• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Ustawy

Mors

Nowy użytkownik
Dołączył
9 Listopad 2015
Posty
15
Punkty reakcji
0
Jakie ustawy warto znać aby dobrze się przygotować do testu z wiedzy ( stanowisko młodszego specjalisty SC)
 
Spośród 500 osób które odwiedziły ten post odpowiedziała 1 osoba, w dodatku nie za bardzo się wysiliła, być może nie zjadła śniadania albo przerosło ją własne ego. Nie widziałam że wyklepanie jednego lub dwóch pełnych zdań stanowi problem, zwłaszcza że temat jest wam znany. Kiedyś wy też jakoś stawaliście na nogi i potrzebowaliście pomocy, proponuję wrócić się do tamtych czasów i spróbować zrozumieć osoby początkujące. Zadałam pytanie odnośnie ustaw, wydawać by się mogło że to nic wielkiego, zwłaszcza że forum UWAGA! właśnie do tego służy.
 
Ustawa o służbie celnej, wiedza ogólna o unii europejskiej, władza ustawodawcza wykonawcza w PL, oraz kilka pytań z życia wziętych;)
 
Mors,
aplikujesz na stanowisko młodszego specjalisty, ale nie napisałeś do jakiej komórki organizacyjnej. A to ma znaczenie.
Akcyza, karny, ogólny, kontrola podmiotów, odział celny (wewnętrzny, graniczny), komunikacja społeczna, dział kadr, grupy mobilne, wydział organizacyjno-prawny, dozór, egzekucja, etc.
 
Ostatnia edycja:
Mors,
masz prawo zadzwonić do działu kadr Izby Celnej gdzie aplikujesz i dowiedzieć się jaki zakres tematyczny dotyczy testu (jakie ustawy itd.).
W każdej państwowej instytucji przy ofercie o pracę są podane ustawy, których znajomość obowiązuje kandydata. Niestety nie w Służbie Celnej.
Kiedy masz ten test?

Apeluję do kolegów, pomóżcie Morsowi.
 
Ustawa o SC to 50% pytań, wiedza o instytucjach UE i wiedza ogólna to reszta pytań. Poziom szkoły średniej. Ostatnio było np. pytanie o największe jezioro na świecie. Test z wiedzy to wybór 1 odpowiedzi z 3 możliwych.
 
Było też pytanie o znak graficzny SC do wyboru odpowiedzi to:1 SC nie posiada znaku graficznego, 2 laska merkurego i liście dębu, 3 laska merkurego liście dębu i liście laurowe. Oczywiście w skrócie napisałem właściwy opis w rozp. Min. Finansów z 23 października 2009 Dz. U. 180 poz. 1403, jak będziecie mieli wątpliwości to zerknijcie na pagony osób pilnujących, tam poza stopniem jest znak graficzny :)
 
Ostatnia edycja:
Mors,
masz prawo zadzwonić do działu kadr Izby Celnej gdzie aplikujesz i dowiedzieć się jaki zakres tematyczny dotyczy testu (jakie ustawy itd.).
W każdej państwowej instytucji przy ofercie o pracę są podane ustawy, których znajomość obowiązuje kandydata. Niestety nie w Służbie Celnej.
Kiedy masz ten test?

Apeluję do kolegów, pomóżcie Morsowi.

Test mam 12 grudnia, mało czasu już. Dzwoniłam, ale powiedźmy że nie dostałam satysfakcjonującej odpowiedzi :)
 
Mors,
wyluzuj dasz radę. Trzymam kciuki.
Najważniejsze: myśl pozytywnie.
Odezwij się, jak będziesz po :)
 
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 czerwca 2010 r. w sprawie informacji o wolnych stanowiskach służbowych w Służbie Celnej oraz postępowania kwalifikacyjnego do Służby Celnej


II ETAP:
1. test wiedzy:

opracowany jest odrębnie dla każdej kategorii stanowisk służbowych,
test wiedzy obejmuje wybrane zagadnienia z zakresu organizacji i funkcjonowania administracji publicznej, w tym Służby Celnej, członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej oraz aktualnych zagadnień społeczno – gospodarczych,
test wiedzy trwa 40 minut i zawiera 40 pytań, na każde pytanie testowe możliwa jest jedna odpowiedź, za prawidłową odpowiedź otrzymuje się jeden punkt,

2. test sprawności fizycznej:

pozwala sprawdzić zdolność fizyczną kandydata,
do testu sprawności fizycznej przystępują kandydaci, którzy z testu wiedzy uzyskali co najmniej 24 punkty, z tym, że na jedno wolne stanowisko służbowe kwalifikuje się 5 kandydatów, którzy uzyskali kolejno największa liczbę punktów. W przypadku gdy piąty i kolejny kandydat uzyska taką samą liczbę punktów z testu wiedzy, do testu sprawności fizycznej przystępują wszyscy kandydaci, którzy uzyskali tę lub większa liczbę punktów z testu wiedzy,
przed przystąpieniem do testu sprawności fizycznej kandydat przedstawia zaświadczenie lekarskie dopuszczające go do wykonywania ćwiczeń fizycznych, wydane nie wcześniej niż 14 dni przed dniem przeprowadzenia testu sprawności fizycznej,
wykonuje się w stroju sportowym,
uwzględnia rodzaj ćwiczeń, normy i wymogi ich spełnienia, z podziałem na grupy wiekowe i płeć
składa się z czterech prób sprawnościowych: siła mięśni ramion, siła mięśni brzucha, bieg ze zmianą kierunku "koperta", wytrzymałość: bieg 1000 m – mężczyźni, 600 m – kobiety,
kandydaci, którzy w wyniku testu sprawności fizycznej zostali uznani za zdolnych fizycznie do służby w Służbie Celnej przystępują do testu psychologicznego.

3. test psychologiczny:

pozwala sprawdzić predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydatów do pełnienia służby w Służbie Celnej,
jest sprawdzający predyspozycje intelektualne trwa 20 min,
test sprawdzający predyspozycje osobowościowe jest przeprowadzony bez ograniczenia czasowego,
kandydat, który w poprzednim postępowaniu kwalifikacyjnym uzyskał z testu psychologicznego wynik co najmniej przeciętny i nie minął rok od dnia przeprowadzenia tego testu nie przystępuje do testu psychologicznego. Wynik ten zalicza się na poczet danego postępowania,
kandydat, który uzyskał z testu psychologicznego wynik co najmniej przeciętny, przystępuje do rozmowy kwalifikacyjnej.
 
Dziękuję. Widziałam to, ale np. zagadnienia z zakresu organizacji administracji publicznej to temat rzeka, podobnie jest z UE. Jestem osobą drobiazgową, zwracam uwagę na każdy szczegół, dlatego od ponad tygodnia pływam w tych ustawach i książkach. Sprawność fizyczna nie stanowi problemu, z psychiczną też jest całkiem nieźle,
Dziękuję za pomoc :)
 
Back
Do góry