• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Drewno opałowe - wymogi

N

Nie zarejestrowany

Gość
Jakie parametry (długość, grubość itp.) musi mieć drewno przeznaczone na opał aby zostało opodatkowane 7% VAT w imporcie?
Dziękuję z góry za pomoc.
 
nie ma jako takich wymogów (co do długości itp.) - jeśli na fakturze w nazwie towaru nie ma opisu że służy do celów opałowych (warto żeby sprzedawca takie coś zawarł), można złożyć oświadczenie o takim przeznaczeniu (dobrze jak w oswiadczeniu będzie powolany art 233 kk). No i wygląd ma tu znaczenie - mają być kłody, szczapy itp....
 
http://isztar.mf.gov.pl:7080/taryfa_celna/web/main_PL

np. 4401100000- Drewno opałowe w postaci kłód, szczap, gałęzi, wiązek chrustu lub w podobnych postaciach

Pomogę Ci, co mi tam - taki Celnik to się musi znać na wszystkim.


Kłoda – pień drzewa, w którym nie da się wyróżnić jednej, prostej osi morfologicznej przebiegającej przez środek pnia (rdzeń pnia). Kłodę wytwarzają drzewa liściaste z wyjątkiem olszy; drewno okrągłe wielko- i średniowymiarowe o długości od 2,7 do 6,0m (wg PN - 93 D - 02002 - PODZIAŁ, TERMINOLOGIA I SYMBOLE)

Szczapa (polano)- drewno uzyskane przez łupanie wzdłuż włókien. Mianem polano określa się nierównomierne szczapy drewna, uzyskiwane przez rąbanie siekierą pieńków drewna, z przeznaczeniem do opalania w kominku lub piecu. według "Polskiej Normy PN-93/D-02002 – Surowiec drzewny" szczapy zaliczane do drewna średniowymiarowego określone są jako: szczapa – drewno średniowymiarowe, łupane o długości 0,5 - 2,6 m.
Drewno łupane – surowiec drzewny wyrabiany z drewna okrągłego przez dzielenie go wzdłuż włókien narzędziami rozłupującymi.

Gałąź – część rośliny posiadającej zdrewniałe pędy takiej jak drzewo czy krzew.
Gałąź zwykle odchodzi od centralnej osi rośliny tworzonej przez pień. Gałęzie najczęściej pokryte są liśćmi i mogą być skierowane zarówno pionowo do góry, jak i poziomo. Od większych gałęzi często odchodzą mniejsze gałązki, a od tych kolejne tworzące wsparcie dla liści budujących koronę drzewa.
Grube gałęzie odchodzące bezpośrednio od pnia nazywane są konarami.

Chrust - małowymiarowy sortyment drzewny.

Sortymenty drewna - wyrobione, ścięte drewno po przeprowadzonym sortowaniu, zgodnie z normami technicznymi.

Podział drewna okrągłego na różne sortymenty nazywany jest sortymentacją. Ogólnie drewno dzieli się na iglaste i liściaste. Podział danego sortymentu na klasy jakości nazywa się klasyfikacją drewna. Tylko w wyjątkowych wypadkach drewno w całej długości przeznaczane jest na jeden sortyment (żerdzie). Prawie zawsze w celu podziału drewna na odpowiednie sortymenty dokonuje się jego przerzynki. Proces ten określany jest jako manipulacja surowca drzewnego, lub w skrócie manipulacja.

Każdy sortyment musi mieć cały zespół cech przewidzianych dla tego sortymentu w obowiązujących normach technicznych. Cechami tymi mogą być między innymi: rodzaj drewna, średnica w środku długości (średnica środkowa), średnica w cieńszym lub grubszym końcu, średnica znamionowa, długość drewna, oraz dopuszczalne, występujące na pobocznicy drewna i czołach wady drewna.

Podczas manipulacji sortymenty szukane są w drewnie w pewnej kolejności. Najpierw szukane są sortymenty o najwyższych wymaganiach technicznych, najcenniejsze (najczęściej najgrubsze) a następnie mniej cenne (najczęściej cieńsze).

Na podstawie szacunków brakarskich każda jednostka organizacyjna lasów państwowych otrzymuje plan pozyskania drewna na dany rok z podziałem na sortymenty. Szacunek brakarski daje zbliżone informacje o szacowanym drewnie, gdyż sortymenty określane są na drzewie rosnącym, bez wiedzy na temat jakości wnętrza pnia.

Manipulacją drewna po ścince kieruje leśniczy, a w przypadku, gdy w leśnictwie znajdują się partie drewna trudne do sortymentacji może do pomocy otrzymać brakarza - specjalistę od sortymentacji i kwalifikacji drewna.

Klasyfikację, w której przeznaczenie drewna jest nadrzędnym kryterium jego podziału określa się jako przeznaczeniową (KP według SWW), przyjmując, że nadrzędnym kryterium jest jakość i wymiary otrzymuje się klasyfikację jakościowo-wymiarową (KJW).

PS. Opracowane na podstawie pl.wikipedia.org
 
Back
Do góry