• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Akcyza za samochód zwiększenie podstawy i obliczenie wg starej stawki 65%

  • Thread starter Nie zarejestrowany
  • Rozpoczęty
N

Nie zarejestrowany

Gość
Witam
Dla Was to chleb powszedni - dla mnie abstrakcja-pirwszy raz wiec proszę o pomoc.

W wyniku weryfikacji zakupu z marca 2006 auta osobowego podwyższono podstawę (wartość zakupu) a co zatym idzie powstał niedobór podatku akcyzowego liczonego wg stawki 65% (auto takiej w 2006 podlegało). Do tego dodatkowo naliczono odsetki.
Pomijam fakt, że odwołuję się od samej decyzji bo jest bezpodstawna / przyczyna ( ale to już temat na inny wątek - w ogóle nie czytali podnoszonych argumentów tylko odpisują szablonem - ja piszę coś konkretnie i na temat a z UC bełkot z przepisami jakbyśmy mówili o czym innym)

Pytanie:
1.Czy można powoływać się na przepisy które są, po pierwsze zakwestionowane (wyrok ETS) a po drugie nie obowiązują. Inaczej mówiąc decyzja powołuje się na ustawę i rozporządzenie które obecnie ma inną formę. Tzn. stawka akcyzy jest 3,1% a nie 65%.

Sprawdzałem ustawę o podatku akcyzowym oraz rozporządzenie o wysokości stawek i tam stoi 3,1% dla poj. do 2000cm3. Nigdy nie miałem do czynienia z żadnym urzędem więc jest mi cięzko walczyć. Merytoryczne argumenty nie trafiały do tej pory-ręce opadają.
 
Weryfikacja watości celnej pojazdu

Stawka akcyzy przy weyfikacji wartości celnej pojazdu objętego procedurą dopuszczenia do wolnego obrotu na podstawie zgłoszenia celnego SAD musi być taka, jaka obowiązywała w dniu dokonania tego zgloszenia - podobnie jak inne elementy kalkulacyjne, np. stawka cła czy kurs waluty. Zatem stawka 65%, jak domyślam się zastosowana w wydanej decyzji administracyjnej, jest pawidłowa.
Jednakże, jeżeli powyższa weryfikacja wartości celnej sprowadzonego pojazdu nie była następstwem ujawnienia np. drugiej faktury lub ujawnienia faktu sfałszowania (przerobienia) załączonej do zgłoszenia faktury - można, a nawet należy zwrócić się do naczelnika właściwego miejscowo urzędu celnego o zwrot podatku akcyzowego wraz z odsetkami - wynikający z art. 2 ustawy z dnia 9 maja 2008. o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego (Dz. U. Nr 118 z 2008r., poz. 745).
 
Back
Do góry