• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

PISMO SOLIDARNOŚCI - także w sprawie akcyzy

C

CELNIK2000

Gość
O godzinie 16-tej w gmachu Ministerstwa Finansów rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli Kierownictwa Ministerstwa Finansów z Prezydium Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność”. Strona związkowa zamierza omówić na spotkaniu następujące zagadnienia:
 Założenia ustawy budżetowej na 2007 rok.
 Obciążenie zadaniami urzędów i izb skarbowych, miernikowanie obciążenia pracą.
 Upraszczanie procedur i prawa podatkowego oraz zatrudnienie osób niepełnosprawnych.
 Egzekucja administracyjna.
 Akcyza : problemy i stan obecny.
 Problemy w funkcjonowaniu kontroli skarbowej.
 Naruszanie uprawnień związków zawodowych.
 Niedotrzymywanie umów społecznych.
 Łamanie prawa i przypadki lekceważącego stosunku do związków zawodowych w służbach skarbowych.
 Brak reakcji na inicjatywy ustawodawcze.
 Brak odpowiedzi na pisma z sygnalizowanymi problemami w służbach skarbowych i służbie celnej.
 Polityka informacyjna MF oraz brak działań na rzecz ochrony prawnej i instytucjonalnej pracowników podległych Ministrowi Finansów.
 Naruszenia prawa pracy i ustawy o związkach zawodowych w służbach skarbowych oraz w służbie celnej na przykładach.
 Polityka kadrowa.
 Pozostałe zagadnienia nie wymienione wyżej.

Co RSK ma do akcyzy? Jeden Ciesielski dał radę wywołąć ten temat? Dla swoich partykularnych interesów czyt. powrotu do UKS, gdzie są lepsze pieniążki i mniejszy rygor, zniszczą to co udało sie z trudem zbudować. Najgorsze jest to, że taka zmiana pozornie nic nie kosztuje rządzących. Im właściwie wszystko jedno kto to bedzie pobierał ten podatek a może przy okazji da się coś powiedzieć szerokiej opinii publicznej. W tym kraju nigdy nie będzie lepiej bo brak nam a właściwie tym, którzy mają wpływ na decyzje, zdrowego rozsądku i wyobraźni. Ostatnie przykłady z Krakowa (2 cywilnych i 2 mundurowych) oraz z Gniezna (3 cywilnych oraz 2 mundurowych) potwierdzają tezę, że pieniądz nie śmierdzi i łapówkarze to nie tylko celnicy. Argument, że kiedyś było lepiej w tym względzie i z tego powodu trzeba wrócić do starych rozwiązań jest całkiem chybiony. W mojej ocenie kiedyś nikt się tym nie interesował i każdy robił co chciał.
źródło www.skarbowcy.pl
 
To, że nie ma tam celniczych związków zawodowych to jakaś abstrakcja, sprawa wręcz nienaturalna.
Nie mogę tego więcej komentować, bo ... No właśnie jestem w KW Federacji ale niestety na razie za mało skuteczny. Wniosek w tej sprawie póki co upadł.
 
Nie mogę tego więcej komentować, bo ... No właśnie jestem w KW Federacji ale niestety na razie za mało skuteczny. Wniosek w tej sprawie póki co upadł

To po kiego ciu.a żeś sie chopie pchoł do tyj bandy Fołty? Żeby teroz takie farmazony ludziom godać? Bla, bla, bla...
 
Do Zolla - to ma głęboki sens

Do gościa:
W KW Federacji, w ubiegłym tygodniu, pojawił się wniosek o nawiązanie kontaktu z zz skarbowców w sprawie podjęcia próby wspólnego udania się do Ministra Finansów oraz w następstwie co najmniej wniosek o prowadzenie wspólnych działań protestacyjnych, do których te związki się przymierzają. Być może po rozmowach w MF odstąpią od planów protestacyjnych, ale to musiałoby oznaczać gwarancję przedstawicieli MF na zmianę budżetu, który jest już w Sejmie. Zmianę polegającą na zagwarantowaniu skarbowcom waloryzacji płac, ale także gwarancję pewnego realnego wzrostu płac także ponad, tzw. wyrównanie inflacyjne, bo takie postulaty były stawiane i w tej sprawie powinniśmy protestować wspólnie. Wspólnie też powinniśmy wypracowywać kompromis na tematy nas dotyczące, które poruszane były w MF(vide pierwszy post, zamieszcczony przez CELNIKA2000).
 
