Bezwzględna walka Polski z przemytem.Kapica: jesteśmy liderem w UE. część 1

badboy84

Aktywny użytkownik
Dołączył
1 Luty 2008
Posty
767
Punkty reakcji
179
Miasto
dziki wschód
Granica Polski jest obecnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Polska odpowiada tym samym za najbardziej obciążony ruchem lądowy odcinek, przez który przebiega szlak tranzytowy z Zachodu na Wschód – mówi Jacek Kapica. Szef Służby Celnej podkreśla, że sytuacja na polskich granicach uległa znacznej poprawie. – Polska jest liderem w Unii Europejskiej w przeciwdziałaniu przemytowi papierosów – dodaje w rozmowie z Onetem. Jacek Kapica, fot. Krzysztof Karolczyk / Agencja Gazeta

Z Jackiem Kapicą, szefem Służby Celnej i podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, rozmawia Przemysław Henzel.
Przemysław Henzel: Jak wejście Polski do UE przełożyło się na zmiany w codziennej pracy Służby Celnej?
Jacek Kapica: W wyniku akcesji zniesione zostały granice celne z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. W rezultacie nastąpił przepływ towarów bez konieczności dokonywania kontroli celnej pomiędzy krajami unijnymi oraz znacznie wzrosło znaczenie granic z Rosją, Białorusią i Ukrainą, jako zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.
Polska odpowiada za najbardziej obciążony ruchem lądowy odcinek, przez który przebiega szlak tranzytowy z Zachodu na Wschód. Dla Służby Celnej oznaczało to konieczność skierowania większych sił i środków do obsługi zewnętrznej granicy Unii. Konsekwencją przystąpienia Polski do UE były także zmiany w zakresie kompetencji Służby Celnej, obejmujące przede wszystkim przejęcie zadań z zakresu akcyzy oraz współudział w realizacji wspólnej polityki rolnej tak jak w przypadku służb celnych innych krajów UE.
Dostosowaliśmy zatem strukturę organizacyjną Służby Celnej do realizacji zadań w nowej rzeczywistości politycznej i gospodarczej m.in. przez zmniejszenie liczby urzędów celnych oraz wzmocnienie kadrowe granic z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Przenieśliśmy ciężar obsługi zgłoszeń celnych, w tym ich kontroli, do urzędów celnych zlokalizowanych wewnątrz kraju, co zmniejszyło formalności na granicy.
Położyliśmy również nacisk na podniesienie skuteczności kontroli wykonywanych przez Służbę Celną poprzez wykorzystanie analizy ryzyka do typowania podmiotów do kontroli. Jednocześnie zwiększyliśmy zastosowanie kontroli doraźnych wobec podmiotów działających na rynku wewnątrzunijnym, zamiast kontroli stałych, które były mniej efektywną formą.
Takie ukierunkowanie kontroli pozwoliło na skoncentrowaniu jej przede wszystkim na obszarach, które charakteryzują się największym ryzykiem powstania nieprawidłowości. Zmiana ta umożliwiła również przeprowadzanie większej liczby kontroli w wytypowanych podmiotach wysokiego ryzyka wystąpienia nieprawidłowości.
W izbach celnych stworzyliśmy specjalne mobilne grupy kontrolne do szybkiego i sprawnego wykonywania zadań Służby Celnej na terenie całego kraju, w zakresie kontroli oraz zwalczania przestępczości. Funkcjonariusze celni pełniący służbę w tych grupach zostali wyposażeni w szereg środków i nowoczesny sprzęt do skutecznego wykonywania zadań.
Ponadto kontrolą wykonywaną przez Służbę Celną został objęty cały obszar gier hazardowych. Przyporządkowanie zadań tego obszaru jednej wyspecjalizowanej służbie wpłynęło m.in. na podniesienie skuteczności i efektywności wykonywanych kontroli.
A co ze wschodnią granicą Polski, która stała się zewnętrzną granicą Unii Europejskiej? Jakie działania podjęła Służba Celna, by sprostać wyzwaniu ochrony tej "strategicznej" granicy w Europie?
- Zwiększyliśmy obsadę kadrową funkcjonariuszy celnych na wschodnich przejściach granicznych oraz wprowadziliśmy okresowe delegowanie funkcjonariuszy z wewnątrz kraju do izb granicznych. Doposażyliśmy jednostki Służby Celnej w urządzenia do prześwietlania pojazdów, pociągów i bagażu, detektory przemytu i inny sprzęt do prowadzenia rewizji celnych. Wykorzystaliśmy wszerszym zakresie psy służbowe, wyszkolone przede wszystkim do wykrywania wyrobów tytoniowych.
Raporty, które przychodzą z Unii, wskazują, że nasza wschodnia granica jest coraz szczelniejsza, zapewniając tym samym ochronę innym krajom unijnym przed napływem niepożądanych towarów.
Jednak musimy działać tak, aby szło to w parze z zapewnieniem jak największej przepustowości przejść granicznych. W ostatnich latach liczba odprawianych samochodów wzrasta o 20 proc. rocznie. Aby temu sprostać uruchomiliśmy tzw. "zielone korytarze", które umożliwiają szybkie dokonanie formalności związanych z przekroczeniem granicy na kierunku wjazdowym do Unii Europejskiej dla podróżnych nie posiadających towarów podlegających zgłoszeniu celnemu.
Wdrożyliśmy również system e-Booking, czyli elektroniczne powiadomienie o przybyciu zorganizowanych grup turystycznych. Przesłanie takiego powiadomienia pozwala na przygotowanie się do obsługi i kontroli przed przybyciem autobusu. Teraz pracujemy nad wprowadzeniem takiego systemu również dla samochodów ciężarowych. W ostatnich dniach wdrożyliśmy specjalną, uproszczoną ścieżkę obsługi pustych pojazdów ciężarowych.

