• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Pomniejszenia akcyzy należnej

J

juar_78

Gość
Mam problem z interpretacją § 2 ust. 1 Rozporządzenia MF z dnia 23 kwietnia 2004r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków dokonywania rozliczeń podatku akcyzowego. Przepis ten pozwala w określonych sytuacjach pomniejszyć akcyzę należną o akcyzę zapłaconą od m.in. importu komponentów. No właśnie tylko czy:
- czy pomniejszyć można całą akcyzę należną za dany miesiąc, niezależnie od tego z jakich tytułów powstało zobowiązanie podatkowe,
- czy tylko akcyzę należną od paliw silnikowych, olejów opałowych i smarowych,
- czy tylko akcyzę należną od tych paliw silnikowych, olejów opałowych i smarowych, które wyprodukowano z importowanych komponentów,
- czy tylko akcyzę należną od tych paliw silnikowych, olejów opałowych i smarowych, które wyprodukowano z importowanych komponentów i w dodatku o tę część akcyzy zapłaconej przy imporcie, która odpowiada ilości komponentów faktycznie zużytych do wyprodukowania paliw silnikowych, olejów opałowych i smarowych ?

Interpretacje urzędów celnych bywają skrajnie różne. Podobnie opinie doradców.
Przepis wg mnie generalnie wielce nieprecyzyjny. Pewnie można znaleźć jeszcze i inne możliwe interpretacje.

Pozdrawiam,
 
Ja spotkałem się z takim rozwiazaniem : firma importuje płacąc akcyzę w UC i zakupuje w kraju komponenty z akcyzą . Zużywa to do rpodukcji paliw oraz olejów smarowych. Akcyzę zapłacoą "przy zakupie" odlicza w deklaracji za dany miesiąc w którym sprzedawała wyprodukowane z tych komponentów wyroby i w wysokości odpowiadającej ilości komponentów zużytych do wyprodukowania sprzedanych wyrobów. Np. jeżeli jakiegoś dodatku dodaje ułamek procenta to akcyzę zapłaconą "przy zakupie" odlicza nawet kilka lat. Trochę skomplikowanie to opisałem.
 
Wiem o co chodzi - mimo, że fakt trochę to skomplikowane :)

Zaprezentowany przez Ciebie sposób odliczania jest najbezpieczniejszy podatkowo i wykładnia taka jest ponoć preferowana przez większość urzędów celnych. Z punktu widzenia producenta nie jest jednak korzystna. Pomijając długi czas odliczania akcyzy zapłaconej przy imporcie, problemem są:
- zwolnienia z akcyzy. Produkując z importowanych komponentów np. jeden typ olejów smarowych (inne niż silnikowe) następnie sprzedaje je w zwolnieniu z akcyzy. W tym momencie akcyzy zapłaconej przy imporcie nie mam od czego odliczyć,
- problem szczegółowej identyfikacji wyprodukowanych wyrobów i akcyzy od niej zapłaconej. Dany wyrób gotowy mogę produkować zamiennie z komponentów, które są substytutami, a które w części będą pochodzić z importu (akcyza płacona na granicy i potem do odliczenia) a w części z nabyć krajowych (z zawieszoną akcyzą). O ile prowadzony system ewidencyjny pozwala mi określić, którego dnia z których komponentów wyprodukowałem, o tyle określenie, od których wyrobów gotowych zapłaciłem akcyzę jest już niemożliwe. Akcyzę płacę dopiero przy wyprowadzaniu wyrobu gotowego ze składu podatkowego kiedy beczki tego samego wyrobu gotowego, ale pochodzącego z różnych partii produkcyjnych całkowicie się wymieszają.

Ja zastanawiam się nad prawidłowością stanowiska, że paragraf 2 ust. 1 pozwala odliczyć akcyzę zapłaconą od komponentów od łącznie ujmowanej akcyzy należnej (jako jedna globalna wielkość) od wszystkich paliw, olejów napędowych i opałowych. Przemawiać za tym mogą:
- w przepisie mowa jest ogólnie o kwocie akcyzy należnej, która podlega obniżeniu, a nie kwocie akcyzy należnej od wyrobów do wyprodukowania których zużyto zakupione komponenty,
- obniżenia dokonuje się o kwotę akcyzy zapłaconej m.in. przy imporcie komponentów przeznaczonych do wytwarzania tych wyrobów (smarów i olejów). Znów prawodawca mówi ogólnie o akcyzie zapłaconej od komponentów bez wskazywania, że chodzi o komponenty zużyte do wytworzenia wyrobów. Posługuje się zwrotem przeznaczonych do wytwarzania a nie zużytych do wytworzenia – wg mnie to wprost determinuje, że nie chodzi o rozliczenie komponentów zużytych do produkcji,
- prawodawca posługuje się moim zdaniem w przepisie łącznie ujmowaną grupą wyrobów, którą tworzą oleje smarowe, oleje napędowe i opałowe bez ich szczegółowego rozróżniania a tym samym pozwala obniżać łącznie ujmowaną akcyzę należną od tych wyrobów, o łącznie ujmowaną akcyzę zapłaconą od komponentów przeznaczonych do produkcji tych wyrobów,
- w innych przepisach tego samego rozporządzenia, jak np. w § 8c prawodawca wyraźnie wskazuje, że obniżeniu podlega kwota akcyzy od sprzedaży tych wyrobów, do których zużyto komponenty. Skoro dokonuje takiego rozróżnia to robi to celowo.
 
Back
Do góry