• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Bez wyższego wykształcenia pójdą na bruk ,,GP" z 22.03.

K

Kinio

Gość
Opcja zerowa jeszcze nieprzesądzona
ROZMAWIAMY Z MARIANEM BANASIEM, WICEMINISTREM FINANSÓW
Gazeta Prawna (07:00)

Ostateczny projekt reformy administracji skarbowej i celnej zostanie przedstawiony za dwa tygodnie. Większość dzisiejszych urzędników od 2008 roku będzie nadal pracować w Krajowej Administracji Skarbowej. Reforma administracji nie oznacza opcji zerowej - twierdzi wiceminister finansów, Marian Banaś.

Większość pracowników zatrudnionych obecnie zarówno w skarbówce, jak i w służbie celnej zostanie wykorzystana w nowej administracji. Jeśli będzie taka potrzeba, w pierwszej kolejności zostaną rozwiązane umowy o pracę z osobami w wieku emerytalnym.

Znana jest wstępna wersja projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Dzisiejsi urzędnicy i celnicy nie akceptują go w tej formie. Czy ostateczna wersja ustawy będzie wyglądać inaczej?
Faktycznie od dłuższego czasu Ministerstwo Finansów pracuje nad ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej oraz nad ustawą przepisy wprowadzające ustawę o KAS. Powstały robocze wersje obu projektów ustaw, które skierowaliśmy do konsultacji w ramach resortu. Obecnie obie ustawy są po uzgodnieniach z departamentami MF, jak też z izbami oraz urzędami celnymi i skarbowymi. Napłynęło wiele rzeczowych uwag, które wzbogacą ustawę o KAS, ale generalnie jej nie zmieniają. Wkrótce projekt po udoskonaleniach trafi do uzgodnień międzyresortowych i dopiero o tym dokumencie można będzie dyskutować w ramach konsultacji społecznych, w tym ze związkami zawodowymi.



Jakich zmian oczekują dzisiejsi pracownicy, skoro ich uwagi już do MF wpłynęły?
Pracownicy ci zwrócili uwagę na procedury kontrolne, zatrudnienie, kiedy będzie kończył się okres rozwiązywania umów o pracę i nawiązywania nowych.

Czy ministerstwo uwzględni te postulaty?
Wszystkie argumenty analizujemy. Rzeczywiście wiele elementów wymaga doprecyzowania, gdyż są zbyt ogólnie sformułowane. Chcemy, aby oba projekty nie wzbudzały wątpliwości.

Najwięcej kontrowersji budzą kwestie zatrudnienia. Jednym z pomysłów jest wygaśniecie z dniem 1 stycznia 2008 r. wszystkich umów o pracę oraz powołanie pełnomocnika, który na nowo będzie zatrudniał urzędników, również obecnych. W nowej administracji mają być zatrudniani tylko urzędnicy z wyższym wykształceniem. Czy wszyscy bez wykształcenia wyższego pójdą na bruk?
Faktem jest, że kwestie zatrudnienia obecnie budzą zainteresowanie przede wszystkim pracowników skarbowych i funkcjonariuszy celnych. Na razie nie ma podstaw do tworzenia czarnych scenariuszy, gdyż MF bardzo zależy na rzetelnych i dobrze przygotowanych do pracy urzędnikach, zarówno z administracji skarbowej, jak też celnej. Z tych powodów nie zakładamy podziału na lepiej czy gorzej wykształconych, a zatem brak wyższego wykształcenia nie będzie stanowił przeszkody do otrzymania propozycji stałego zatrudnienia w KAS. Natomiast rozważany jest wymóg posiadania wyższego wykształcenia dla kandydatów spoza obecnych służb, pragnących zostać urzędnikami służby skarbowej. Wymogi wyższego wykształcenia nie będą dotyczyły pracowników na stanowiskach pomocniczych, administracyjnych i obsługowych. A zatem nie ma w ogóle mowy o bruku. Podstawowym założeniem jest przyjęcie zasady, że warunki dotychczasowych stosunków zatrudnienia w likwidowanych izbach i urzędach celnych i skarbowych zasadniczo będą utrzymane przez okres trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy o KAS, co pozwoli na bezpieczne i płynne przejście tych osób do KAS.
Jednak dzisiejsi urzędnicy są przerażeni opcją zerową. Czy ich obawy są nieuzasadnione?
Tak, dzisiejsi pracownicy nie mają się czego obawiać. To, co zrobiły związki zawodowe, jest nie do przyjęcia. Skomentowały one roboczy projekt ustawy o KAS, który jeszcze nie jest oficjalnym dokumentem resortu. Związki w sposób celowy próbują zaogniać sytuację. Liczba pracowników, która dziś jest zarówno w skarbówce, jak i w służbie celnej, zostanie w większości wykorzystana w nowej służbie. Jeśli będzie taka potrzeba, w pierwszej kolejności zostaną rozwiązane umowy o pracę z osobami w wieku emerytalnym. To powinny być wystarczające redukcje.

