• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

kupno auta w niemczech na tablicach francuskich

S

sylwek

Gość
mam pytanko moze ktos mi pomoze chce kupic samochod w niemczech na francuskich numerach. Sprzedajacy komis zapewnia mnie ze nie musze miec tablic niemieckich celnych tylko moge sie poruszac po calej europie na tablicach francuskich ze wzgledu na to ze auto jest ubezpieczone do konca roku a wiec jadac do Polski nie potrzebuje niemieckich celnych numerow. boje sie czy to jest prawda z tego wzgledu ze samochod jest przeciez wyrejestrowany z francji czy faktycznie moge bez przeszkod jechac tym samochodem do Polski czy nie bedzie problemow pozniej z zarejestrowaniem tego samochodu? Bardzo prosze o podpowiedz jak to sie ma do przepisow
 
1. gdyby tego typu pytanie dotyczyło Służby Celnej to powinieneś wybrać dział "Problemy z przepisami" (nieco poniżej działu "Ogólne dyskusje")

2. twoje pytanie powinieneś skierować do Straży Granicznej i to nie na jakimś forum a drogą bardziej formalną
 
No cóż, ja się pokuszę o odpowiedź. Nie wydaje mi się abyś potrzebował jakichkolwiek tablic celnych, bo jadąc z Francji do Polski poruszasz się po tym samym obszarze celnym i żadnej kontroli w tym zakresie nie ma na granicach poszczególnych państw członkowskich.
Inna rzecz to fakt wyrejestrowania pojazdu. Jeśli pojazd posiada takowy status, to oznacza, ze w ogóle nie można się nim poruszać wiec potrzebna będzie laweta. Inna rzecz, to zaopatrzenie samochodu w tzw. tablice wywozowe, kiedy auto mozna wywieżć z terenu danego państwa, ale nie ma ono prawa powrotu na tych tablicach. Wtedy tez nie ma sensu zaopatrywania się w niemieckie tablice skoro masz juz francuskie. Po prostu jedziesz tranzytem (nie w sensie procedury celnej) przez Niemcy do kraju i tutaj dokonujesz formalności dla akcyzy i VAT, a potem rejestrujesz samochód na naszych blachach.
 
Przy składaniu deklaracji AKC-U nie powinno nikogo interesować jak przywiozłeś samochód.
Wiadomo, że nie możesz jechać niezarejestrowanym pojazdem mimo, iż masz jeszcze rzekomo ważne stare ubezpieczenie.
Zakładając tablice rejestracyjne z tą świadomością, że pojazd jest już wyrejestrowany, nawet jeśli nie odnotowano tego w dowodzie rejestracyjnym, popełniasz przewinienie i to nie tylko drogowe.
 
Back
Do góry