niestety odpowiedź dyra negatywna
Związek Zawodowy Celników w Katowicach
Związek Zawodowy Służby Celnej w Bielsku-Białej
Zarząd Oddziału Związku Zawodowego
Szczególnego Nadzoru Podatkowego i Akcyzy
O/Bielsko-Biała
Pan Piotr Pilżys
Dyrektor Izby Celnej w Katowicach
Plac Grunwaldzki 8-10
Na podstawie art. 26 ustawy z dnia z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jednolity Dz. U. z 20001 nr 79 poz. 854) zwracamy się z uprzejmą prośbą do Pana Dyrektora o udzielenie informacji, czy w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Celnictwa w dniu 26 stycznia 2006r., przewiduje Pan udzielenie awansów dla podległych Panu pracowników służby cywilnej i funkcjonariuszy celnych w postaci: nadania wyższych stanowisk i stopni służbowych ?
Jeżeli tak, to prosimy o udzielenie informacji dla ilu pracowników służby cywilnej i funkcjonariuszy celnych zatrudnionych w Izbie Celnej w Katowicach przewidział Pan udzielenie awansu? (z uwzględnieniem podziału awansów na poszczególne jednostki organizacyjne Izby Celnej w Katowicach)
Kierujemy do Pana powyższe pismo mając na uwadze uzasadniony i słuszny zbiorowy interes oraz prawo pracowników do godziwego wynagradzania za wykonana pracę.
Ustawa o Służbie Celnej przewiduje, że awans funkcjonariuszy celnych na stanowisku może nastąpić w każdym momencie służby, a na stopniu służbowym co dwa lata oczywiście po uwzględnieniu:
1) dotychczasowego przebiegu służby funkcjonariusza, w szczególności na podstawie opinii służbowej oraz oceny okresowej,
2) przejawianie przez funkcjonariusza inicjatywy w Służbie Celnej,
3) podnoszenie przez funkcjonariusza kwalifikacji zawodowych, w tym uczestniczenie w przydatnych do pełnienia służby na określonym stanowisku kursach dokształcających i doskonalących oraz innych specjalistycznych formach szkolenia.
Sytuacja pracowników Izby Celnej w Katowicach pod kątem wynagradzania i awansowania jest bardzo zróżnicowana. W ostatnich kilku latach w wyniku "blokady awansów" znacznie pogłębiły się dysproporcje w wynagrodzeniu pomiędzy pracownikami z takim samym stażem służby i stanowiskiem, wypełniający takie same obowiązki.
Jeżeli Pan Dyrektor zechciałby przeanalizować listy płac oraz prześledzić ścieżki osobistego rozwoju pracowników Izby Celnej w Katowicach to okazałoby się, że w ciągu ostatnich lat uczestniczyli Oni w wielu szkoleniach, podnosili stopień wykształcenia i kwalifikacji zawodowych. Niestety w ogromnej większości pracownicy zatrudnieni w Izbie Celnej w Katowicach nie otrzymali awansu od 6 i więcej lat zarówno na stopniu jak i na stanowisku służbowym wraz ze zmianą uposażenia zasadniczego.
Dla ukazania Panu w pełniejszy sposób zaniedbania wzrostu uposażeń i braku awansów w Izbie Celnej w Katowicach w ubiegłych latach przytoczę przykład z września 2005 roku. Na około 1250 osób zatrudnionych wówczas w Izbie Celnej w Katowicach awans na stopniu otrzymało tylko 55 osób! Niestety nie znane są nam przypadki awansu na stanowisku służbowym wraz ze zmianą uposażenia zasadniczego. Zatem tylko 5 % w skali całej Izby Celnej w Katowicach otrzymało awans.
Izba Celna w Katowicach pod względem uzyskiwanych dochodów dla budżetu państwa w postaci: cła, akcyz, podatku VAT od importu, plasuje się w ścisłej czołówce na tle innych izb w kraju. Dla porównania w Izbie Celnej w Białymstoku z okazji Święta w dniu 26 stycznia 2006r przyznano awanse 293 funkcjonariuszom celnym oraz pracowników korpusu służby cywilnej. Ponadto na wyższe stanowiska służbowe zostało awansowanych 90 osób, natomiast 179 osobom nadano wyższy stopień służbowy.
W Izbie Celnej w Olsztynie z okazji Święta Służby Celnej w dniu 21 września 2005r przyznano co 4 funkcjonariuszowi celnemu i pracownikowi służby cywilnej awans.
Biorąc pod uwagę dane statystyczne w szczególności pobór cła, akcyzy i VAT od importu Izba celna w Katowicach wypada zdecydowanie korzystniej względem Izby Celnej w Olsztynie oraz Izby Celnej w Białymstoku (źródło: Biuletyn statystyczny Ministerstwa Finansów kwartał I do III).
Skoro w świetle obiektywnych danych funkcjonariusze celni i pracownicy służby cywilnej Izby Celnej w Katowicach są tak skuteczni i profesjonalni to dlaczego nie są tak dobrze wynagradzani i awansowani?
Otrzymują:
1 egz. Adresat,
1 egz. a/a.
Do wiadomości:
Pracownicy IC Katowice.
Niestety odpowiedź dyra negatywna