• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Jak sciagnac oleje i płyny samochodowe ?

Dzeninx

Nowy użytkownik
Dołączył
24 Lipiec 2010
Posty
2
Punkty reakcji
0
Witam,
Szanowni koledzy chcę załozyć firmę która będzie sie trudnić sprowadzaniem m.in a raczej głównie płynami i olejami do samochodów i motorów oraz ciężarówek.
Czytam wiele ale mam ogromny metlik w głowie.
Wiem że mamy CŁO i VAT ale czy akcyza też jest w przypadku olejów i płynów eksploatacyjnych ?

Jakie wymogi musze spełnic aby sprowadzić olej i płyny w bańkach 1L, 5L, 10L, 20L ?
Płyny i oleje chcę sprowadzić z USA, Kanady.

Czy trzeba spełnic jakies specjalne formy bezpieczeństwa, czy wystarczy tylko zabezpieczyć towar przed zalaniem innych paczek ?

No i jeszcze jedna sprawa, obsługa celna podobno pobierana jest oplata 190zl za obslugę jednej paczki, chodzi o wypelnienie druków itp.
Moze ktos sprecyzowac o co chodzi ?

bede wdzięczny za jakąś pomoc w temacie.
pozdrawiam gorąco wszystkich.

Darek
 
Przedstawiam Panu jako praktyk (ponad 20 lat w służbie celnej) wybrane poglądowe informacje na temat olejów i preparatów smarowych i innych płynów samochodowych w ujęciu przepisów celnych w imporcie:
1/ Oleje smarowe mineralne, smary mineralne oraz praparaty na bazie olejów to takie , które zawierają w swoim składzie co najmniej 70% i więcej olejów powstałych z ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych, KOD CN 2710
stawka celna - 3,7% od wartości,
akcyza - 1180,-zł za 1000 litrów,
VAT -22%.
Wymagane dokumenty oprócz standardowo dołączanych do zgłoszenia celnego:
-certyfikat składu produktu zawierający procentową zawartośc olejów i innych składników przy temp.15 stopni C wystawiony przez producenta,
-deklaracja zgodności z normami API/SAE
2/Oleje smarowe syntetyczne oraz smary syntetyczne to takie które zawierają w swoim składzie poniżej 70% olejów powstałych z ropy naftowej- KOD CN 3403
stawka celna - 6,5% od wartości
VAT-22%
Wymagane dokumenty oprócz standardowo dołączanych do zgłoszenia celnego:
-certyfikat składu produktu zawierający procentową zawartośc olejów i innych składników przy temp.15 stopni C wystawiony przez producenta,
-deklaracja zgodności z normami API/SAE
3/ Oleje hydrauliczne do skrzyń automatycznych i płyny hamulcowe, które zawierają w swoim składzie poniżej 70% olejów powstałych z ropy naftowej
KOD CN 3819
stawka celna 6,5%
VAT 22%
Wymagane dokumenty oprócz standardowo dołączanych do zgłoszenia celnego:
-certyfikat składu produktu zawierający procentową zawartośc olejów i innych składników przy temp.15 stopni C wystawiony przez producenta,
-deklaracja zgodności z normami API/SAE

4/ Płyny niezamarzające do chłodnic na bazie glikolu
KOD CN 3820
stawka- 6,5%
VAT -22%
Wymagane dokumenty oprócz standardowo dołączanych do zgłoszenia celnego:
-certyfikat składu.
Co do zabezpieczenia paczek przewozu radzę zapytac w spedycjach lotniczych lub morskich (oni wiedzą najlepiej).
Podobnie jak o wysokośc opłat za odprawę paczki zależy do agencji bądź spedycji.

Pozdrawiam
Darsi
 
Witam,
Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedz.
Czy jednak wystarczy zwykła karta producenta tzw. MSDS w np. języku angielskim ?
Niekiedy nie ma gestości w 15st.C

Czy najlepie wybrać jakąs jedną agencję celna w swoim miescie rodzimym która będzie robiła mi odprawę czy nie ma to znaczenia i tak będzie to albo w Gdyni albo w przykładowej Warszawie ?

Chciałbym dostać próbki oleju, smaru, i kosmetyków samochodowych oraz takich sciereczek do wycierania lakieru oraz past polerskich czy moge skorzystać z opcji wysłania mi tego jako darmowej próbki wartej kilka USD do testów ?
Wiem ze maja taką opcję, kolega wspominał mi że jest taka opcja , że można dostać po kilka butelek z kazdego asortymentu do testów, badań , itp. trzeba napisac na paczce GIFT a sama wartość paczki nie moze przekroczyć 50 USD.
Jak to jest ?

pozdrawiam serdecznie
 
RE: oleje smarowe

Certyfikat składu producenta powinien zawierac skład chemiczny danej substancji (oleju) . Jeżeli jest w języku angielskim powinien zostac dołączony wraz z tłumaczeniem. Taki certyfikat może Pan uzyskac przed importem danej partii towaru i zwrócic sie do urzędu celnego czy spełnia wymagania.
Jeżeli organ celny będzie miał wątpliwości może pobrac próbki i wysłac do analizy (często są takie wątpliwości przy olejach syntetycznych - ponieważ nie są one obciążone akcyzą, a potencjalnie wynik analizy może przekroczyc 70% w składzie - olejów wytworzonych z ropy naftowej lub substancji bitumicznych) np. półsyntetyk 10W40.

Jeżeli będą to duże partie po kilka tysięcy litrów i dostawy będą częste to warto moim zdaniem dokonywac odpraw celnych w jednym urzędzie/oddziale najlepiej najbliżej miejsca zamieszkania. Może Pan wtedy dokonywac sam zgłoszeń celnych lub za pośrednictwem agencji celnej (najlepiej samemu skalkulowac co bardziej się opłaca).

W przypadku małych paczek dostarczanych drogą lotniczą - najlepiej dokonywac odpraw celnych w oddziałach celnych portów lotniczych (wydaje się że jest taniej niż przesyłac towar tranzytem do swojego miejsca zamieszkania).

Jeżeli chodzi o towary przywożone w celu dokonania prób tzw. próbki przez podmioty gospodarcze to mogą się one ubiegac się o zwolnienie z cła pod warunkiem , że towary przywożone są w małych ilościach (niehandlowych) i małej wartości, oraz że będą przeznaczone do przeprowadzenia prób i testów (musi to również wynikac z dokumentów wystawionych przez nadawcę z USA/Kanady tzn. musi on zadeklarowac , iż towar przesyłany jest bezpłatnie w celu przeprowadzenia testów i prób).
Jako osoba fizyczna natomiast może Pan skorzystac ze zwolnienia przesyłek nadesłanych z zagranicy do kwoty 45,-Euro (to o czym mówił Panu kolega). Wartośc deklaruje nadawca paczki.


Pozdrawiam
Darsi
 
Back
Do góry