• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Wezwanie w trakcie kontroli

J

juar_78

Gość
Witam.

Trwa kontrola podatkowa w zakresie akcyzy. Kontrolujący wzywają powołując się na art. 286 par. 1 pkt 4 i 5, art. 155, art. 189 par. 1 i 2 Ordynacji do "..sporządzenia wykazu wyrobów, do których stosowano klasyfikację PKWiU xxxxx oraz CN xxxxx z podaniem ilości i przyporządkowaniem do ADT...". Poniżej pouczają z art. 262 par. 1 Ordynacji.

Jakie jest Wasze postrzeganie takiego wezwania. Czy kontrolowany ma obowiązek sporządzania zestawień wedle zadanych przez kontrolującego kryteriów. Zaznaczam, że wszystkie dane do zestawienia, do sporządzenia którego wzywana jest kontrolowany, znajdują się w udostępnionych ewidencjach, dokumentach ADT i innych dokumentach żródłowych.

Kontrolujący uzasadnia wezwanie w szczególności treścią art. 286, który jego zdaniem skoro zawiera otwarty katalog uprawnie to oznacza, że kontrolujący jest uprawniony do wszystkiego co uzna za właściwe i niezbędne do przeprowadzenia kontroli.

Moim zdaniem tak nie jest. Kontrolowany nie ma obowiązku sporządzać dla kontrolującego zestawień, zwłaszcza tych, dla których dane znajdują się w udostępnionej dokumentacji. W pracy Ordynacja podatkowa, pod redakcją H. Dzwonkowskiego, na str. 1084 czytamy: "Ustawodawca nie wymienia wszystkich rodzajów czynności, które mogą być przeprowadzone w toku kontroli podatkowej, pozostawiając w tym zakresie Swobodę kontrolującym, ograniczona dyspozycją art. 180, 181, 187, do których odwołuje się art. 292...". Art. 180 zawiera co prawda szeroką definicję dowodu ale wg. mnie takie czy inne zestawienie, które ma być dopiero sporządzone na podstawie ewidencji i dokumentów źródłowych samo w sobie dowodem nie jest. Zestawienie takie będzie dopiero efektem "pracy na dowodach", ich przetwarzania. W toku kontroli podatkowej analiza dowodów i ich opracowywanie to zadanie kontrolujących a nie kontrolowanego. Tym samym moim zdaniem kontrolowany nie ma obowiązku sporządzania takich czy innych zestawień, jeśli oczywiście nie wynika to z przepisów odrębnych.

Ciekaw jestem innych opinii i doświadczeń.
 
juar_78 masz rację. Nie można zmusić kontrolowanego do sporządzania zestawień. Gdyby tak było, to można by zmusić kontrolowanego żeby sie sam skontrolował i jeszcze napisał protokół. A my na gotowe. I oczywiście jeszcze zobowiązać kontrolowanego żeby był jak największy przypis.
Moim zdaniem można kontrolowanego poprosić o sporządzenie takowego zestawienia, ale w żadnym wypadku nie można go do tego wezwać. Kto (w przypadku błędnego zestawienia) poniesie odpowiedzialnosć za ewentualnie występujące błędy? Kontrolowany (dlaczego?) czy kontrolujący?
 
Zgadzam się.

Kontrola, o której mówię zaczęła jednak w pewnym momencie zmierzać do tak prowadzonej, że wzywa się kontrolowanego do sporządzenia zestawienia, daje mu się na to x dni a potem jeszcze wydłuża czas trwania kontroli o czas oczekiwania na zestawienie. Wg mnie troszkę to niepoważne.

Co do błędów w zestawieniach. Najłatwiej przecież kazać je zrobić kontrolowanemu, potem ewentualnie sprawdzić po nim i wypunktować błędy. Dlatego uważam osobiście, że należy unikać sporządzania takich zestawień, aby nie dać powodów do wykazywania się kontrolujących.
 
OK, jeśli jesteśmy w temacie kontroli, to powiedzcie mi, czy stosujecie zabezpieczenie na majątku podatnika w trakcie kontroli?(art. 33 OP). Sprawa jest ciekawa z uwagi na to że Ordynacja Podatkowa swoje (bardzo twarde przesłanki "jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że nie zostanie ono wykonane, a w szczególności gdy podatnik trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym lub dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję"[), a nasi notable w izbach swoje (jak tylko jakiś przypis to zabezpieczać, a jak nie zabezpieczyłeś to dlaczego). Od razu powiem, że ja osobiście nie jestem zwolennikiem takiej formy działania.
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry