• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Dodatek do wynagrodzenia za kontrole automatów a rzeczywistość!

sabu30

Aktywny użytkownik
Dołączył
20 Październik 2007
Posty
123
Punkty reakcji
196
Witam was celników czytających to forum a szczególnie Sławka Siwego!

Czytałem ostatnio na Koryntii projekt nowelizacji rozporządzenia MF dot. dodatku w kwocie 300 zł brutto za wykonywanie szczególnie niebezpiecznych prac, a mianowicie za kontrole automatów.

I taka myśl mi przeszła przez głowę, czy rzeczywiście dostaną je ci funkcjonariusze co wykonują kontrole automatów i się narażają na szykany, czy dostaną je ci co "nagle" zaczną kontrolować automaty, ludzie z kapelusza, którzy nagle zapałają chęcią do wykonywania tej niewdzięcznej roboty tylko dla kasy.

Bo do tej pory jak to miało miejsce przy wartościowaniu i przy awansach w stopniu, liczyło się tylko to kto gdzie pracuje tzn. "gdzie siedzi" i "kogo zna", a nie kto jak pracuję to jest jak bardzo angażuję się w pracę i jaką posiada wiedzę. Zwartościowano ludzi, a nie stanowiska i przykładów jest na to mnóstwo sami zresztą wiecie i boje się, że jeśli chodzi o te dodatki może być tak samo.

Jeśli się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu.
Pozdrawiam.
 
nie ma co się jeszcze ekscytować - już się cieszyliśmy z podwyżki dodatku za stopień w dwóch transzach - po 150 zł od stycznia 2013 i 2014, a było raz , bez aplikantów, i zdaje się od lipca 2013, podwyżki, która miała być rekompensatą dla nas za brak podwyżek jakie dostały inne służby, dla przypomnienia - im z przyznanych 300 zł do wypłaty doszło blisko 250 netto, nam po zusie netto wyszło ca 110
 
nie ma co się jeszcze ekscytować - już się cieszyliśmy z podwyżki dodatku za stopień w dwóch transzach - po 150 zł od stycznia 2013 i 2014, a było raz , bez aplikantów, i zdaje się od lipca 2013, podwyżki, która miała być rekompensatą dla nas za brak podwyżek jakie dostały inne służby, dla przypomnienia - im z przyznanych 300 zł do wypłaty doszło blisko 250 netto, nam po zusie netto wyszło ca 110


Bolo 1999. Masz rację, że było obiecane różne rzeczy, tylko wiesz ja dokonuje kontroli automatów, czynności te nie należą do łatwych i przyjemnych ci co to robią i pracują w Referatach Dozoru wiedzą o czym mówię. I w związku z tym się zastanawiam, że jak nie było z tego pieniędzy to nie miał kto to robić. Jak będzie dodatek to zgłoszą się wszyscy, którzy do tej pory nie mieli nic wspólnego z kontrolą automatów. Stąd moje pytanie: kto będzie zakwalifikowany aby otrzymać ten dodatek?
Bo jak wcześniej wspomniałem z wartościowaniem miało być tak w teorii, że za czym trudniejszą i bardziej skomplikowaną pracę miało być wyższe stanowisko. A jak wyszło? Wszyscy co są specjalistami i mł. specjalistami wiedzą.

Pozdrawiam
 
Poborcy mają dodatek od 2009 i to nie 2-3 stówy a prawie 1,5 klocka i nie widać żeby wszyscy się pchali do egzekucji.
 
Jak będzie naliczany dodatek? Tylko za dzień z kontrolą, bez uwzględniania innych czynności związanych ze zwalczaniem nielegalnego hazardu? Bo jeżeli tak, to wyjdzie z tego parę złotych miesięcznie.
 
sabu - dla jasności - jestem specem z byłego dozoru (dozór wcielony do oc wew przy uc) i robię m.in. automaty, w tym świetle może inaczej spojrzysz na mój post :)
 
Ostatnia edycja:
Jak będzie naliczany dodatek? Tylko za dzień z kontrolą, bez uwzględniania innych czynności związanych ze zwalczaniem nielegalnego hazardu? Bo jeżeli tak, to wyjdzie z tego parę złotych miesięcznie.

