• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Zwolnienie lekarskie funkcjonariusza S.C.S.

Czogi1

Nowy użytkownik
Dołączył
26 Czerwiec 2021
Posty
16
Punkty reakcji
2
Mam pytanie do koleżanek i kolegów.
Jak długo moze przebywać na zwolnieniu lekarskim funkcjonariusz SCS.
Czy musi byc skierowany na rehabilitację przez lekarza po sześciu miesiacach zwolnienia.
Czy może kontynuować dalej zwolnienie bez rehabilitacji na dotychczasowych zasadach.
Jak wygląda taka procedura ?
 
Może chorować tak długo jak wymaga tego leczenie. Przepisy dotyczące zasiłku rehabilitacyjnego po 6 miesiącach nas nie dotyczą.
Należy jednak pamiętać, że funkcjonariusza można zwolnić że służby (fakultatywnie) po roku zwolnienia.
 
Czy coś się zmieniło dla nas funkcjonariuszy SCS w tej kwestii w 2022r. ? Czy mamy jakieś przełożenie w związku ze zmianą przepisów ZUSowskich ,że pomiędzy jednym okresem zasiłkowym ( max.182 dni) trzeba mieć 60 dni przerwy żeby okres zasiłkowy liczył się od nowa ?
 
Czy mamy jakieś przełożenie w związku ze zmianą przepisów ZUSowskich ,że pomiędzy jednym okresem zasiłkowym ( max.182 dni) trzeba mieć 60 dni przerwy żeby okres zasiłkowy liczył się od nowa ?

Funkcjonariusze CS nie "podlegają" pod ZUS, w związku z czym zmiana przepisów dotyczących cywili nas nie dotyczy.
 
Czy coś się zmieniło dla nas funkcjonariuszy SCS w tej kwestii w 2022r. ? Czy mamy jakieś przełożenie w związku ze zmianą przepisów ZUSowskich ,że pomiędzy jednym okresem zasiłkowym ( max.182 dni) trzeba mieć 60 dni przerwy żeby okres zasiłkowy liczył się od nowa ?
Funkcjonariusze mogą chorować bez ograniczeń czasowych, z tym że po roku chorowania funkcjonariusza można zwolnić ze służby
 
Czyli jak dobrze rozumiem jeśli choroba nie minie to do 12 miesięcy zwolnienia lekarskiego Jesteśmy nie do ruszenia... a potem już łaska DIASa... ?
 
Nie do końca się mogę zgodzić z kolegą, fakultatywną przesłanką zwolnienia jest także art. 180 ust. 1 pkt 8 ustawy o kas ... zaistnienia innej ważnej przyczyny, w szczególności gdy wymaga tego dobro KAS lub gdy nastąpiła utrata zaufania niezbędnego do wykonywania obowiązków służbowych.
 
Nie do końca się mogę zgodzić z kolegą, fakultatywną przesłanką zwolnienia jest także art. 180 ust. 1 pkt 8 ustawy o kas ... zaistnienia innej ważnej przyczyny, w szczególności gdy wymaga tego dobro KAS lub gdy nastąpiła utrata zaufania niezbędnego do wykonywania obowiązków służbowych.
W tej instytucji jak uczy historia można wszystko i zawsze - ostatecznie pozostaje jeszcze na razie Sąd i opinie biegłych lekarzy czy takie traktowanie chorego funkcjonariusza nie pogorszyło jego stanu zdrowia - szczególnie jego kondycji psychicznej. PR-owo słabo to będzie wyglądać zwalnianie chorego funkcjonariusza, który z powodu takiego traktowania ma np. myśli samobójcze - lecz może dyrektor IAS lubi takie sprawy w Sądzie i w mediach.
 
No to przykre...:(
A choroba jest taką przesłanką ?
Ja tylko odniosłem się do jednozancznej odpowiedzi kolegi PJS, że możemy chorować do 12 miesięcy i nie jest to weryfikowane.
W tej instytucji jak uczy historia można wszystko i zawsze - ostatecznie pozostaje jeszcze na razie Sąd i opinie biegłych lekarzy czy takie traktowanie chorego funkcjonariusza nie pogorszyło jego stanu zdrowia - szczególnie jego kondycji psychicznej. PR-owo słabo to będzie wyglądać zwalnianie chorego funkcjonariusza, który z powodu takiego traktowania ma np. myśli samobójcze - lecz może dyrektor IAS lubi takie sprawy w Sądzie i w mediach.
Trzeba wziąć pod uwagę, że każdy przypadek jest indywidualny i nic z pozoru nie jest jednoznaczne. To lekarz/lekarze decydują, czy nasz stan zdrowia pozwala na pełnienie przez nas służby.
 
Nie do końca się mogę zgodzić z kolegą, fakultatywną przesłanką zwolnienia jest także art. 180 ust. 1 pkt 8 ustawy o kas ... zaistnienia innej ważnej przyczyny, w szczególności gdy wymaga tego dobro KAS lub gdy nastąpiła utrata zaufania niezbędnego do wykonywania obowiązków służbowych.
Art. 180. 1. Funkcjonariusza można zwolnić ze służby w przypadku:
.................
5) nieobecności w służbie z powodu choroby trwającej dłużej niż rok;
 
Art. 180. 1. Funkcjonariusza można zwolnić ze służby w przypadku:
.................
5) nieobecności w służbie z powodu choroby trwającej dłużej niż rok;
Kolego na spokojnie przeanalizuj całość zapisów art. 180. Ponownie podkreślam są to fakultatywne przesłanki, a każdy przypadek jest indywidualny.
 