- Granica Polski jest obecnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Polska odpowiada tym samym za najbardziej obciążony ruchem lądowy odcinek, przez który przebiega szlak tranzytowy z Zachodu na Wschód – mówi Jacek Kapica. Szef Służby Celnej podkreśla, że sytuacja na polskich granicach uległa znacznej poprawie. – Polska jest liderem w Unii Europejskiej w przeciwdziałaniu przemytowi papierosów – dodaje w rozmowie z Onetem.

Jak teraz wygląda sytuacja "mrówek"? Ich działalność kojarzy się Polakom przede wszystkim z "przemytniczym handelkiem" na granicy z Czechami i Słowacją. Czy ten proceder został ukrócony?
- Względne zrównanie cen towarów po przystąpieniu Polski, Czech i Słowacji do Unii Europejskiej, w tym w szczególności w obszarze wyrobów akcyzowych, do których są zaliczane wyroby tytoniowe i alkoholowe, przyczyniło się do tego, że problem tzw. "mrówek", czyli osób utrzymujących się z przenoszenia towarów przez granicę, uległ samoistnemu rozwiązaniu na granicy południowej.
Inaczej sytuacja wygląda na granicy wschodniej. W celu ograniczenia nadużywania przepisów prawa przez tzw. "mrówki" zmniejszyliśmy z końcem 2008 roku limity przywozu papierosów z 200 sztuk do 40. Ponadto w 2011 roku izby celne obsługujące granicę wschodnią wprowadziły wewnętrzne rozwiązania dotyczące doprecyzowania tzw. zasady okazjonalności przywozu. Przestrzeganie tej zasady jest jednym z warunków dopuszczenia przywozu wyrobów akcyzowych przywożonych w ramach określonych prawem limitów przez podróżnych.
Za przywóz okazjonalny uważa się co do zasady przywóz nie częściej, niż raz na dobę a więc zniknęło zjawisko permanentnego przekraczania granicy. Ponadto w stosunku do obywateli innych państw wielokrotnie przemycających towary wnioskujemy do odebranie wizy pozwalającej na przyjazd do Polski. Osobom, które użyły do przemytu pojazdu zatrzymujemy samochody. To bezwzględna polityka przeciwdziałania przemytowi.
Jakie towary przemytnicy najczęściej starają się przemycać do Polski? Co jest takim "przemytniczym hitem"?
- Na pewno wyroby tytoniowe, w tym przede wszystkim papierosy. Wynika to głównie z istnienia różnic w cenach papierosów między państwami Unii Europejskiej a państwami trzecimi. Różnice te sprawiają, że rynek unijny jest atrakcyjny dla osób zajmujących się nielegalnym obrotem. Papierosy przemycane są głównie z Białorusi, Rosji i Ukrainy, a także z Chin i krajów arabskich.
Istniejące różnice cenowe wynikają także, oczywiście, z realizacji polityki zdrowotnej, związanej z ochroną społeczeństw przed negatywnymi skutkami palenia tytoniu.