Ale kto tu chce protestować !!!!!!

Do podjęcia takiej decyzji trzeba mieć jaja, a Wy tu bijecie pianę i oglądacie się jeden na drugiego. Na plecach skarbowców chcecie wywalczyć podwyżki, mundurowych emerytury, a co sami potraficie zrobić... ??????

NIC

Związki Zawodowe poprzez układanie się z .... w obawie o własne stołki dopuściły do takiej sytuacji, gdzie miejsce SŁUŻBY CELNEJ jest na marginesie, a podwyżki mają dostać inni: Policja, SG, nauczyciele

Panowie na górze wiedzą, że w SŁUŻBIE CELNEJ nie ma takiego co protest (jak górnicy) umie zorganizować, aby wszystkie granice, porty, lotniska stanęły. Dlatego nas olewają. Tekściki które piszecie na tym forum albo do władz można nimi .... i wrzucić do klopa.

TAKA JEST SMUTNA PRAWDA
 
slawomir.siwy napisał:
To, że nie ma tam celniczych związków zawodowych to jakaś abstrakcja, sprawa wręcz nienaturalna.
Nie mogę tego więcej komentować, bo ... No właśnie jestem w KW Federacji ale niestety na razie za mało skuteczny. Wniosek w tej sprawie póki co upadł.


Panie Sławku, ostatnio widoczna jest Pańska mniejsza aktywnośc na FORUM, zbiega się to z przyjęciem w zaszczytne grono Komitetu Wykonawczego. Czy to tylko przypadek, czy tez może specyficzny filtr załozony na Pańskie usta ( i palce )??? Co jest dalej po tym bo...
jezeli zasługujemy na związkową szczerorość, to prosimy dalej. 8)


Nie mogę tego więcej komentować, bo ...
 
Jestem aktywny w ramach KW Federacji i po to tam jestem. Bardzo proszę jeszcze o cierpliwość. Zobaczymy co z tego wszystkiego wyniknie. Wiem, wiem to może brzmieć śmiesznie bo już prosiłem o cierpliwość wcześniej, ale naprawdę sytuacja tego wymaga.
Zorro. Zapraszam na PW lub e-mail. Zapraszam też do tematu "celnicy i skarbowcy razem" na naszym forum.
 
ktoś o nicku artur ciesielski napisał:
do mytnik i innych - 2006-10-18 13:16:41
Trudno nie przyznać, że sytacja zarówno w Służbie Celnej jak i skarbówce nie jest zadowalająca.Chciałbym napisać, że wczorajsze spotkanie coś zmieniło w tym zakresie ale niestety chcąc trzymać się prawdy muszę stwierdzić, że tak nie jest.Było zbyt krótkie(ok.2godziny) i nie padło wiele konkretów ze strony rządowej. Mimo dosyć wysokiej rangi spotkania- kilku dyrektorów departamentów i dwóch ministrów-potraktować można je jedynie jako wstęp do dalszych szczegółowych negocjacji co zostało potwierdzone przez obie strony. Jednakże trudno zgodzić się z wyrażoną w tytule przez twórców portalu opinią "o nas bez nas" gdyż moje wystąpienie, wnioski i zapytania dotyczyły zarówno pracowników jak i funkcjonariuszy a przewidziane dalsze spotkania robocze w Departamencie Służby Celnej bedą obejmować zagadnienia ważne dla obu grup zaowodowych. Artur Ciesielski
autor: ~artur ciesielski
 
Pan Artur już dział w imieniu nas wszystkich. Wprawdzie zażartowałem, że oddam swój głos (którego nie mam) na niego ale to dopiero w przyszłości. Ciekawe jakie propozycje w zakresie akcyzy miał p. Ciesielski i komu chciał poprawić los???
 
Ta wizyta solidarności skarbowców + opinia Pani V-Ce SSC, że zawyża się nam coroczne opinie przez przełożonych są dość wymowne. Równie dobrze mogliby napisać- Służbie Celnej już dziekujemy.
 
