zwolenienie ze służby - koszty

pobudzony

Użytkownik
Dołączył
10 Listopad 2018
Posty
47
Punkty reakcji
29
Witam, w niedalekim czasie będę zwalniał się ze służby. Niestety w ciężko teraz namierzyć w kadrach kogoś kto ma odpowiednią wiedzę i tu rodzą się moje pytania. Jak wyglądają koszty zwrotów za egzaminy i umundurowanie? Jak to jest wyliczane? Ktoś może pomóc w tym temacie?
 

piracius

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
15 Maj 2020
Posty
1 322
Punkty reakcji
675
Witam, w niedalekim czasie będę zwalniał się ze służby. Niestety w ciężko teraz namierzyć w kadrach kogoś kto ma odpowiednią wiedzę i tu rodzą się moje pytania. Jak wyglądają koszty zwrotów za egzaminy i umundurowanie? Jak to jest wyliczane? Ktoś może pomóc w tym temacie?
Podaj jakieś dane, daty, kto kierował itp...jest kilku życzliwych forumowiczów....i co znaczy w niedalekim czasie...już "rzuciłeś wypowiedzeniem" ?
Mile widziane konkrety...(y)
 

AplikantPL

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
26 Lipiec 2020
Posty
304
Punkty reakcji
381
Elementy munduru się amortyzują przez określony okres czasu: buty chyba 3 lata, marynarka mundurowa 2 lata, a większość rok. Czyli im dłużej masz dany element munduru tym mniej za niego zwracasz lub nic nie zwracasz. 1 pkt to chyba 1 zł.

Co do szkoleń to z tego co mnie poinformowano i tak wynika z ustawy o KAS, to zwraca się pieniądze za szkolenia odbyta poza KAS, czyli za wszystkie w szkołach KAS się nie zwraca.
Ja czekam w dalszym ciągu na wyliczenia ile mam zwrócić.

Art. 208a. 1. Uczestnictwo funkcjonariusza w szkoleniu, na które został skierowany w ramach KAS, traktuje się na równi z pełnieniem służby.
2. Funkcjonariusz nie ponosi opłat z tytułu uczestnictwa w szkoleniach, o których mowa w ust. 1.

Art. 209. 1. Funkcjonariusz, który został zwolniony ze służby przed upływem 3 lat od dnia ukończenia nauki w formach szkolnych i pozaszkolnych, innych niż określone w art. 208a ust. 1, których koszty zostały pokryte z budżetu państwa, jest obowiązany do zwrotu tych kosztów zmniejszonych proporcjonalnie w stosunku do okresu pozostawania w stosunku służbowym po ukończeniu nauki.

Napisz do kadr i powiedz, że planujesz się zwolnić i chcesz wiedzieć ile będziesz musiał zwrócić
 

slawek248

Użytkownik
Dołączył
8 Marzec 2019
Posty
30
Punkty reakcji
7
Nie mówcie już o tej mitycznej amortyzacji składników umundurowania, to nie wojsko, przynajmniej już teraz nie ma takich zasad. Masz opisane w rozporządzeniu w sprawie umundurowanie funkcjonariuszy SCS:
Kwotę zwrotu równowartości pieniężnej składników umundurowania wylicza się według
wzoru:
SPOSÓB WYLICZENIA ZWROTU RÓWNOWARTOŚCI PIENIĘŻNEJ SKŁADNIKÓW UMUNDUROWANIA
()
 × ( − ) × ,
w którym poszczególne symbole oznaczają:
x – liczbę dni, w których funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej pełnił służbę
w umundurowaniu,
a – liczbę punktów przeliczeniowych przyznanych funkcjonariuszowi Służby
Celno-Skarbowej w bieżącym roku kalendarzowym,
b – liczbę punktów przeliczeniowych niewykorzystanych w bieżącym roku kalendarzowym,
P – wartość punktu przeliczeniowego.

Więc wychodzi na to, że tylko za te punkty które wykorzystasz w roku w którym zostały przyznane ewentualnie trzeba zwrócić.
 

PJS

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
2 Luty 2008
Posty
1 374
Punkty reakcji
1 399
Miasto
Polska
@slawek248 , wklejenie wzoru trochę Ci nie wyszło, ale, masz rację, trzeba się rozliczyć tylko z punktów przyznanych i wykorzystanych w roku odejścia, jednak zwrot liczy się proporcjonalnie do przepracowanych dni w danym roku, więc amortyzacja jest w tym sposobie naliczania ukryta.
Szczegóły w art 208 ustawy o KAS i w paragrafie 17 rozporządzenia o umundurowaniu (wzór wyliczenia podany jest w zał nr 9).
 

bolo1999

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
25 Luty 2008
Posty
4 075
Punkty reakcji
1 253
Miasto
warmia
@slawek248 , wklejenie wzoru trochę Ci nie wyszło, ale, masz rację, trzeba się rozliczyć tylko z punktów przyznanych i wykorzystanych w roku odejścia, jednak zwrot liczy się proporcjonalnie do przepracowanych dni w danym roku, więc amortyzacja jest w tym sposobie naliczania ukryta.
Szczegóły w art 208 ustawy o KAS i w paragrafie 17 rozporządzenia o umundurowaniu (wzór wyliczenia podany jest w zał nr 9).

