• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Notebook z USA.

P

ploplo

Gość
Witam
Tak szukałem w internecie informacji jak sprowadzić notebooka z USA do Polski i znalazłem wiele rozwiązań - w tym najczęściej radzili mi ominąć cło.

Ja natomiast chciałbym sprowadzić sprzęt legalnie przez urząd celny aby został naliczony VAT i cło (przyda mi się w rozliczeni).

Mam teraz pytanie do celników - bo kto lepiej niż wy będzie sie orientował w sytuacji.
Notebook jaki chce sprowadzić to:
Lenovo IBM X61 Tablet o wartości około 6000zl wyprodukowany w Chinach.
Kupuje sprzęt na firmę.

Ponieważ wysyła mi to firma zajmująca sie sprzedażą takiego sprzętu wystawia mi fakturę.
I teraz zaczynają sie pytania:

1. Jakie dane maja znajdować sie na takiej fakturze?
2. Czy do notebooka muszą być dodane jakieś dodatkowe dokumenty?
3. Jakie cło zostanie naliczone - ile % (szukałem ale nie potrafię sie zorientować w tych kodach - a kalkulator mi nie działa)

Nie wiedziałem do kogo sie zwrócić dopóki nie znalazłem tego forum.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
 
Środki
Data ważności danych: 2008/01/11
Kod towaru
8471300000 - Przenośne maszyny do automatycznego przetwarzania danych, o masie nie większej niż 10 kg, składające się co najmniej z jednostki centralnej, klawiatury i monitora
Jednostka miary szt.
Ograniczenia

Kraj pochodzenia/przeznaczenia: ERGA OMNES - CEE
Akt prawny R2204/99

Stawka dla krajów trzecich: 0 %

________________________________________
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: ERGA OMNES - CEE
Akt prawny P0535/04

Podatek od towarów i usług (VAT): 22 %

Czyli będziesz płacił 22 % VAT, bo stawka cła jest 0.
22% od wartości laptopa + od kosztów transportu
Oprócz faktury, potrzebna faktura za transport trzeba uważać by sprzęt był oznaczony europejskim znakiem bezpieczeństwa CE, bo inaczej może być zatrzymany przez celników. :)
 
No właśnie, proponuję się dobrze zastanowić bo niski koszt zostanie zwiększony o należności celno-podatkowe, koszty zakupu polskiego systemu operacyjnego, możliwe problemy z gwarancją itp
 
Koszty mają wzrosnąć o VAT - odliczę go sobie.
Gwarancji racja nie będę miał - ale zawsze mogę wysłać do USA.
Polski system - Vista Biznes - wystarczy uaktualnić do Ultimy i jest Polak.

Tak nie do końca rozumiem te prawne tematy ale dzięki za odpowiedź - posiedzę troszkę i wszystko będę wiedział :D

Pozdrawiam
 
Dzik
Gość

PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 6:26 pm Temat postu: Laptop z USA
Opis: Odpowiedz z cytatem Zmień/Usuń ten post Usuń ten post

Szanowni Celnicy, chcialbym wyslac dla kuzynki w Polsce nowego laptopa w prezencie z USA. Mam nastapujace pytania:
-Czy odchaczajac "gift" na amerykanskiej deklaracji celnej nadal musze placic VAT badz clo? Jesli tak to od jakiej sumy naliczny jest ten VAT?
-Jaka wartosc deklaruje na deklaracji: tyle ile jest warty czy tyle za ile udalo mi sie go kupic w USA? Czy musze poprzec to jakas faktura?

Dziekuje i pozdrawiam
Dzik
 
Back
Do góry