• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Auto na części z Unii Europejskiej

P

Pit

Gość
Właściciel warsztatu samochodowego, który wie że jestem celnikiem zadał mi pytanie. Jakich formalnosci musi dopełnić, żeby przywieźć do Polski auto z Niemiec na części. Wiem, że ludzie przywożą, rozbierają i maja wszystko gdzieś, ale włąściciel tego warszrsztatu jest przewrazliwiony na punkcie legalności (chwała mu za to, tylko pytania zadaje trudne). Rachunek niemiecki bedzie wystawiony na całe auto. Chce je rozebrac uż w Niemczech. Wiadomo cła nie ma, ale co z akcyzą? Czy musi płacić? Z papierów będzie wynikało, że kupił cały samochód. Czy może ot tak sobie rozebrać samochód w Niemczech lub Polsce? Czy jedyna przeszkoda jest ochrona środowiska? Czy spotkaliście się w praktyce z takim przypadkiem? Chciałbym pomóc człowiekowi. Proszę o opinie w tej sprawie i ewentualnie podstawy prawne
 
Szkoły jak zwyke są dwie.
Falenicka-niech zleje temat. Akcyzę ma placić w ciągu 5 dni od nabycia wewn. i nie później niż przed rejestracja pojazdu - jeśli nie zatem rejestruje, nie płaci
Otwocka - placić musi i to w ciągu 5 dni (chyba że rejestracja nastąpi wcześniej); niezależnie zatem czy autko przjedzie cale czy w skrzynkach, obowiązek powstaje i płacić trzeba;

wybór - jak zwykle - nalezy do podatnika. Tylko my - urzędasy - możemy sobie bezkarnie poteoretyzować.
Osobiście zalecałabym szkołę pierwszą, nie wydaje mi się by ktoś kiedykolwiek wpadl na trop...
Pozdrawiam

ps. ciekawa jestem jak ten przepis jest interpretowany w poszczególnych izbach
 
Back
Do góry