• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Jak tak obserwuję na przestrzeni lat to wskaźniki emerytalne nie są teraz rewelacyjne ponieważ średnia pensja jest bardzo wysoka.

Porównywaliśmy sobie ostatnio jak wyglądałaby sytuacja np. takiej "nowej osoby" jak ma podstawę np. 2.0 czyli te 4.000 trochę + stopień niech będzie 800 to jego wskaźnik za ten rok będzie około 0.56-0.57.

Kwota będzie rosła wiadomo, ale średnia pensja również to po 15 latach hipotetyczna emerytura takiej osoby to tylko 0.4x0.57x np. kwota 4.28x1943=1875 i to brutto.
 
Jak tak obserwuję na przestrzeni lat to wskaźniki emerytalne nie są teraz rewelacyjne ponieważ średnia pensja jest bardzo wysoka.

Porównywaliśmy sobie ostatnio jak wyglądałaby sytuacja np. takiej "nowej osoby" jak ma podstawę np. 2.0 czyli te 4.000 trochę + stopień niech będzie 800 to jego wskaźnik za ten rok będzie około 0.56-0.57.

Kwota będzie rosła wiadomo, ale średnia pensja również to po 15 latach hipotetyczna emerytura takiej osoby to tylko 0.4x0.57x np. kwota 4.28x1943=1875 i to brutto.
Droga Mięto jeśli kalkulujesz odejście z 24 rokiem i szukasz pewników by się wyliczyć to muszę cię rozczarować. Przed wyborami napewno nic nie będzie wiadome, a nawet jak wygra bieżąca opcja to przed uformowaniem rządu też nie, a jak się już uformuje to nadal nie ma gwarancji ze to co zaproponował przed wyborami się ziści. No można założyć w przypadku ich przetrwania pewność stanowiska wąsika. Zdecydować się musisz do mniej więcej 17 października o ile nie chcesz liczyć na łaskę DIAS i ryzyko przewiezienia Cię do marca. A w takim terminie nie zyskasz nawet cienia pewności.
Serdecznie pozdrawiam
 
Mądrze mówisz Heisenberg, ja już decyzje w zasadzie podjąłem. Wsłuchuję się jeszcze w głos starszych Kolegów, którzy namawiają mnie żeby jeszcze rok poczekać. Lata wspólnej pracy. Powiedziałem, że rozważę i poszukam argumentów aby zostać.

Jeżeli chodzi o zimną kalkulacje zdaje sobie sprawę, że nic dobrego mnie nie czeka w przyszłym roku, żaden awans w stopniu czy podwyżka w stanowisku. A wspomniane 2.6% za rok mnie nie urządza, wolę waloryzacje marcową 12.3%. Kwota bazowa ma wzrosnąć w 2024, ale to mała różnica przy mnożniku ponad 2.
 
Witajcie. Mam pytanie. Czy wiecie jak jest z OFE, czy jak przeszedłem na emkę to ZER przejął składki z OFE od września 1999r. Czy są one na moim koncie? Pewnie gdzieś ten temat był poruszany ale mi umknęło.
Pozdrawiam
 
Witajcie. Mam pytanie. Czy wiecie jak jest z OFE, czy jak przeszedłem na emkę to ZER przejął składki z OFE od września 1999r. Czy są one na moim koncie? Pewnie gdzieś ten temat był poruszany ale mi umknęło.
Pozdrawiam
Środki z OFE pozostają. Umorzeniu podlegają składki (zwaloryzowane) od września 99).
Z ZUS liczy się zwaloryzowany kapitał początkowy, składki na subkoncie i OFE.
 
oczywiście pod warunkiem, że nie doliczyłeś sobie lat sprzed służby, bo wtedy OFE przepada.
Tak, w przypadku odchodzących z 25 lat plus 1,3% za rok przed służbą, tracą z ZUS wszystko...
Także proszę to brać pod uwagę. Przepis ten jest bardzo niekorzystny. Chyba, że ktoś (bardzo współczuję) liczy że niedługo Go na ziemi nie będzie (choroba, dziedziczne obciążenia).
 
Back
Do góry