Amortyzacji nie ma

Jak przykładowo okres używania kurtki to 3 lata, a jej cena w pkt to 600, to rocznie przyznawane jest 200pkt

W skrócie, policzyli ile i jakich sortów przysługuje przez 3 lata, pomnożyli przez ceny w pkt, a wynik podzielili przez 3 lata

I tyle pkt dostajesz rocznie

Np 1000

Odchodzisz np 1 kwietnia, a na początku roku zamówiłeś sorty za 2300pkt, 2000 pozostałe z lat poprzednich na koncie i z puli przyznanej w bieżącym roku wykorzystałeś 300

Przysługuje ci 1/4 pkt z roku bieżącego, za pierwszy kwartał, więc 1/4 z przyznanego 1000, czyli 250

Kupiłeś za 300 pkt (pkt z lat poprzednich nie mają znaczenia), czyli musisz oddać kasę za 50pkt

Jeśli zamawiasz pod koniec roku za całość, do zera, i w tym roku nie odejdziesz, to nic nie będziesz musiał płacić

Nie ma znaczenia że zamówiłeś mundur którego użytkowanie oceniono na 3 lata, skoro rocznie w puli masz 1/3 wartości tego munduru

Nie umiem jaśniej
 

slawek248

Użytkownik
Dołączył
8 Marzec 2019
Posty
30
Punkty reakcji
7
Akurat to jest oczywiste że nie przekleiły mi się cyfry, co jest bez znaczenia bo chodzi o zasadę. Dokładnie, więc amortyzacji nie ma i nawet jeśli DIAS każe oddać za zamówione składniki to będzie to niska kwota
 

piracius

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
15 Maj 2020
Posty
1 322
Punkty reakcji
675
Akurat to jest oczywiste że nie przekleiły mi się cyfry, co jest bez znaczenia bo chodzi o zasadę. Dokładnie, więc amortyzacji nie ma i nawet jeśli DIAS każe oddać za zamówione składniki to będzie to niska kwota
NIC nie będzie kazał, daje wg uznania, to i sam sobie weźmie (potrąci)....:love:, może być, że nieprawidłowo...?kto to wie...(rachuba)(y)
 

adrzar

Użytkownik
Dołączył
15 Styczeń 2021
Posty
31
Punkty reakcji
18
Amortyzacji nie ma

Jak przykładowo okres używania kurtki to 3 lata, a jej cena w pkt to 600, to rocznie przyznawane jest 200pkt

W skrócie, policzyli ile i jakich sortów przysługuje przez 3 lata, pomnożyli przez ceny w pkt, a wynik podzielili przez 3 lata

I tyle pkt dostajesz rocznie

Np 1000

Odchodzisz np 1 kwietnia, a na początku roku zamówiłeś sorty za 2300pkt, 2000 pozostałe z lat poprzednich na koncie i z puli przyznanej w bieżącym roku wykorzystałeś 300

Przysługuje ci 1/4 pkt z roku bieżącego, za pierwszy kwartał, więc 1/4 z przyznanego 1000, czyli 250

Kupiłeś za 300 pkt (pkt z lat poprzednich nie mają znaczenia), czyli musisz oddać kasę za 50pkt

Jeśli zamawiasz pod koniec roku za całość, do zera, i w tym roku nie odejdziesz, to nic nie będziesz musiał płacić

Nie ma znaczenia że zamówiłeś mundur którego użytkowanie oceniono na 3 lata, skoro rocznie w puli masz 1/3 wartości tego munduru

Nie umiem jaśniej
Skąd wiadomo, że okres użytkowania kurtki (czy innego elementu) to 3 lata? Jeżeli zwolnię się np. po roku to czy muszę oddawać pieniądze za "niewykorzystane" dwa lata?
 

bolo1999

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
25 Luty 2008
Posty
4 075
Punkty reakcji
1 253
Miasto
warmia
Skąd wiadomo, że okres użytkowania kurtki (czy innego elementu) to 3 lata? Jeżeli zwolnię się np. po roku to czy muszę oddawać pieniądze za "niewykorzystane" dwa lata?

