• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Dodatkowa praca

Styczen2020

Nowy użytkownik
Dołączył
11 Maj 2020
Posty
3
Punkty reakcji
0
Dzień dobry,
ze względu na niskie wynagrodzenie jakie otrzymuje w naszej służbie chciałabym podjąć dodatkową pracę i tutaj moje pytanie czy ktoś przerabiał temat wydania zgody na prace dodatkową w zawodzie florystki/pracy w kwiaciarni/dekoratorki lub pokrewnym? Według mnie nie jest to nic co godzi w dobre imię funkcjonariusza i służby, aczkolwiek nie wiem jak się na to zapatrują przełożeni. Przerabiał ktoś już taki temat? Otrzymaliście zgodę?

Ewentualnie czy ktoś zakładał działalność? Z ustawy wynika, że nie możemy prowadzić działalności gospodarczej, a co z działalnością nierejestrowaną, która nie jest dzielnością gospodarczą?
 
Ostatnia edycja:
Dzień dobry,
ze względu na niskie wynagrodzenie jakie otrzymuje w naszej służbie chciałabym podjąć dodatkową pracę i tutaj moje pytanie czy ktoś przerabiał temat wydania zgody na prace dodatkową w zawodzie florystki/pracy w kwiaciarni/dekoratorki lub pokrewnym? Według mnie nie jest to nic co godzi w dobre imię funkcjonariusza i służby, aczkolwiek nie wiem jak się na to zapatrują przełożeni. Przerabiał ktoś już taki temat? Otrzymaliście
a w branży co do zasady wydaje się paragony czy tylko powinno. Bo wiesz w tym drugim przypadku to mógł by być jakiś konflikt :)
 
zadaj pytanie swojemu przelozonemu ktory pewnie bedzie twój wniosek opiniował. ostatecznie zgoda zależy od dias wiec to właściwy adres. i nikt nie wymyśli co mu siedzi w głowie
 
Witam ponawiam temat czy jako funkcjonariusz mogę prowadzić działalność nierejestrowaną ? ( bo zgodnie z ustawą nie mozna prowadzić działalności gospodarczej, a działalność nierejestrowana do niej się nie zalicza) i ewentualnie czy to wymaga zgody przełożonego lub poinformowania go o takiej działalności ? oraz czy są jakieś ograniczenia ?
 
Witam ponawiam temat czy jako funkcjonariusz mogę prowadzić działalność nierejestrowaną ? ( bo zgodnie z ustawą nie mozna prowadzić działalności gospodarczej, a działalność nierejestrowana do niej się nie zalicza) i ewentualnie czy to wymaga zgody przełożonego lub poinformowania go o takiej działalności ? oraz czy są jakieś ograniczenia ?
znajdź u siebie w izbie komórkę prawną... i po prostu zadzwoń. Jak wytłumaczysz co i jak otrzymasz info od ręki. Możliwe że będziesz musiał o to prosić NUCS, ale tutaj postępuj zgodnie z wytycznymi z działu prawnego. Ja tak zrobiłem i nie narzekam.
 
Witam ponawiam temat czy jako funkcjonariusz mogę prowadzić działalność nierejestrowaną ? ( bo zgodnie z ustawą nie mozna prowadzić działalności gospodarczej, a działalność nierejestrowana do niej się nie zalicza) i ewentualnie czy to wymaga zgody przełożonego lub poinformowania go o takiej działalności ? oraz czy są jakieś ograniczenia ?
czy mógłbyś podać przepis, że działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą? To mnie też interesuje.
 

Art. 5. - [Działalność nieewidencjonowana] - Prawo przedsiębiorców.​

Art. 5. [Działalność nieewidencjonowana]

1.
Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177 oraz z 2019 r. poz. 1564), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
2.
Osoba wykonująca działalność, o której mowa w ust. 1, może złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność ta staje się działalnością gospodarczą z dniem określonym we wniosku.
3.
Jeżeli przychód należny z działalności, o której mowa w ust. 1, przekroczył w danym miesiącu wysokość określoną w ust. 1, działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości, o którym mowa w ust. 1.
4.
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, osoba wykonująca działalność gospodarczą składa wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości, o którym mowa w ust. 1.
5.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do działalności wykonywanej w ramach umowy spółki cywilnej.
6.
Przez przychód należny, o którym mowa w ust. 1, rozumie się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.


Zgodnie z tymi przepisami nie jest to działalność gospodarcza tak więc nie podlega pod ustawę o KAS ( gdzie jest napisane że funkcjonariusz nie może prowadzić działalności gospodarczej ) , tylko mimo to czy nadal wymaga zgody dyrektora lub poinformowania
 

Art. 5. - [Działalność nieewidencjonowana] - Prawo przedsiębiorców.​

Art. 5. [Działalność nieewidencjonowana]

1.
Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177 oraz z 2019 r. poz. 1564), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
2.
Osoba wykonująca działalność, o której mowa w ust. 1, może złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność ta staje się działalnością gospodarczą z dniem określonym we wniosku.
3.
Jeżeli przychód należny z działalności, o której mowa w ust. 1, przekroczył w danym miesiącu wysokość określoną w ust. 1, działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości, o którym mowa w ust. 1.
4.
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, osoba wykonująca działalność gospodarczą składa wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości, o którym mowa w ust. 1.
5.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do działalności wykonywanej w ramach umowy spółki cywilnej.
6.
Przez przychód należny, o którym mowa w ust. 1, rozumie się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.