Czyż więc przeszkadza wam, że jak przejdę np do UKS-u to będę miał większe pobory i mniejszy reżim??Dlaczego boli to wszystkich innych, tych co w akcyzie nie robią?Zazdrość?Zawiść?Ja tam oddałbym nawet "mysz" na czapce i te gwiazdki byle trafić do lepszej finansowo roboty z mniejszym ryzykiem dostania dyscyplinarki za byle gówno...A protestują w tej sprawie tylko kierownicy i "dziadki" robiące w cle kilkanaście lat. Ja tam po tych kilku latach w cle powiem wprost-mam dość i wszędzie będzie lepiej niż w tym kierowniczo-mafijnym bagnie.
 
Temat z http://www.wssc.szu.pl/

Kilka pytań .

Na Stronie Informacyjnej Artura Ciesielskiego ukazał się krótki komunikat z ostatniego spotkania w Ministerstwie Finansów.

W komunikacie czytamy :

„W DNIU 17 PAŹDZIERNIKA ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE RADY SEKCJI Z KIEROWNICTWEM MINISTERSTWA FINANSÓW. PORUSZONO MIĘDZY INNYMI TEMAT NIEDOTRZYMYWANIA UMÓW SPOŁECZNYCH W PROCESIE ALOKACJI FUNKCJONARIUSZY SŁUŻBY CELNEJ. UZYSKALIŚMY OBIETNICĘ WICEMISTRA MARIANA BANASIA SPOWODOWANIA W NAJBLIŻSZYM CZASIE ROZMÓW W TYM ZAKRESIE Z KIEROWNICTWEM DEPARTAMENTU SŁUŻBY CELNEJ. PROSZĘ O NADYSŁANIE INFORMACJI DOTYCZĄCYH WSPOMNIANEJ SPRAWY ORAZ INNYCH LEŻĄCYCH W KOMPETANCJACH ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH. RADOM 18 PAŹDZIERNIKA 2006R”

Wspominając pismo Pełnomocnika Rady Sekcji Krajowej do Spraw Ceł i Akcyzy Pana Artura Ciesielskiego o Ograniczeniu działalności interwencyjnej NSZZ ”Solidarność” gdzie napisano :

„ (...)Odtąd będziemy zmuszeni zajmować się wyłącznie sprawami członków NSZZ ”Solidarność” natomiast muszę ograniczyć działalność jako Pełnomocnik Rady Sekcji Krajowej NSZZ „S” Pracowników Skarbowych w stosunku do osób, które nie są członkami „Solidarności” (...)”

„(...)Jako NSZZ „Solidarność” nie możemy dalej finansować działalności ogólnopolskiej (która przyniosła dla wielu pracowników i funkcjonariuszy w kraju wymierne efekty) nawet w izbach celnych gdzie działają inne związki, których obowiązkiem było podejmować odpowiednie działania. Ponieważ wykazywały rażącą bezczynność to my de facto wykonywaliśmy za nich ich zadania i ponosiliśmy koszty do nich należne.(...)”

- pytamy: czy coś w tych sprawach się zmieniło ?

W komentarzu do wiadomości „O nas – bez nas ?” umieszczonym na WSSC Pan Artur Ciesielski pisze : „ Jednakże trudno zgodzić się z wyrażoną w tytule przez twórców portalu opinią "o nas bez nas" gdyż moje wystąpienie, wnioski i zapytania dotyczyły zarówno pracowników jak i funkcjonariuszy a przewidziane dalsze spotkania robocze w Departamencie Służby Celnej będą obejmować zagadnienia ważne dla obu grup zawodowych”

Informujemy, że twórcy portalu WSSC ( myślę, że nie tylko my ) pamiętają Stanowisko Rady Sekcji Krajowej w sprawie reformy służb akcyzowych ( pismo znak PRSK – 11/2006 ), w którym Pełnomocnik Rady Sekcji Krajowej do Spraw Ceł i Akcyzy opisując bałagan w Służbie Celnej słowami :

„ Nagminne i rażące łamanie praw pracowniczych, zastraszanie, groźby, narażanie zdrowia i życia pracowników a w konsekwencji wydawanie niezgodnych z prawem decyzji i poleceń służbowych,”

proponuje , cyt :

