• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Prokuratura

C

cel-nik-t

Gość
Jak długo jeszcze będzie tolerowany przez Pana oraz naszych zwierzchników fakt, że każdy celnik z chwilą przedstawienia zarzutów z automatu staje się przestępcą. Od kiedy to w tym kraju prokuratura stanowi o winie człowieka. Czy tzw. NIEZAWISŁE SĄDY nie mają już nic do powiedzenia. Czy nie uważa Pan, iż w świetle obowiązujących przepisów prawa, a żyjemy podobno w państwie demokratycznym, tylko prawomocny wyrok jest wyznacznikiem winy oskarżonego? Wydaje mi się, że egzamin z prawa na pewno zaliczyłem ale patrząc to co się wokół dzieje zaczyna mi się wydawać, że mi się tylko wydaje.
 
Obowiązujące dziś w SC regulacje są takie same jak w Policji czy SG. Funkcjonariusza któremu prokurator postawił zarzut przestępstwa zawiesza się w służbie. To dotyczy tak samo celnika, policjanta czy straznika granicznego.
Natomiast na czas prowadzenia postepowania przez prokuraturę, czy procesu przed sądem ani ja jako SSC, ani Komentanci innych służb nie mamy wpływu.
Rozmawiałem w Prokuraturze Krajowej na temat długiego czasu postepowania prokuratorskiego i małej, bo tylko 50% skuteczności (połowa wyroków jest uniewinniających). Tyle że zgodnie z ustawa o prokuraturze prokurator prowadzacy jest samodzielny w prowadzeniu śledztwa. Zajmowała się tym nawet sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Spraw Człowieka na wniosek ZZ. Ale to czy to coś zmieniło...?
jk
 
Back
Do góry