• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

ENERGIA-refakturowanie wg. NOWEJ USTAWY

N

Nie zarejestrowany

Gość
Czy wg. nowej ustawy refakturowanie energii elektrycznej na najemcę lokalu podlega akcyzie?
Sugerowane jest wpisywanie na Fakturze treści : koszt zużycia mediów", inni z kolei proponują wkalkulować energię w czynsz i po kłopocie. Zaznaczam, że nie wszyscy najemcy chcą się zgodzić na takie rozwiązanie. Co myslicie o tej sprawie?
 
Czy wg. nowej ustawy refakturowanie energii elektrycznej na najemcę lokalu podlega akcyzie?
Sugerowane jest wpisywanie na Fakturze treści : koszt zużycia mediów", inni z kolei proponują wkalkulować energię w czynsz i po kłopocie. Zaznaczam, że nie wszyscy najemcy chcą się zgodzić na takie rozwiązanie. Co myslicie o tej sprawie?

Dyskutowałem z tym z kolegą. Czytając literalnie wychodzi, że tak, ale znów podchodząc do tego bardziej systemowo to bez sensu.
Niedawno w Gazecie Prawnej chyba ten problem dostrzegł przedstawiciel jednej z dużych kancelarii podatkowych i też żadnej mądrej odpowiedzi nie dawał.
Generalnie jest problem. Często przecież powiazane ze sobą spółki refakturują na siebie energię elktryczną.

Szukając uzasadnienia, że nie powinno być opodatkowania:
art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy: opodatkowaniu podlega sprzedaż energii elektrycznej (...) nabywcy końcowemu - z tego literalnie wychodzi, że refaktura powinna być opodatkowana.
Ustawodawca wprowadizł jednak w tym przepisie zapis "..w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na przesyłanie,dystrybucję lub obrót tą energią (...), który wyprodukował tę energię".
Gdyby zasadą było opodatkowanie każdej sprzedaży energii do nabywcy końcowego, to w/w zastrzeżenie nie byłoby potrzebne - sprzedaż energii przez podmiot nieposiadający koncesji na przesyłanie,dystrybucję lub obrót tą energią, który wyprodukował tę energię, mieści się przecież w każdej sprzedaży energii elektrycznej.
Jednak ustawodawca po coś zawarł to zastrzeżenie - miał w tym jakiś cel, inaczej byłoby ono niepotrzebne.
Być może trzeba zatem art. 9 ust.1 pkt 2 czytać w taki sposób, że zwrot "w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na przesyłanie,dystrybucję lub obrót tą energią (...), który wyprodukował tę energię" jest rozszerzeniem zakresu opodatkowania sprzedaży jako takioej. Tak czytając opodatkowaniu podlegałaby sprzedaż energii przez podmioty posiadajace w/w koncesie a przez podmiot nieposiadajacy koncesji tylko wtedy, kiedy jest dokonywan przez tego, który nie mając koncesji tę energię wyprodukował.
 
Czy wg. nowej ustawy refakturowanie energii elektrycznej na najemcę lokalu podlega akcyzie?
Sugerowane jest wpisywanie na Fakturze treści : koszt zużycia mediów", inni z kolei proponują wkalkulować energię w czynsz i po kłopocie. Zaznaczam, że nie wszyscy najemcy chcą się zgodzić na takie rozwiązanie. Co myslicie o tej sprawie?


Odświeże wątek.
Z tego co się orientuje urzędy celne teraz już raczej nie podawżają tego, że refakturowanie opodatkowanej akcyzą energii elektrycznej jest wolne od akcyzy. Wcześniej różnie bywało i wydawano interpretacje, w któych stwierdzano, że do energii elektrycznej nie ma zastosowania zasada jednokrotności opodatkowania.

Zatem może się przydać prawomowcny już I SA/Wr 1436/09 - Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 listopada 2009. Sąd potwierdził w nim, że zasada jednokrotności opodatkowania znajduje zastosowanie również do energii elektrycznej.
 
Nie spotkałem się z interpretacją, że odsprzedaż energii elektrycznej przez nabywcę końcowego rodzi kolejny obowiązek podatkowy w akcyzie. Może przeoczyłem, ale to co znalazłem w SIP-ie nie wskazuje na takie podejście.
W końcu i tutaj obowiązuje zasada jednokrotnego opodatkowania akcyzą.
 
Nie spotkałem się z interpretacją, że odsprzedaż energii elektrycznej przez nabywcę końcowego rodzi kolejny obowiązek podatkowy w akcyzie. Może przeoczyłem, ale to co znalazłem w SIP-ie nie wskazuje na takie podejście.
W końcu i tutaj obowiązuje zasada jednokrotnego opodatkowania akcyzą.

Ale cytowany wyrok zapadł na tle interpretacji indywidualnej właśnie, gdzie MF zajął stanowisko, że odsprzedaż energii elektrycznej z zapłaconą wcześniej akcyzą podlega ponownemu opodatkowaniu. MF wprost w interpretacji (jak relacjonuje sąd) napisał, że zasada jednokrotnego opodatkowania nie ma zastosowania do energi.
Sąd też zwrócił uwagę, że stanowisko MF zmieniło się i w nowszych interpretacjach inaczej już do tematu podchodzi. Być może była to jedna z pierwszych interpretacji w tym temacie.
Także stan faktyczny był specyficzny, bo pytającym się był podmiot posiadający jedną z koncesji (chyba na obrót), ale dodatkowo kupował już opodatkowaną energię i ją m.in. odsprzedawał. Pytał jednak wyraźnie o energię już opodatkowaną.
 
Widać, MF szybko zmienił podejście, bo ostatnio kiedy gościłem na Świętokrzyskiej, takich opinii już nie było.
Jest ogólna interpretacja dotycząca zakupu i opodatkowania energii przez podmiot posiadający koncesję tylko na produkcję energii, którą na dodatek podtrzymał WSA w Rzeszowie. Ale to nieco inny temat.
 
Back
Do góry