• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Prezydent podpisał możliwość płatnych nadgodzin w Służbie Cywilnej

Pracownicy KAS

Funkcjonariusze SCS


Koleżanki i Koledzy!


Prezydent RP Andrzej Duda w dniu 4 sierpnia podpisał ustawę z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza możliwość płatnych nadgodzin w Służbie Cywilnej!


Oczywiście wszyscy chcielibyśmy, aby przepisy te brzmiały inaczej, tzn. aby decyzja o tym czy nadgodziny zostaną wypłacone czy wzięty w zamian czas wolny, należała wyłącznie do pracownika.


W procesie legislacyjnym zmiany w ww. zakresie próbował wprowadzić niestety tylko ZZ Celnicy PL.


Tutaj cały zapis przebiegu posiedzenia Komisji Finansów Publicznych z udziałem ZZ Celnicy PL 0383209.pdf (sejm.gov.pl)


To się nie powiodło, ale żaden inny ZZ nie wspierał nas w tych działaniach. Wprowadzone zostały natomiast na tej Komisji z naszym udziałem inne poprawki, które niwelują krzywdy ujęte w pierwotnym brzmieniu przepisów w stosunku do urzędników Służby Cywilnej. To zostało zmienione. Zlikwidowano niekorzystne zapisy dot. urzędników Służby Cywilnej, które pogarszały Ich sytuację prawną w kwestii nadgodzin i wykorzystania dnia wolnego w zamian za pracę w święto czy Niedzielę.


Zamiast prób zmiany przepisów, inne ZZ podejmowały niestety działania, w kierunku odrzucenia projektu ustawy. M.in. z ich inicjatywy Senat podjął Uchwałę o odrzuceniu ustawy.


ZZ Celnicy PL widział to inaczej. Zmiany, które są w tej ustawie w kwestii możliwości płatnych nadgodzin w Służbie Cywilnej, są na pewno lepszym rozwiązaniem niż obecnie obowiązujący brak jakichkolwiek możliwości, choć jw. wspominamy, wszyscy wolelibyśmy inne brzmienie. Nie było także możliwości, aby odrzucić ustawę i wprowadzić ją pod obrady ponownie z płatnymi nadgodzinami w wersji jak wnioskowaliśmy wyżej. Możliwe było tylko odrzucenie i brak ponownej inicjatywy w ww. zakresie. To było poza naszym zasięgiem jako środowiska. Ci, którzy forsowali ten kierunek, "walczą" o płatne nadgodziny w Służbie Cywilnej już dekady i nic nie wywalczyli.


Niemniej możliwość zapłaty za nadgodziny aktualnie pojawia się w obowiązującym prawie i jesteśmy przekonani, że z wsparciem ZZ Celnicy PL, będą to możliwości z czasem wykorzystywane. Zgłaszajcie nam takie sytuacje, gdy DIAS odmawia. Będziemy sprawę monitorować i interweniować w MF i u DIAS. Nowe prawo daje nam wszystkim możliwości, aby walczyć o zwiększenie środków na ten cel, tak aby płatne nadgodziny były w pełni wykorzystywane w przyszłości w Służbie Cywilnej, jak i w Służbie Celno - Skarbowej, gdzie brzmienie przepisu jest zbliżone. Sądzimy, że już teraz takie sytuacje będą miały miejsce, że tzw. szeregowi pracownicy i będą mogli uzyskać zapłatę za nadgodziny. Funkcjonariusze już w wielu lokalizacjach uzyskują. Jest to zatem na pewno lepszy stan prawny, niż brak takiej możliwości, dlatego wystosowaliśmy po Uchwale Senatu pismo do Pani Marszałek, które okazało się skuteczne (pismo w załączeniu), aby Sejm odrzucił Uchwałę Senatu.


Możliwości wprowadzenia płatnych nadgodzin w Służbie Cywilnej pojawiła się, gdy sprawą zajął się ZZ Celnicy PL. Pod linkiem jedne z inicjatyw w ww. kierunku, kiedy jedna z central związkowych z naszej inicjatywy przyjęła Uchwalę w tej sprawie https://celnicy.pl/threads/vi-kongres-forum-zz-przyjal-dwie-uchwaly-dot-kas.18021/. Jak widać sprawę stawialiśmy na szczeblu centralnym. Uznawaliśmy ją za bardzo ważną, podobnie jak szereg innych inicjatyw dla pracowników KAS, które już osiągnęliśmy i także te, których na razie nie udało się wdrożyć.


Ps. W tym miejscu jeszcze raz pragniemy podkreślić, że tylko wyjście z KSC i utworzenie elitarnego statusu urzędnika KAS, daje Wam jako pracownikom realne możliwości na uzyskanie zmian prawa, które zdecydowanie podniosą Wasz status materialny i prawny. Bez tego musimy zmieniać przepisy dla całej Służby Cywilnej, a to nie jest takie proste. Zmiany tylko dla pracowników KAS spotykają się z zarzutem niekonstytucyjności, stąd jest to niezwykle utrudnione. W interesie całego środowiska pracowniczego KAS jest, abyście wszyscy sobie to tłumaczyli na co dzień w pracy i zrozumieli ten fakt.


Dla funkcjonariuszy SCS natomiast jedyną drogą do wzrostu prestiżu służby i wyraźnego podniesienia statusu materialnego i prawnego funkcjonariuszy jest uchwalenie ustawy pragmatycznej, ustawy o Służbie Celno - Skarbowej.


W tej sprawie wznowimy niebawem działania w celu wprowadzenia do Sejmu projektu obywatelskiego. W załączeniu wykaz do zbierania podpisów.


Pozdrawiam

Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
 

Attachments

  • Komitet SCS wykaz.doc
    73,5 KB · Wyświetleń: 110
  • 3242_ustawa dot. m. in. godzin nadliczbowych w Służbie Cywilnej.docx
    23,9 KB · Wyświetleń: 121
  • Pismo ZZ CELNICY PL_ do Marszałka Sejmu_ GODZINY NADLICZBOWE.pdf
    221,4 KB · Wyświetleń: 94
Back
Do góry