Zgodnie z tymi przepisami nie jest to działalność gospodarcza tak więc nie podlega pod ustawę o KAS ( gdzie jest napisane że funkcjonariusz nie może prowadzić działalności gospodarczej ) , tylko mimo to czy nadal wymaga zgody dyrektora lub poinformowania
tak wymagana jest zgoda. I oczywiście trzeba pamiętać przy rozliczaniu PIT-u żeby wpisać przychody z tego tytułu
 
Na każde zarobkowanie wymagana jest zgoda, a działalności gospodarczej ustawowo nie wolno prowadzić.
Tak więc na logikę, nierejestrowana - na zgodę, jeśli nie będzie konfliktu interesów.
A że zazwyczaj znajdują konflikt, to inna sprawa...
 
Inwestycja w fundusze lub gra na rynku forex, również traktowane jest jako dodatkowy zarobek na który należy mieć zgodę ?
 
Podobno na działalność dydaktyczną (nawet zarobkową) nie trzeba mieć zgody, a jedynie powiadomić dyrektora o prowadzeniu takowej. Czy ktoś wie co może być taka działalnością albo zna przepisy to regulujące?
NA stronie GUSu znalazłem taka definicję "Kształcenie studentów oraz kształcenie i rozwój kadr naukowych, a także prace naukowe i twórcze artystyczne niezbędne do prowadzenia procesu dydaktycznego oraz kształcenia i rozwoju kadr." czy to jest wiążące i np. prowadzenie szkoleń już się do tego nie wlicza?
 
Inwestycja w fundusze lub gra na rynku forex, również traktowane jest jako dodatkowy zarobek na który należy mieć zgodę ?
Wg mnie to się nie kwalifikuje do "zarobkowania", nie masz gwarancji, że inwestycja będzie udana.
Grałem na giełdzie (to może za dużo powiedziane, raczej - miałem jakieś akcje latami, ze stratą) będąc w służbie i nic nie zgłaszałem. A na rozmowie kwalifikacyjnej o tym mówiłem i nikt nie kazał niczego zgłaszać.
 
Podobno na działalność dydaktyczną (nawet zarobkową) nie trzeba mieć zgody, a jedynie powiadomić dyrektora o prowadzeniu takowej. Czy ktoś wie co może być taka działalnością albo zna przepisy to regulujące?
NA stronie GUSu znalazłem taka definicję "Kształcenie studentów oraz kształcenie i rozwój kadr naukowych, a także prace naukowe i twórcze artystyczne niezbędne do prowadzenia procesu dydaktycznego oraz kształcenia i rozwoju kadr." czy to jest wiążące i np. prowadzenie szkoleń już się do tego nie wlicza?
na działalność dydaktyczną owszem ale w instytucjach typu szkoła. Kursy komercyjne się nie łapią, trzeba mieć zgodę.
 
na działalność dydaktyczną owszem ale w instytucjach typu szkoła. Kursy komercyjne się nie łapią, trzeba mieć zgodę.
Dzięki, a czy przy każdej umowie trzeba pisać oddzielne pismo czy wystarczy jedno na prowadzenie danego rodzaju szkolenia? I w ogóle jaki akt prawny to reguluje?
 
Witam mam zamiar złożyć wniosek do Dyrektora Izby o udzielenie zgody na prowadzenie działalności nieewidencjonowanej, jaki jest czas na odpowiedź lub ewentualnie ile trzeba czekać na decyzję o zgodzie lub odmowie wniosku o dodatkowym zarobkowaniu ? i jeśli decyzja będzie odmowna to czy można się od takiej decyzji odwołać ? lub kiedy znowu można ponowić taki wniosek ?
 
Witam mam zamiar złożyć wniosek do Dyrektora Izby o udzielenie zgody na prowadzenie działalności nieewidencjonowanej, jaki jest czas na odpowiedź lub ewentualnie ile trzeba czekać na decyzję o zgodzie lub odmowie wniosku o dodatkowym zarobkowaniu ? i jeśli decyzja będzie odmowna to czy można się od takiej decyzji odwołać ? lub kiedy znowu można ponowić taki wniosek ?
Zadaj to pytanie u siebie w kadrach. Każda IAS to odrębne księstwo i podejście może się diametralnie różnić. Zasady obowiązujące np. w Poznaniu mogą być nie do pomyślenia w Krakowie
 
Back
Do góry