właśnie dlatego należy zadbać o to, żeby dodatek był obligatoryjny a nie jak w projekcie fakultatywny, przyznawany okresowo, powinna być też określona jego wysokość, projekt daje pełną dowolność dicom, zabezpiecza jedynie średnio 300 zł na każdego z 500 funków, znając życie jedni dostaną 100 a inni 500, tak jak jedni mają speca a inni eksperta - robiąc to samo, poza tym na obecnie funkcjonujących przepisach dice mają już możliwość przydzielania dodatków wg własnego uznania, i czynili to

żenua, marchewka w obliczu subsydiarnych aktów oskarżenia, marchewka na dłuuugim kiju, tak jak wartościowanie jako proces ciągły i odpowiadający rzeczywistości i podwyżki po 150zł w dwóch transzach, dochodzi już do takich nonsensów, że ludzie zatrzymujący automaty mają rozbieżne czasochłonności tych czynności przyznane w sowie, mimo że robią to samo w tych samych kontrolach w jednej grupie - jedni mają czasochłonność 10% bo są specami a inni 25% bo są st, specjalistami, wychodzi więc na to że skoro razem robią kontrolę i czynności to st spec robi to samo co spec, tylko że 2,5 razy dłużej :) i dlatego mają tego st speca a nie speca, szkoda nawet pisać, totalne bzdury w tej sowie, dostruganie tylko po to by uzyskać zakładany wskaźnik
 
Dlaczego za kontrolę automatów przewidziany jest dodatek specjalny (bardzo śliski) a nie dodatek kontrolny, który dostają mobilni i graniczne oddziały? Po co tak komplikować i kluczyć, skoro chodzi o kontrole i jest już przewidziany taki dodatek? W rozporządzeniu powinno się dopisać dozory do dodatku kontrolnego mobilnych i granicznych, a nie kombinować z dodatkiem specjalnym, który jest opisany i przyznawany w sposób niejednoznaczny. Sprawa jest prosta, a ktoś chce ją celowo skomplikować.
 
Czy za patrole dodatek też będzie się należał,czy ktoś uważa,że są bardziej przyjemne i mniej niebezpieczne?
 
a mnie zastanawia coś innego :) u mnie w OC kontrole z automatów wykonują osoby, które mają i nie mają takich kontroli w zakresie obowiązków. Czy w takim układzie dodatki dostaną wszyscy czy tylko ci co nie mają takich kontroli w zakresie obowiązków :) bo to by oznaczało że starsi specjaliści by nie dostali :)))))
 
ciekawe, kto dopuści do sprzeczności i fikcji - dodatek za kontrole automatów dla kogoś,kto nie ma takich kontroli w zakresie i sowie? dodatek proporcjonalnie do czasochłonności w sowie? niektórzy nie mają automatów,inni mają 10%, inni 25% a inni 40% to jakie proporcje zastosować dla dodatku? może wreszcie czas wyprostować zakresy i czasochłonności, żeby przestały być fikcją a odzwierciedlały rzeczywistość?
 
Zakresy z sowy (opisy stanowiska) nigdy nie będą odzwierciedlały rzeczywistości, ponieważ czasochłonność zadań została stworzona przez ludzi, którzy tych zadań nigdy nie realizowali, te wartości są wyssane z palca a samo wartościowanie polega na ich zgraniu do 100% na każdym stanowisku. Co do patroli - w rozporządzeniu nie ma też mowy o kontrolach automatów, wspomina o tym tylko uzasadnienie do zmiany rozporządzenia.
 
Przyznawanie dodatku specjalnego na podstawie wartościowania z "SOWY" to już lekkie przegięcie. Już sam dodatek specjalny a nie kontrolny daje impuls do zastanowienia o co chodzi. A jak nie wiadomo o co chodzi to na pewno o ... .
 
Bo jak boom na automaty i wszystko co z nimi związane minie to dodatek zniknie i dlatego dają sobie pole manewru. Trochę kiepska marchewka ale już zaczynają sie wędrówki ludów i mieszanie w zespołach kontrolnych...... Czy można bylo zgłaszać uwagi do projektu i kiedy to ma wejść w życie?
 