„W perspektywie tworzenia taniego państwa, przyjaznego przedsiębiorcy i zwykłemu obywatelowi jedynie odrębny urząd i urzędnik nie podlegający naciskom, mogący wydawać rzetelne i oparte na przepisach prawa decyzje (nie zaś decyzje wydawane na rozkaz przełożonych) daje gwarancję rozwoju tegoż państwa z pożytkiem dla nas wszystkich.
Utworzenie odrębnych urzędów ds. akcyzy i gier, urzędów umiejscowionych w strukturach skarbowych, gdzie drugą instancją - instytucjami odwoławczymi byłyby izby skarbowe jest w pełni uzasadnione .
Chęć utrzymania akcyzy w służbach celnych za wszelką cenę poprzez manipulowanie faktami i naciąganie rzeczywistości nie zmieni faktu, że to akcyza nie zaś cło po wejściu Polski do Unii Europejskiej, stanowi kluczowy element regulacji rynku wewnętrznego i tylko jak niezależny urząd akcyzowy może należycie sprostać tak istotnym dla państwa zadaniom.
Trudno więc się dziwić, że twórcy portalu WSSC ( myślę, że nie tylko my) stracili rozeznanie, orientację i nie potrafią określić dzisiejszej postawy Pełnomocnika Rady Sekcji Krajowej do Spraw Ceł i Akcyzy :

- pytamy: czy coś w tych sprawach się zmieniło ?


W celu jasnej prezentacji poglądów oraz uniknięcia nieporozumień i nadinterpretacji przypominamy, że w przekonaniu WSSC:

- pozostawienia zadań akcyzowych w Służbie Celnej leży w interesie Polski i Unii Europejskiej ,

- pozostawienia zadań akcyzowych w Służbie Celnej leży w interesie jej funkcjonariuszy i pracowników.


Staramy się, w ramach skromnych możliwości, propagować i popierać wszystkie działania i reformy w Służbie Celnej zmierzające do rzeczywistej poprawy jej wizerunku i skuteczności działania - w szczególności do :

- objęcia pełniących służbę i pracujących w Służbie Celnej jedną ustawą pragmatyczną,

- wprowadzenia uprawnień emerytalnych wzorem innych służby mundurowych oraz możliwości pozbawienia nabytych w

trakcie służby uprawnień emerytalnych w przypadku udowodnienia korupcji (to rzeczywiste działania antykorupcyjne!),

- zagwarantowania ustawowego funkcjonariuszom celnym (pracownikom) bezpieczeństwa socjalnego w postaci pewności zatrudnienia w przypadku należytego wywiązywania się z obowiązków służbowych, pewności zachowania stanowiska w przypadku należytego wykonywania obowiązków służbowych, awansowania, odpowiedniego wynagrodzenia (to rzeczywiste działania antykorupcyjne!)

- wprowadzenia centralnego naboru do Służby Celnej,

- ścigania, piętnowania, nagłaśniania zachowań korupcyjnych w Służbie Celnej oraz egzekwowanie odpowiedzialności od funkcjonariuszy i ich przełożonych,

- wprowadzenia dla całej kadry kierowniczej dodatków funkcyjnych ( wysokich! ), a w przypadku rażącego braku nadzoru zasady szybkiej zmiany na stanowisku kierowniczym (to rzeczywiste działania antykorupcyjne!),


Staramy się ( myślę, że jest to zauważalne ) piętnować i ośmieszać : głupotę, nepotyzm, hipokryzję i nadgorliwość, chamstwo i brak poszanowania dla godności funkcjonariusza celnego i dobrego imienia Służby Celnej.

Podkreślamy, że jako gospodarze portalu WSSC szanujemy i prezentujemy zdanie innych osób, które wyrażają odmienną postawę i pogląd w omawianych wyżej sprawach.

Myślę, że dla wszystkich gości i użytkowników portali poświęconych tematyce celnej interesującym byłoby poznać zdanie powstałych ZZ ze znaczkiem „Solidarności ” na wyżej opisywane tematy, głównie strukturalno – akcyzowe.

admin_wssc

wssc | 19.10.2006
 
Back
Do góry