Zmienią się też pensje pracowników nowej administracji. Na korzyść?
Trzeba to wyraźnie podkreślić, że pensje znacznie wzrosną w porównaniu z dzisiejszymi. Najniższa pensja pracownika KAS będzie wynosić trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. Odpowiednio zostaną przemodelowane wynagrodzenia na poszczególnych stopniach służby skarbowej.

Skoro o stopniach służbowych mowa, to planowane jest wprowadzenie szesnastu takich szczebli. Szef KAS i jego zastępcy mają otrzymać od razu I i II stopień. Czy pozostali pracownicy dostaną XVI, czy będzie to w jakiś sposób zróżnicowane? Od czego będzie zależeć przyznawanie szczebli i z czym będzie się wiązać?
Faktycznie zakładamy wprowadzenie służby skarbowej, do której wejdą wszyscy obecni pracownicy służby cywilnej oraz funkcjonariusze celni, którzy otrzymają taką propozycję od pełnomocnika i ją przyjmą. O stopniu służby skarbowej zadecyduje wspólnie pracownik oraz pełnomocnik. Na pewno będzie to stopień adekwatny do obecnie posiadanego stanowiska, a także wynagrodzenie do obecnego uposażenia. Natomiast przechodzenie na kolejne stopnie w służbie skarbowej uzależnione będzie m.in. od aktywności zawodowej pracownika i podnoszenia swej specjalizacji w krajowej szkole administracji skarbowej.




REKLAMA Czytaj dalej





Urzędnicy będą przyjmowani do pracy w KAS po przejściu odpowiedniej procedury kwalifikacyjnej. Jednak ci, którzy będą przejawiać szczególne umiejętności, takiej procedurze nie będą poddawani. Co to oznacza - szczególne umiejętności?
Pytanie to dotyczy sytuacji, która będzie funkcjonowała po konsolidacji obu służb: celnej i podatkowej. Rozważamy wprowadzenie zasady wykorzystywania już uzyskanego wykształcenia i kwalifikacji, aby nie przeprowadzać bez przerwy nowych egzaminów czy też konkursów. Tego typu rozwiązania uregulowane zostaną w odpowiednich aktach wykonawczych do ustawy o KAS. Natomiast rozważana procedura kwalifikacyjna wydaje się być niezbędna w celu określenia predyspozycji kandydata, gdyż inne wymagania powinny być stawiane na przykład wobec pracowników egzekucji, a zupełnie inne wobec pracujących w orzecznictwie.

W projekcie KAS zapisano wiele procedur, np. kontrolnych, które już dzisiaj są w Ordynacji podatkowej. Po co?
Decyzja w tej kwestii jeszcze nie została podjęta. Konsultujemy te rozwiązania z ministrem Pawłem Banasiem. Niebawem powinny nastąpić ostateczne rozstrzygnięcia w tym zakresie.
Służba celna ma zupełnie inny charakter niż organy skarbowe. Jak po utworzeniu KAS będzie np. odbywała się procedura odpraw celnych?
Powstaną jednolite organy skarbowe. Na szczeblu regionalnym organem będzie dyrektor izby administracji skarbowej, a na szczeblu lokalnym naczelnik urzędu administracji skarbowej. Natomiast jeżeli chodzi o punkty odpraw celnych, nic zasadniczo się nie zmieni, poza dalszym usprawnianiem i unowocześnianiem odpraw.

Czy na granicy wschodniej też nie będzie służby celnej?
Zamiast służby celnej będzie funkcjonowała służba skarbowa, do której wejdą funkcjonariusze służby celnej oraz pracownicy służby cywilnej z administracji podatkowej. A zatem faktycznie będą to celnicy, ale pracujący jako urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej. KAS będzie wykonywała zadania dotychczas realizowane przez służbę celną.

Kiedy projekt w ostatecznej wersji zostanie przedstawiony?
Mam nadzieję, że najpóźniej za dwa tygodnie.