Skoro nie będzie kontroli to skąd dodatek.
Nie było kasy źle, teraz jest furtka żeby była to tez źle.
Wszystko zależy od przełożonych, co wymyśla i kogo obdarują. Ciekawe czy takie same kryteria przyznawania dodatku będa w każdej izbie.
Wchodzi w zycie chyba lada dzień , o ile już nie wszedł a uwagi pewnie było można zgłaszac, tak j ak do każdego innego projektu.
 
Skoro nie będzie kontroli to skąd dodatek.
Nie było kasy źle, teraz jest furtka żeby była to tez źle.
Wszystko zależy od przełożonych, co wymyśla i kogo obdarują. Ciekawe czy takie same kryteria przyznawania dodatku będa w każdej izbie.
Wchodzi w zycie chyba lada dzień , o ile już nie wszedł a uwagi pewnie było można zgłaszac, tak j ak do każdego innego projektu.

Boom znczylo, że teraz temat jest na świeczniku, a kontrole nielegalnych automatow trwają juz kilka lat i nikt o dodatku jakoś nie pomyślał . Jest obawa, ze jak media przestana naglasniac temat to i dodatki znikną. Skąd Twoj wywod, że ktos jest niezadowolony z dodatkow nie wiem, naprawę. Tak jak i to, że rozporzadzenie weszlo lub wchodzi lada dzień w życie. ..... pisanie dla pisania.
 
Boom znczylo, że teraz temat jest na świeczniku, a kontrole nielegalnych automatow trwają juz kilka lat i nikt o dodatku jakoś nie pomyślał . Jest obawa, ze jak media przestana naglasniac temat to i dodatki znikną. Skąd Twoj wywod, że ktos jest niezadowolony z dodatkow nie wiem, naprawę. Tak jak i to, że rozporzadzenie weszlo lub wchodzi lada dzień w życie. ..... pisanie dla pisania.
Nie sądzisz chyba że znam daty wejscia w życie wszystkich aktów, tym bardziej że ten akurat mnie nie dotyczy.
docelowo nie tylko mają "automatowców " objąć ale i np. specjalistów wszelkiej rangi, którzy realizują akurat zadania eksperckie. Wiem ze takie patologie sa wszedzie i nikt o żadnych dodatkach nie myslał, ale chyba niezbyt uważnie czytasz temat skoro takie zarzuty stawiasz.
Taki jestes wielce zorientowany a zadajesz w swoim poprzednim poście dziwne pytania.
kiepska marchewka to nie narzekanie? ogarnij się zamiast atakować
 
Na stronie głównej są dostępne uwagi jakie zgłosiliśmy do projektu rozporządzenia.
Przy okazji tej zmiany proponujemy podwyższenie dodatku dla funkcjonariuszy w OC granicznych i wprowadzenie takiego samego dodatku we wszystkich OC wewnątrz Kraju oraz dodatek dla komórek dozoru,w tym oczywiście dla tzw. prewencji targowiskowej.
Dodatek ten nie może być w formie dodatku specjalnego, gdyż nie poradzimy sobie z uznaniowością DIC i będziemy mieli efekt demotywacyjny i mnóstwo oskarżeń o kumoterstwo i nepotyzm.
Więcej uzasadnienia w piśmie do pobrania na stronie głównej.
 
Panie Sławku, ale ja nigdzie w piśmie o którym Pan pisze nie mogę znaleźć odniesienia do f-szy wykonujących patrole. JEDYNIE jest o prewencji targowiskowej w samym już uzasadnieniu, natomiast w treści zmian nie ma nas wymienionych :( Albo ja coś nie tęgo mam z czytaniem od rana albo tak jest... Grupy automaciarskie są wymienione. W ogóle dla mn9ie ten zapis o obowiązkach nie wpisanych w kartę zadań jest chybiony, gdyż:
1- kontrola automatów jest w karcie zadań 100% ludzi z OC. To manipulacja czasochłonnością tych automatów dawała takie możliwości dla naszego kikerownictwa że jeden miał eksperta a inny ledwo se uciułał na specjalistę
2- patrolowcom za chwilę wręczą nowe karty z wpisanymi patrolami w zakres obowiązków i co wtedy ...?
 
Back
Do góry