony równoważnik pieniężny tym wszystkim funkcjonariuszom, którzy w użytkowaniu mają sorty mundurowe wg rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 kwietnia 2000r. (Dz. U. nr 43, poz. 399).

Szanowny Panie Ministrze,

Federacja Związków Zawodowych Służby Celnej z ubolewaniem stwierdza, że w Państwie Prawa i Sprawiedliwości zachodzą przypadki łamania fundamentalnych praw organizacji związkowych zagwarantowanych Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej oraz ustawą o Związkach Zawodowych, jednocześnie zwraca się z prośbą do Pana Ministra o spowodowanie ukrócenia powyższych – niezgodnych z prawem - praktyk kierownictwa Służby Celnej w odniesieniu do organizacji związkowych reprezentujących funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej działających zgodnie z prawem w imię wspólnego dobra.


Z poważaniem
Za Komitet Wykonawczy:

Przewodnicząca
Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej
Iwona Fołta
/-podpisano na oryginale-/
 
Back
Do góry