Czyli początek kwietnia. Czy zatem jest szansa, aby reformę przeprowadzić z początkiem 2008 roku?
Tak, jest szansa, aby przeprowadzić reformę z początkiem 2008 roku. Będziemy się starać, aby prace nad nią przyspieszyć.

Czy chciałby pan coś przekazać obecnym urzędnikom?
Chciałbym, żeby dzisiejsi pracownicy byli spokojni. Reforma w dużym stopniu poprawi ich sytuację, jeśli chodzi o warunki płacy i pracy. Będą jasne mechanizmy awansu i ścieżki kariery. Pracownicy w nowej strukturze będą czuć się pewniej niż do tej pory.

Ewa Matyszewska


Marian Banaś
podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szef służby celnej

WYGAŚNIĘCIE UMÓW O PRACĘ

Zgodnie z projektem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej z 28 lutego
2007 r. stosunki pracy i stosunki służbowe osób zatrudnionych w dzisiejszych urzędach skarbowych i celnych wygasną z mocy prawa w dniu wejścia w życie ustawy o KAS, czyli 1 stycznia 2008 r. Dzisiejsi pracownicy w terminie do trzech miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy otrzymają od pełnomocnika pisemną propozycję zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych KAS. Pracownik, który taką propozycję otrzyma, będzie mógł w terminie dziesięciu dni od dnia jej doręczenia złożyć pisemne oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia propozycji.

ZWIĄZKI ZAWODOWE O REFORMIE

Krajowa Administracja Skarbowa, która ma powstać z początkiem 2008 roku z połączenia służb skarbowych i celnych, w kształcie pierwotnym zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów jest nie do zaakceptowania - uważają dzisiejsi urzędnicy skarbowi i celni. Najpierw trzeba zebrać środki na tę reformę, a potem przeprowadzić ją etapowo i spokojnie.
 
???

[/b] Jakich zmian oczekują dzisiejsi pracownicy, skoro ich uwagi już do MF wpłynęły?
Pracownicy ci zwrócili uwagę na procedury kontrolne, zatrudnienie, kiedy będzie kończył się okres rozwiązywania umów o pracę i nawiązywania nowych.


tylko na to zwrocili pracownicy..... czy tylko tyle P. podsekret. chciał powiedziec ?????????? Farsaaaaaaaaaaaaaaaaa
 
■ Jednak dzisiejsi urzędnicy są przerażeni opcją zerową. Czy ich obawy są nieuzasadnione?

- Tak, dzisiejsi pracownicy nie mają się czego obawiać. To, co zrobiły związki zawodowe, jest nie do przyjęcia. Skomentowały one roboczy projekt ustawy o KAS, który jeszcze nie jest oficjalnym dokumentem resortu. Związki w sposób celowy próbują zaogniać sytuację. Liczba pracowników, która dziś jest zarówno w skarbówce, jak i w służbie celnej, zostanie w większości wykorzystana w nowej służbie. Jeśli będzie taka potrzeba, w pierwszej kolejności zostaną rozwiązane umowy o pracę z osobami w wieku emerytalnym. To powinny być wystarczające redukcje


panie Banaś zwiazki nie musza się niczego wstydzic bo raczej to co przedsatwił jak pan to mówi "w roboczej wersji" Mf to wstyd i hańba. Przeciętny pracownik skarbóki czy uc mógłby posklejać do kupki kilka ustaw i chełpic się że to wielki projekt. Akurat prawo podstawowe zwizków to komentowanie nawet "roboczych" projektów. Czasy komuny i jedynie słusznej linii sie skończyły panie Banaś.
 
Gościu projekt ustawy o KAS jest niezły i po dopracowaniu będzie rewelacyjny. Jesteś betonem który boi się zmian
 
Do Krisa zawsze prawego.

Zawsze prawy Krisie. Nie wiem kim jesteś i co czytałeś. Wydaje mi się jednak, że czytałeś coś innego, niż ustawę o KAS. Chyba , że sam ją pisałeś ? W takim przypadku rozumiem twoją radość z "dobrze wykonanego zadania". Pozdrawiam.
P.s.
Do poduszki polecam "Dzieci Kapitana Granta" .
 
krisie zawsze prawy
mama z tatą cię powinni dopracować, bo nie rozumiesz człowieku co czytasz.
Jak kończysz szkołę to są takie testy na rozumienie tego co się czyta. Spróbuj to przejść. Pozdrawiam i nie wypisuj na przyszłość głupot.
 
Back
Do góry