Kiedyś było to określone w rozp, i wtedy jak odchodziłeś przed upływe okresu użytkowania, płaciłeś proporcjonalnie za niewykorzystany okres

Teraz pkt są na rok, wykorzystasz wszystkie do zera a odejdziesz w połowie roku, od 1 lipca, płacisz połowę przyznanych ci tylko w bieżącym roku 1 zł 1 pkt

Przyznali ci 1200pkt, wykorzystałeś 600, a odchodzisz od 1 kwietnia, zwracasz 300zł
 

adrzar

Użytkownik
Dołączył
15 Styczeń 2021
Posty
31
Punkty reakcji
18
Kiedyś było to określone w rozp, i wtedy jak odchodziłeś przed upływe okresu użytkowania, płaciłeś proporcjonalnie za niewykorzystany okres

Teraz pkt są na rok, wykorzystasz wszystkie do zera a odejdziesz w połowie roku, od 1 lipca, płacisz połowę przyznanych ci tylko w bieżącym roku 1 zł 1 pkt

Przyznali ci 1200pkt, wykorzystałeś 600, a odchodzisz od 1 kwietnia, zwracasz 300zł
Więc jeżeli szykuję się do odejścia, to najlepiej niczego nie zamawiać? Chyba, że za punkty z zeszłego roku?
A co z mundurami wydanymi w momencie przyjścia do służby, jest jakiś "minimalny okres przepracowania" w nich czy (teoretycznie) można się zwolnić dzień po mianowaniu i nie ponosi się za to konsekwencji finansowych?

I jeszcze jedno pytanie trochę odbiegające od tematu: jeżeli zwierzchnik innej formacji mundurowej zgodzi się na przeniesienie, ale dyrektor właściwej IAS będzie przeciwny, to co się wtedy dzieje?
 

bolo1999

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
25 Luty 2008
Posty
4 075
Punkty reakcji
1 253
Miasto
warmia
Więc jeżeli szykuję się do odejścia, to najlepiej niczego nie zamawiać? Chyba, że za punkty z zeszłego roku?
A co z mundurami wydanymi w momencie przyjścia do służby, jest jakiś "minimalny okres przepracowania" w nich czy (teoretycznie) można się zwolnić dzień po mianowaniu i nie ponosi się za to konsekwencji finansowych?

I jeszcze jedno pytanie trochę odbiegające od tematu: jeżeli zwierzchnik innej formacji mundurowej zgodzi się na przeniesienie, ale dyrektor właściwej IAS będzie przeciwny, to co się wtedy dzieje?
1. Tak, jeśli chcesz odejść 1 stycznia. Jeśli 1 kwietnia, z punktów przyznanych w tym roku możesz bez płacenia wykorzystać 1/4, jeśli 1 lipca 1/2, itd...

2. Zostały przyznane na cały rok. Jeśli odejdziesz w trakcie pierwszego roku, zapłacisz proporcjonalnie. Ale tego na 100% nie jestem pewien. Może nie zapłacisz nic. Doczytaj bo to się pozmieniało. Ale jeśli oblejesz egzamin nie zapłacisz nic.

3. Zostajesz w scs bo bez zgody się nie przeniesiesz, ale możesz się u nas zwolnić, a tam przyjąć.
 

Jareek89

Nowy użytkownik
Dołączył
2 Październik 2020
Posty
29
Punkty reakcji
8
Wiadomo jak wygląda rezygnacja w trakcie służby przygotowawczej? Składa się jakieś wypowiedzenie jak umowy o pracę?
 

zombie

Użytkownik
Dołączył
7 Czerwiec 2016
Posty
51
Punkty reakcji
67
Kumpel odchodził 2 msc przed przejściem do stałej. Nie zapłacił ani złotówki
 

adrzar

Użytkownik
Dołączył
15 Styczeń 2021
Posty
31
Punkty reakcji
18
Nie szkoda kasy za mundur i szkolenia?

Może się noga powinąć na egzaminie...

Za free...
Nie wiem w końcu jak jest z oddaniem pieniędzy za mundury, ale w CMM, gdy wygenerujemy odpowiednie zestawienie, to wyświetlą się wszystkie przydzielone składniki umundurowania z podana wartością pieniężną (np. kurtka służbowa szarozielona o wartości 650 pkt jest warta ponad 700 zł). Nigdzie natomiast nie znalazłem jaki jest okres używalności poszczególnych sortów (w przypadku konieczności zwrotu pieniędzy, kwota powinna być proporcjonalnie pomniejszona).
I nie bardzo rozumiem dlaczego musimy ponosić koszta wykorzystanych punktów, skoro punkty przydzielane są za poprzedni a nie bieżący rok.
 

AplikantPL

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
26 Lipiec 2020
Posty
304
Punkty reakcji
381
Może napiszesz co jest powodem takiej decyzji? Byłaby to cenna informacja dla aktualnie aplikujących.
Ja Ci mogę powiedzieć:
  • brak ścieżki kariery (awanse co 5 lat...)
  • niskie zarobki
  • ciągła dyskryminacja względem innych służb
  • dyskryminacja względem pracowników Urzędów Skarbowych
 

Tomtom1

Nowy użytkownik
Dołączył
6 Luty 2021
Posty
8
Punkty reakcji
2
Ja Ci mogę powiedzieć:
  • brak ścieżki kariery (awanse co 5 lat...)
  • niskie zarobki
  • ciągła dyskryminacja względem innych służb
  • dyskryminacja względem pracowników Urzędów Skarbowych
Wolałem to usłyszeć od kogoś kto jest "świeżakiem" w tej formacji, od kogoś kto ma trochę inne spojrzenie na wiele spraw i mniejsze doświadczenie ;)
 
Do góry