Odniosłem się tylko wprost do przepisów prawa.
Po roku chorowania można zwolnić.
Ze względu na stan zdrowia można zwolnić nawet bez chorowania cały rok. Jeśli np. Ktoś choruje krócej ale często, DIAS może w każdej chwili skierować takidgo funkcjonariusza na komisję w celu określenia jego zdolności do służby
@ZGK co tu jest do analizowania? Roczna nieobecność z powodu choroby jest jedną z fakultatywnych przesłanek do zwolnienia że służby.
Jeśli czegoś nie dostrzegam w art 180 to mi to wyjaśnij
 
Ostatnia edycja:
Odniosłem się tylko wprost do przepisów prawa.
Po roku chorowania można zwolnić.
Ze względu na stan zdrowia można zwolnić nawet bez chorowania cały rok. Jeśli np. Ktoś choruje krócej ale często, DIAS może w każdej chwili skierować takidgo funkcjonariusza na komisję w celu określenia jego zdolności do służby
Wiem, że miałeś dobre intencje, ale nie dokonałeś dalszej analizy tego przepisu, ja przytoczyłem dalszą część tego samego artykułu z którego wprost wynika, że można zwolnić funkcjonariusza przed upływem 12 miesięcy zwolnienia lekarskiego.
 
Wiem, że miałeś dobre intencje, ale nie dokonałeś dalszej analizy tego przepisu, ja przytoczyłem dalszą część tego samego artykułu z którego wprost wynika, że można zwolnić funkcjonariusza przed upływem 12 miesięcy zwolnienia lekarskiego.
Zauważ jaki jest tytuł wątku.
Odniosłem się tylko do tej przesłanki która wprost dotyczy zwolnienia lekarskiegon. Czy wybiórczo? Tak. Wybrałem ten punkt który pasuje do tematu wątku. Pytanie dotyczyło zwolnienia lekarskiego i tylko do tego się odniosłem.
Jeśli chodzi o przesłankę utraty zaufania którą przytoczyłeś, to przypadki jakie znam dotyczyły nieotrzymania poświadczenia bezpieczeństwa z ABW
 
Czyli jak dobrze rozumiem jeśli choroba nie minie to do 12 miesięcy zwolnienia lekarskiego Jesteśmy nie do ruszenia... a potem już łaska DIASa... ?
I co tu wyjaśniać. Niezamierzenie wprowadziłeś kolegę w błąd, skoro dla dobra KAS można zwolnić fukcjonariusza przed upływem 12 miesięcy, oczywiście trzeba mieć do tego podstawy i odpowiednio to uzasadnić. Nie ciągnijmy tego w nieskończoność, jeśli cię nie przekonałem, to nie potrafię ci to już klarowniej wytłumaczyć.
 
Zauważ jaki jest tytuł wątku.
Odniosłem się tylko do tej przesłanki która wprost dotyczy zwolnienia lekarskiegon. Czy wybiórczo? Tak. Wybrałem ten punkt który pasuje do tematu wątku. Pytanie dotyczyło zwolnienia lekarskiego i tylko do tego się odniosłem.
Jeśli chodzi o przesłankę utraty zaufania którą przytoczyłeś, to przypadki jakie znam dotyczyły nieotrzymania poświadczenia bezpieczeństwa z ABW
Raptus z ciebie, bez obrazy, ale szybko odpowiadasz, zamiast na spokojnie przeanalizować CAŁOŚĆ przepisu. Wybrałeś jak to określiłeś pasującą cześć do tematu, a pominałeś dalszą cześć normy prawnej, co daje przekłamany obraz całości.
 
Raptus z ciebie, bez obrazy, ale szybko odpowiadasz, zamiast na spokojnie przeanalizować CAŁOŚĆ przepisu. Wybrałeś jak to określiłeś pasującą cześć do tematu, a pominałeś dalszą cześć normy prawnej, co daje przekłamany obraz całości.
Widzę, że jesteś uparty i nadal męczysz temat wg mnie zamknięty. Jest jeszcze więcej punktów w tym artykule które dają fakultatywne przesłanki do zwolnienia. Wszystkie chcesz analizować?
W ustawie o SC od 1999 r były podobne zapisy. Od tego czasu nie znam ani jednego przypadku, żeby z powodu choroby zwolnili kogoś ze służby argumentując utratą zaufania lub dobrem KAS (wcześniej dobrem SC)
Czy znasz taki przypadek, żeby tylko i wyłącznie zwolnienie lub zwolnienia lekarskie były powodem zastosowania przesłanki utraty zaufania lub dobra Kas?
 
Widzę, że jesteś uparty i nadal męczysz temat wg mnie zamknięty. Jest jeszcze więcej punktów w tym artykule które dają fakultatywne przesłanki do zwolnienia. Wszystkie chcesz analizować?
W ustawie o SC od 1999 r były podobne zapisy. Od tego czasu nie znam ani jednego przypadku, żeby z powodu choroby zwolnili kogoś ze służby argumentując utratą zaufania lub dobrem KAS (wcześniej dobrem SC)
Czy znasz taki przypadek, żeby tylko i wyłącznie zwolnienie lub zwolnienia lekarskie były powodem zastosowania przesłanki utraty zaufania lub dobra Kas?
Dla mnie też jest zamknięty, nie rozumiesz lub raczej nie chcesz zrozumieć sedna mojej wypowiedzi odnoszącej się stricte do twojego jednoznacznego stwierdzenia udzielonego młodemu forumowiczowi, które moim skromnym zdaniem wprowadza w błąd. Resztę pominę milczeniem.
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry