• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

nowy taryfikator

Anonim16

Nowy użytkownik
Dołączył
9 Maj 2010
Posty
13
Punkty reakcji
0
witam!
Szanowni Inspektorzy, mam do was ogromną prośbę.
Czy moglibyście udostępnić tutaj rzekomy nowy taryfikator mandatów za fajki, który ponoć obowiązuje od kilku dni na przejściu ?
Czy jest to prawda że za karton przemycanych papierosów grozi od 250 do 400 zł ?
 
Nikt pewnie Ci taryfikatora nie udostepni, bo w końcu to tajemnica służbowa, ale mogę Ci podpowiedzieć co nieco.
Minimalna kwota mandatu to obecnie 160zł, maksymalna 3200zł. Pierwszy próg mandatowy to 160-500zł bodajże do 50 paczek papierosów. Musisz również wiedzieć, że taryfikator jest dla funkcjonariusza, nie dla Ciebie. To on ocenia sprawę i od jego decyzji zależy wysokość kary. Jak wkurzysz celnika, to za 3 pakiety może wyznaczyć Ci mandat w wysokości, np. 2.000zł. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odmówić przyjęcia mandatu - takie Twoje prawo - i pójść do sądu. Tam przedstawisz swoje argumenty za obniżeniem kary, a urząd celny przedstawi swoje za jej podwyższeniem. Co zrobi sąd ? Nie wiem, różnie bywa.
Wiem też, że w przypadku kolejnego złapania na przemycie kary z taryfikatora rosną 2 lub 3 razy, albo sprawa idzie od razu do sądu bez postępowania mandatowego. O kryteria musisz dowiedzieć się sam - ja ich nie znam.
 
A czy jezeli ktoś nie przyjmie mandatu, i odda sie do sądu, to po takiej rozprawie gdy sąd wymierzy wysokość kary, to widnieje się rejestrze jako osoba karana ? czy zostaje to wszystko jako zwykłe wykroczenie ?
 
Wasze informacje są nieaktualne zjemcikota mandaty wzrosły do 400 pln za bloczek. Autor cennika powinien udać się wślad za Macierewiczemdo Tworek. Lepiej mógłby swoje premie i nagrody przeznaczyć na szkolenie f-szy SC w sporządzaniu protokołów rewizji. Zaden nie wie o istnieniu art.40 pkt.4 ustawy o Służbie elnej
 
Guzikby, do niedzieli postaram się dowiedzieć o aktualne stawki.
Z drugiej strony : 10 paczek=400zł , 20 paczek=800zł (?), a 500 paczek 3200zł (maksymalna stawka za wykroczenie) ? No to po co rozmieniać się na drobne ? :D
 
Słyszałem o sześciu osobach, które dostały 400zł za karton. Osoby znane izbie celej za przemyt. Na granicy pusto - kolejki jeśli są to bardzo małe.
Może ktoś się orientuje jak wygląda sprawa tytoniu do palenia (sam tytoń, nie fajki)?
 
nie ma to jak sprawiedliwość polak za 40 paczek mandat = 1500 zł białorusin 100 paczek = 600 zł :)
 
3200 to max dla mandatu kredytowanego a jeżeli sprawa idzie do sądu to maksymalna kara 32000 20xminimalna pensja? Dobrze pamietam?
 
znalazłem artykuł o karach grzywny/mandatach

Postępowanie karne skarbowe o wykroczenie można zakończyć mandatem (w przypadku czynów związanych z uszczupleniem należności podatkowych należy najpierw uregulować zaległość wobec fiskusa) już na etapie postępowania prowadzonego przez urząd skarbowy (lub inny organ upoważniony). W 2013 roku najniższy mandat to 160 zł, a najwyższy to 3 200 zł (jest to przedział jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia i jego dwukrotności).
Jeżeli sprawa trafi do sądu, w przypadku określenia kary sąd ustali ją podając kwotę. Najniższa kara grzywny za wykroczenie to 160 zł, a najwyższa to 32 tys. zł (20 x 1 600 zł). Chyba, że sprawa zostanie rozpatrzona w trybie nakazowym. Wtedy kara nie może przekroczyć 16 tys. zł (dziesięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia).

Przy przestępstwie sprawa zawsze trafi do sądu
Gdy czyn stanowi przestępstwo skarbowe nie ma już szans na zakończenie postępowania przed organem prowadzącym postępowanie przygotowawcze (chyba, w jego trakcie ustalone zostanie np. że brak jest wszystkich znamion czynu zabronionego i postępowanie zostanie umorzone). W tym przypadku nawet tzw. dobrowolne poddanie się odpowiedzialności również musi być zatwierdzone przez sąd, chociaż propozycja wysokości kary (wynegocjowanej i wpłaconej na etapie postępowania przygotowawczego) jest już określona w samym wniosku kierowanym do sądu.
Karami za przestępstwo skarbowe są: kara pozbawienia wolności, ograniczenia wolności lub grzywny. Tak surowa odpowiedzialność, jak pozbawienie wolności czy jej ograniczenie, grozi tylko przy naprawdę znacznych kwotach uszczuplonego podatku. Gdy jest on tzw. „małej wartości”, tzn. do 320 tys. zł, grozi już tylko kara grzywny.

Mała wartość jest to wartość, która w czasie popełnienia czynu zabronionego nie przekracza dwustukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Dla czynów popełnionych w 2013 roku jest to 320 tys. zł (czyny popełnione w 2012 roku pozostają z limitem 300 tys. zł).


W przypadku grzywny sąd określa zarówno liczbę stawek dziennych (minimalnie 10, a maksymalnie 720), jak również wysokość stawki (wyrokiem nakazowym może być wymierzona kara grzywny w granicach nieprzekraczających 200 stawek dziennych, chyba że kodeks przewiduje karę łagodniejszą). Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Stawka dzienna nie może jednak być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności. Oznacza to, że w 2013 roku najniższa stawka dzienna to 53,33 zł, a najwyższa 21 333 zł.

mam nadzieje że to przydatne będzie dla "turystów" którzy też przeglądają to forum, bo dla fc to wiedza zdobyta i utrwalona w czasie niejednej służbie na BKS :)

 

Attachments

  • Kodeks-karny-skarbowy-wysokosc-kary-2013-111458-640x640.jpg
    Kodeks-karny-skarbowy-wysokosc-kary-2013-111458-640x640.jpg
    122,6 KB · Wyświetleń: 1 262
Ostatnia edycja:
Widzę Cooper, że dobrze obeznany jesteś.
Wytłumacz mi proszę dlaczego kary są liczone od "kartonu" a nie od jednej paczki?
 
U mnie na OC jest od paczki, nie wiem jak na innych przejściach

Tzn. ile od paczki? :)

Liczę i przeliczam na różne sposoby i się doliczyć nie mogę. Dlaczego do niedawna kara za karton to było 60zł a teraz aż 400zł? Skąd taka duża różnica? Czyżby do tej pory kary były źle naliczane? Tylko nie mów, że na nagrody musi być :)
 
Ja osobiście liczyłem 10 pln za ramkę, i tak do 3200 pln, i tak było do 32 kartonów, po tym pułapie był zawsze 3200 pln, jak inni f.c. robią liczą i nakładają wyskość kary mnie nie pytaj bo nie wiem, nigdy na moim OC nie było liczone na kartony. dokładnych stawek za fajki nie znam bo na bks chodzę 1 raz na pół roku więc jak się zorientuje dokładnie to ci powiem. Wiem napewno że wykroczenie jest do 52 kartonów, powyżej już jest przestępstwo. Wysokość kary winna być adekwatna do wykroczenia, jak już wcześniej pisałem, możesz za karton dostać od 160 pln do 3200 pln. Wszystko zależy do "natężenia" twoich wykroczeń. Jak bywałem częściej na bks to mandaty były od 100 pln, na ilość kartonów/paczek nie zwracałem dużej uwagi. Ważna była współpraca na linii f.c. - podróżny. Wyjaśniać nie musze, pomaga - mała kara, nie pomaga - kara większa, co sie teraz wyprawia nie będę się wypowiadał, bo po pierwsze nie znam dokładnych wysokości, po drugie to jest w gestii kierownictwa. Najlepiej proponuję udać się do IC i zapytać dyrektora skąd takie a nie inne kwoty. A co do nagród? nigdy nie były płacone od wysokości nałożonych, znalezionych, wykrytych, ujawnionych prób przemytu.
 
Ostatnia edycja:
Plotki mówiły, że nowy odstraszający taryfikator miał funkcjonować miesiąc. Po dniu dzisiejszym słyszę "na podwórku", ze ciągle są ogromne kary. I tutaj moje pytanie.. Długo jeszcze takie wysokie mandaty? :)
 
Witam,

ostatnio miałam (nie) przyjemność otrzymać mandat za niezgłoszenie celnikowi papierosów podczas odprawy. Kwota mandatu możliwie najwyższa bo 3.200 zl. Czy ktoś orientuje się po jakim czasie może może zacząć się procedura ściągalności tej kwoty jeśli nie uiszczę go w termnie 7 dni. Czy istnieje także możliwość rozłożenia kwoty na raty? Konieczne jest pismo z prośbą o rozłożenie czy po prostu płacić ile mogę?
 
Back
Do góry