część 1








http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-o...emytem-kapica-jestes,1,5404481,wiadomosc.html
 
część 2
Polska jest europejskim liderem w ilości zatrzymanej tytoniowej kontrabandy. Pomimo to Polska w komentarzach prasy zagranicznej jest przedstawiana nadal jako "królestwo szarej strefy". Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego na temat Polski pojawiają się nadal takie negatywne opinie?
- Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej najbardziej narażonych na występowanie zjawiska przemytu wyrobów tytoniowych. Decyduje o tym położenie przy granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą, z których to krajów trafia do Unii znaczna część nielegalnych papierosów. Docelowo papierosy te są przeznaczone na rynki państw Europy zachodniej. Polska pełni zazwyczaj rolę kraju tranzytowego, choć w ostatnich latach coraz częściej staje się krajem docelowym przemytu papierosów.
Modernizacja, którą przeszła Służba Celna od 2008 roku, i uszczelnienie wschodniej granicy spowodowało, że efekty działań dotyczących przeciwdziałania przemytowi papierosów plasują nasz kraj w ścisłej czołówce państw członkowskich Unii Europejskiej. Świadczy o tym fakt, iż w latach 2009 i 2010 Polska zajmowała pierwsze miejsce pod względem wykrywania przemytu papierosów, wyprzedzając takie kraje jak Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy i Niemcy. W 2011 r. Polska zajęła trzecią pozycję w tej statystyce, na co wpłynęło uszczelnienie naszej granicy i przesunięcie na południe Europy głównego strumienia napływu nielegalnych papierosów na obszar celny Unii Europejskiej.
Fakt, iż Polska nie jest już głównym szlakiem przemytu papierosów do Unii potwierdzają m.in. spostrzeżenia Niemiec, które jeszcze w latach 2008-2009 wskazywały, że tranzyt przez Polskę stanowi główny kierunek napływu na ich terytorium nielegalnych papierosów Obecnie Niemcy wskazują, że napływ nielegalnych papierosów ze Wschodu jest około trzykrotnie mniejszy od dokonywanego szlakami wiodącymi z południa Europy. Do zmiany preferencji przez przemytników przyczyniły się między innymi wzmożone kontrole wykonywane przez Służbę Celną na polskim odcinku zewnętrznej granicy
Potwierdzeniem efektywności działań polskich służb w obszarze nielegalnego obrotu papierosami są badania rynkowe prowadzone na zlecenie koncernów tytoniowych. Z badań tych wynika, że procentowy udział w rynku papierosów nielegalnego pochodzenia wyniósł w 2011 r. w Polsce 12,9 proc.
Pod tym względem Polskę wyprzedzały w 2011 r. takie kraje Unii Europejskiej jak: Litwa – 31,3 proc., Łotwa – 31,6 proc., Francja – 15,8 proc., Finlandia – 15,4 proc., Niemcy – 13,1 procent.
Nie mogę zatem zgodzić się z opinią, że Polska jest "królestwemszarej strefy" w zakresie obrotu wyrobami tytoniowymi.
A co z przemytem narkotyków i broni? Czy Polska nadal jest szlakiem przerzutowym takiego niebezpiecznego towaru do Europy Zachodniej?
- Z naszych danych nie wynika, aby Polska była w ostatnich latach szlakiem przerzutowym narkotyków i broni do Europy zachodniej. Jednakże ze względu na fakt, że tego typu działalnością na większą skalę trudnią się zwykle zorganizowane grupy przestępcze zwalczaniem tego zajmują się głównie organy Policji, które posiadają kompetentne do tego uprawnienia, szersze niż Służba Celna np. możliwość prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych. Oczywiście szeroko współpracujemy z tymi służbami w zwalczaniu wszelkiej, nielegalnej działalności w obszarze narkotyków czy broni.
t
- Granica Polski jest obecnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Polska odpowiada tym samym za najbardziej obciążony ruchem lądowy odcinek, przez który przebiega szlak tranzytowy z Zachodu na Wschód – mówi Jacek Kapica. Szef Służby Celnej podkreśla, że sytuacja na polskich granicach uległa znacznej poprawie. – Polska jest liderem w Unii Europejskiej w przeciwdziałaniu przemytowi papierosów – dodaje w rozmowie z Onetem.

