• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Celni ze wschodu proszą o pomoc!!!!!

WOLF

Nowy użytkownik
Dołączył
13 Maj 2010
Posty
8
Punkty reakcji
0
Potrzebujemy na dziś a nawet na "wczoraj" akta sprawy Sygn. III K 945/03 SO Gliwice z dnia 15.12.2008r . Chodzi nam o wyrok i uzasadnienie. Sprawa dotyczy celników zatrudnionych w latach 1999-2003 i wcześniej. Interesują nas również akta sprawy Sygn. II K 374/07 SR Zgorzelec z października 2010 Prosimy o przesłanie wyżej wymienionych dokumentów drogą elektroniczną na maila manieczka3008@wp.pl Będziemy bardzo wdzięczni.

PS. Według kancelarii prawniczej udostępnianie akt sprawy jest całkowicie legalne.
 
OCD Dorohusk- siedlisko "zła i zarazy, inicjator akcji protestacyjnej z 2008r" prosi o pomoc w w/w temacie.
 
a ja to , może sie przyda. jest to odpowiedz z portalu prawnego na zapytanie fun.celnego czy jest funkcjonariuszem publicznym

Funkcjonariusz publiczny to zgodnie z brzmieniem art. 115 § 13 Kodeksu karnego:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej;
poseł, senator, radny (poseł Parlamentu Europejskiego);
sędzia, ławnik, prokurator, notariusz, komornik, kurator sądowy, osoba orzekająca w organach dyscyplinarnych działających na podstawie ustaw;
osoba będąca pracownikiem administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe (sprzątaczka, kawiarka), a także inna osoba, w zakresie, w którym uprawniona jest do wydawania decyzji administracyjnych;
osoba będąca pracownikiem organu kontroli państwowej lub organu kontroli samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe;
osoba zajmująca kierownicze stanowisko w innej instytucji państwowej;
funkcjonariusz organu powołanego do ochrony bezpieczeństwa publicznego albo funkcjonariusz Służby Więziennej;
osoba pełniąca czynną służbę wojskową.

Natomiast zgodnie z art. 115 § 19 K.k. osobą pełniącą funkcje publiczne jest funkcjonariusz publiczny, a także:

członek organu samorządowego (np. samorządu gospodarczego, lekarskiego, radcowskiego) funkcjonującego na podstawie ustawy,osoba zatrudniona w jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi, chyba że wykonuje wyłącznie czynności usługowe,
inne osoby, których uprawnienia i obowiązki w zakresie działalności publicznej są określone lub uznane przez ustawę lub umowę międzynarodową.
Osoba nienależąca do żadnej z grup wskazanych w art. 115 § 13 nie jest funkcjonariuszem publicznym w rozumieniu Kodeksu karnego, nawet jeżeli przepisy szczególne zapewniały jej taką ochronę prawną, jaką przewidziano dla funkcjonariuszy publicznych [tak: SN w uzasadnieniu wyroku z 27 listopada 2000 r., WKN 27/00, OSNKW 2001, nr 3-4, poz. 21; tak też Majewski (w:) Zoll I, s. 1455].
Określenia kręgu podmiotów, którym przysługuje status funkcjonariusza publicznego, Kodeks karny dokonał stosując różne metody (niektórzy zostali wymienieni wprost z nazwy, inni poprzez wskazanie pełnionych przez nich funkcji, czy też z uwagi na zajmowane stanowiska).
Status funkcjonariusza publicznego ma zatem Prezydent RP, poseł, senator, radny wybrany do organów samorządu terytorialnego, a także (po nowelizacji Kodeksu karnego z 23 stycznia 2004 r.) poseł do Parlamentu Europejskiego. Druga grupa funkcjonariuszy jest związana z szeroko pojętym wymiarem sprawiedliwości. I tak w grę wchodzi sędzia (w tym również Trybunału Stanu i Trybunału Konstytucyjnego), ławnik i prokurator, ale także i inne osoby, którym na gruncie Kodeksu karnego z 1969 r. nadano status funkcjonariusza na podstawie przepisów szczególnych, bądź też ich status budził wątpliwości (np. komornik). Tak więc funkcjonariuszami są również: notariusz, komornik, kurator sądowy oraz osoba orzekająca w organach dyscyplinarnych działających na podstawie ustawy (np. członek Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów).
Po nowelizacji Kodeksu karnego z 28 lipca 2005 r. do grona funkcjonariuszy publicznych zaliczono również funkcjonariusza finansowego organu postępowania przygotowawczego (czyli funkcjonariusza urzędu skarbowego, inspektora kontroli skarbowej, funkcjonariusza urzędu celnego) oraz funkcjonariusza organu nadrzędnego nad finansowym organem postępowania przygotowawczego (czyli funkcjonariusza izby celnej, izby skarbowej oraz ministra właściwego do spraw finansów publicznych).
W myśl art. 231 § 1 Kodeksu karnego „funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
zgodnie z doktryną i orzecznictwem sądowym badanie, czy jest się funkcjonariuszem publicznym, zależy od wykonywania konkretnych czynności, które Pan wykonuje (z wyłączeniem funkcji usługowych). Jeśli jest Pan kontrolerem celnym, to nie wykonuje Pan czynności usługowych i nie ma tu znaczenia forma nawiązania stosunku pracy – zatem podlega Pan zaostrzonej odpowiedzialności.
Na marginesie niniejszych rozważań pragnę wskazać, iż z pełnieniem funkcji publicznych wiążą się konsekwencje w zakresie przestrzegania określonych zasad i norm dyscyplinarnych i etycznych (zakaz lub ograniczenie prowadzenia działalności gospodarczej lub innej zarobkowej, zakaz łączenia urzędu z niektórymi funkcjami w fundacjach i stowarzyszeniach, obowiązek składania oświadczeń majątkowych) oraz odpowiedzialności karnej i cywilnej.
 
Back
Do góry