.....bezprawne prawa ka-picowanie

Lukrecja

Nowy użytkownik
Dołączył
28 Styczeń 2011
Posty
63
Punkty reakcji
0
IZBA CELNA W KRAKOWIE Kraków, dnia 05.01.2011r.
REFERAT PRAWNY

Nasz znak : 350000-IPRR-0503-2/2011

IZBA CELNA W KRAKOWIE
WYDZIAŁ KADR I SZKOLENIA

Dot.: 35-IKAW-160-1/2011

Odpowiadając na Państwa pismo z dnia 03.01.2011r. nr 35-IKAW-160-1/2011, Referat Prawny Izby Celnej w Krakowie informuje, że Sąd Rejonowy w Tarnowie wyrokiem z dnia 05.10.2010 r., sygn. akt IVP 110/10 oddalił powództwo funkcjonariusza celnego przeciwko Izbie Celnej w Krakowie o zasądzenie kwoty stanowiącej różnicę między kwotą dopłaty do wypoczynku wypłaconą temu funkcjonariuszowi przez Izbę Celną w Krakowie na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 lutego 2010r. w sprawie świadczeń socjalnych funkcjonariuszy celnych i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 33, poz. 177), zwanego dalej "rozporządzeniem z dnia 16 lutego 2010r." lub "nowym rozporządzeniem", a kwotą obliczoną przy zastosowaniu zasad określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 maja 2000r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń socjalnych, które mogą być przyznane funkcjonariuszom celnym i członkom ich rodzin (Dz. U. Nr 39, poz. 450), zwanym dalej "rozporządzeniem z dnia 11 maja 2000r." lub "starym rozporządzeniem". Przedmiotowy wyrok jest prawomocny, jako że w dniu 30 grudnia 2010r. Sąd Okręgowy w Tarnowie oddalił apelację powoda od w/w wyroku (wyrok Sądu Okręgowego w Tarnowie o sygn. akt IV Pa 78/10).

W przedmiotowej sprawie funkcjonariusz celny złożył wniosek o wypłatę świadczenia socjalnego w postaci dopłaty do wypoczynku w czasie, gdy obowiązywało jeszcze rozporządzenie z dnia 11 maja 2000r. Ponieważ wniosek ten nie został rozpatrzony przed dniem 20 marca 2010r., kiedy weszło w życie rozporządzenie z dnia 16 lutego 2010r., uchylając stare rozporządzenie, to - zgodnie z § 10 nowego rozporządzenia - wysokość świadczenia została ustalona na podstawie przepisów nowego rozporządzenia.

Sąd stwierdził w szczególności, że w odniesieniu do wniosków o świadczenia socjalne w postaci dopłaty do wypoczynku nie ma zastosowania art. 35 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 98,
poz. 1071 ze zm.), zwanej dalej "k.p.a.", gdyż przepis ten określa terminy załatwienia spraw administracyjnych, do których sprawa wypłaty świadczeń socjalnych nie należy. Kategorie spraw, do których mają zastosowanie przepisy k.p.a., wskazuje art. 188 ust. 1-3 w zw. z ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323, ze zm.). W katalogu tym nie zostały wymienione sprawy wypłaty świadczeń socjalnych.

Sąd podkreślił przy tym, że żaden przepis starego rozporządzenia nie określał terminu wykonania obowiązku wypłaty świadczenia, a w tej sytuacji wypłata mogła nastąpić do końca roku kalendarzowego, w którym wpłynął wniosek o jego wypłatę.

Sąd stwierdził również, że treść § 10 rozporządzenia z 16 lutego 2010 r. stanowi przykład regulacji przewidującej bezpośrednie działanie nowego przepisu i nie ma charakteru działania prawa wstecz.

Biorąc pod uwagę powyższe, Sąd uznał, że pozwana Izba Celna prawidłowo wypłaciła powodowi kwotę dopłaty do wypoczynku, stosując przepisy nowego rozporządzenia.

Należy podkreślić, że w ustnym uzasadnieniu wyroku oddalającego apelację przedstawionym na posiedzeniu w dniu 30 grudnia 2010r. Sąd Okręgowy w Tarnowie powtórzył argumentację Sądu pierwszej instancji, uznając ją za w pełni prawidłową.

Odnośnie kwestii "wypłacenia różnicy do dofinansowania wypoczynku za (...) lata ubiegłe", należy wskazać, że w załączonym wniosku nie podano podstawy prawnej tego żądania. Kwoty dopłat do wypoczynku za lata 2000 do 2009 powinny być ustalone przy zastosowaniu zasad określonych w przepisach starego rozporządzenia. Brak jest podstaw prawnych do stosowania w tym zakresie przepisów nowego rozporządzenia. Należy zwrócić uwagę, że w odniesieniu do świadczeń socjalnych przysługujących w 2009r. § 9 ust. 1 nowego rozporządzenia expressis verbis nakazuje stosować przepisy dotychczasowe. Ponadto, należy wziąć pod uwagę art. 165 u.s.c., który reguluje kwestię przedawnienia roszczeń z tytułu uposażenia i innych świadczeń przysługujących funkcjonariuszom celnym.







Kierownik Referatu



podkomisarz celny Małgorzata Cader

/podpis na oryginale/





chyba nawet Dzwon Zygmunta rozległ się radosnym tonem.

Ale jeszcze sprawa ma stanąć przed TK- da Bóg iż kirem Aleje Krasińskiego się zasnują a może i Świetokrzyska w Warszawie.
 
a co z ,,utraconymi " dniami urlopów ?

no właśnie , co z utraconymi dodatkowymi dniami urlopu wypoczynkowego po wejściu nowej ustawy o służbie celnej?

temat ucichł po tym jaki pani Smolińska kiedyś tam groźnie powarkiwała pismami ku Kapicy. -a on poprostu dał się jej chyba zaszczuć !

Niejeden już sukces stał się udziałem naszych federacyjnych związków i temu podobnych pokątnych organizacji)- mam na myśli wartościowanie , mianowanie i inne ch...twa.

Jedyna szansa tylko w Sławku Siwym i w ZZ Celnicy, bo tylko ich działania doprowadziło do niekorzystnych dla ssc rozstrzygnięć sądowych.
 
Back
Do góry