Od lat pojawiają się informacje na temat groźby przemytu przez terytorium naszego kraju rozmaitych niebezpiecznych towarów. Jak Polska jest przygotowana na ewentualny przemyt np. materiałów radioaktywnych?
Na wszystkich granicach z państwami trzecimi wprowadzone zostały bramki radiometryczne w celu wykrywania materiałów radioaktywnych, więc jesteśmy zabezpieczeni pod tym kątem. W ubiegłym roku w ślad za organami celnymi innych państw członkowskich Unii Europejskiej, wprowadziliśmy również obowiązek deklarowania przez podmioty danych bezpieczeństwa w przywozie, wywozie i tranzycie towarów. Na podstawie tych danych prowadzimy analizę ryzyka w celu identyfikacji towarów, które mogłyby być wykorzystane przez zorganizowane grupy przestępcze do celów terrorystycznych. Służba Celna uczestniczy również w międzynarodowych, wspólnych operacjach celnych ukierunkowanych na zwalczanie przestępczości o charakterze transgranicznym.
Podatki i cła, pobieranie przez Służbę Celną, stanowią około 30 proc. budżetu państwa. Służba Celna jest więc chyba jednym z rządowych "imperiów finansowych" Polski? Czy wpływy z tytułu podatków i ceł zwiększają się z każdym rokiem, czy też sytuacja jest odwrotna
- Wpływy do budżetu odprowadzane przez Służbę Celną wzrastają z roku na rok. W 2012 roku wpływy te wyniosły ok. 94 mld zł. i jest to wzrost ponad 4 proc. względem roku 2011.
Niemniej budżet Służby Celnej kształtuje się na tym samym poziomie od 2010 roku. Ażeby dokonać wzrostu uposażeń zmniejszyliśmy zatrudnienie poprzez likwidację wakatów co pozwoli na zagospodarowanie środków, które pozostały z niewykorzystanych wolnych miejsc. Pobieramy więc więcej przy tych samych środkach na działania.
 
Ostatnia edycja:
część 3

część 3
[FONT=&quot]Jak ocenia Pan sytuację budżetową Służby Celnej? Czy nakłady na nią powinny Pańskim zdaniem, zostać zwiększone przeznaczone np. na wzrost zatrudnienia? Na granicach pracuje tylko 3,5 tysiąca osób spośród 15 tysięcy osób zatrudnianych przez Służbę Celną. [/FONT]
- 3,5 tysiąca osób to są funkcjonariusze, którzy pracują bezpośrednio na przejściach granicznych, ale granicę obsługują również wszystkie jednostki w województwach granicznych usytuowane dalej od granicy. W sumie to około 5 tysięcy osób. Kolejne 2 tysiące pracowników obsługuje granicę morską. Ale naszym zadaniem, poza obsługą ruchu granicznego, jest również obsługa przedsiębiorców działających w obrocie towarami akcyzowymi. To nasz główny obszar zainteresowania, obsługiwany przez wszystkie jednostki Służby Celnej. Poza tym proszę pamiętać, że naszym priorytetem pozostaje jak największa przepustowość granic a więc zapewnienie jej płynności. Skupiamy się zatem na przesuwaniu odpraw celnych do wewnątrz kraju. To również te największe izby celne, które obsługują duże centra biznesowe np. Katowice , Warszawa, Poznań. Tylko tutaj naszych klientów obsługuje około 4,5 tysiąca osób.
Trzeba przyznać, że Służba Celna stoi przed koniecznością racjonalizacji wydatków. Budżet Służby Celnej na 2013 r. jest niższy w porównaniu do budżetu na 2012 r. Skupiamy zatem się nad wydatkami z tych środków, które mamy, bez możliwości zwiększenia np. zatrudnienia.
[FONT=&quot]Jakie największe wyzwanie stoi obecnie przed Służbą Celną? Jakie są najważniejsze założenia strategii działania Służby Celnej w latach 2010-2015? [/FONT]
- Jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed nami w najbliższej przyszłości to dostosowanie się do wymogów współczesnego, zinformatyzowanego społeczeństwa. Już dzisiaj 100 procent zgłoszeń celnych tranzytowych oraz eksportowych składanych jest drogą elektroniczną, w imporcie jest to już 80 procent zgłoszeń. Naszą ambicją jest taka współpraca z przedsiębiorcami aby zapewnić im jak najlepsze warunki obrotu towarowego z zagranicą i obrotu wyrobami akcyzowymi przy wykorzystaniu internetowych możliwości.
Podjęliśmy zatem inicjatywę Program e-Cło, w skład którego wchodzi 27 projektów. W wyniku pełnej realizacji Programu e-Cło zostanie zbudowane nowoczesne elektroniczne środowisko, dzięki któremu Służba Celna będzie świadczyć usługi publiczne realizowane drogą elektroniczną przede wszystkim środowisku operatorów handlu zagranicznego, ale również innym podmiotom, z którymi współpracuje, gdzie związane jest to z poborem należności przez Służbę Celną, obrotem towarowym albo zapewnieniem bezpieczeństwa handlu międzynarodowego.
Zakładamy także wzrost liczby przedsiębiorców wykorzystujących kanał komunikacji elektronicznej oraz przedsiębiorców objętych automatyczną obsługą rozliczeń z tytułu dochodów budżetowych realizowanych przez Służbę Celną. Chcemy zapewnić jak najlepsze warunki funkcjonowania przedsiębiorstw poprzez stworzenie warunków skutecznej, bezpiecznej i efektywnej wymiany danych z przedsiębiorcami, a także z administracjami celnymi innych państw członkowskich oraz Komisją Europejską.
[FONT=&quot]26 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Celnictwa. Co to za święto?[/FONT]
- 4 listopada 1952 roku 16 państw Europejskich i Turcja podpisało konwencję o utworzeniu Rady Współpracy Celnej. Rada miała zająć się harmonizacją systemów celnych, zwracając przy tym uwagę na problemy związane z rozwojem i ulepszaniem procedur celnych i prawa celnego. Polska przystąpiła do Rady w 1974 r.
W 1994 r. organizacja przyjęła nazwę Światowa Organizacja Celna. Inauguracyjne spotkanie Rady Współpracy Celnej odbyło się 26 stycznia 1953 r. w Brukseli. W trzydzieści lat później, dla uczczenia tej daty postanowiono obchodzić w dniu 26 stycznia Światowy Dzień Celnictwa. Pierwsze obchody Światowego Dnia Celnictwa w Polsce odbyły się w 1991 roku.
 
Co to za pierd**enie. Jaka szczelność granicy wschodniej?! Jak na jednym z przejść z FR w bezcłowym regularnie wykupywany jest cały asortyment fajek z dolnej półki. Nikt tam nie kupuje tylko dwóch paczek na normę.
 
Co to za pierd**enie. Jaka szczelność granicy wschodniej?! Jak na jednym z przejść z FR w bezcłowym regularnie wykupywany jest cały asortyment fajek z dolnej półki. Nikt tam nie kupuje tylko dwóch paczek na normę.
Jak donoszą wiewórki ostatnio się zmieniło na OC B. jest to niemożliwe gdyż kolego rosyjscy pogranicznicy nie pozwalają dłużej postać w okolicy DUTY FREE
stream.jpg
 
Wywiad rzeka, tak jest od 2008 roku/pasmo sukcesów służby celnej/. Nie mogę zrozumieć, że CBŚ sypie piach w te wspaniale funkcjonujące tryby a zadowolenie f.celnych ze służby /bez kierownictwa/ zbliża się do zera.
 
Redaktorowi, który przeprowadził wywiad z Generałem chętnie opowiem jak walczy się z przemytem w Przemyślu. W przerwach pokaże rezydencje, jakie wybudowali ludzie związani z np. z Grupą Lubaczowską.

George Orwell
"Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych." - "All animals are equal. But some animals are more equal than others."
 
Nadchodzi wiekopomna chwila, kiedy mury SSC runą. Nadaży się okazja, aby oczyścić służbę z przypadkowych ludzi oraz ludzi którzy przynoszą chańbę polskiemu celnictwu. Może to dokonać następca SSC.
 
Back
Do góry