Wzięte z życia

Cortez

Nowy użytkownik
Dołączył
17 Wrzesień 2010
Posty
59
Punkty reakcji
0
Katastrofa jak w Smoleńsku a wszyscy przeżyli
Gazeta Polska Gazeta Polska | dodane 2012-01-03 (09:37)
zobacz galerię

fot. AFP / Akipress/STR Dramatyczne lądowanie pasażerskiego Tu-134
opinie video
AAA drukuj

28 grudnia 2011 r. podczas lądowania we mgle na lotnisku w Osz w Kirgistanie Tu-134 z 95 pasażerami na pokładzie i 6 członkami załogi w gęstej mgle uderzył w pas startowy, złamał lewe skrzydło i podwozie, przewrócił się na plecy. W samolocie nastąpiła eksplozja i maszyna się zapaliła. Nikt nie zginął.
Wideo
materiał wideo
Katastrofa lotnicza w Nowej Zelandii - film

W poniedziałek w parku Feilding na Wyspie Północnej Nowej Zelandii rozbił się samolot. Zginęły dwie osoby. Na razie nie znana jest przyczyna wypadku.


Tu-134 leciał z Biszkeku, stolicy Kirgistanu. Należał do linii Kirgistan Air. Nie wiadomo jeszcze, co było powodem wypadku. Po katastrofie podkreślano, że panowała wówczas gęsta mgła, co mogło być jedną z przyczyn katastrofy.

Choć nie ma dwóch takich samych wypadków samolotowych, okoliczności zdarzenia w Osz były podobne jak w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. – urwane skrzydło, obrócenie się na plecy. W Kirgistanie doszło nawet, jak zeznali naoczni świadkowie, do głośnego wybuchu, którego w Smoleńsku, według oficjalnych doniesień, nie stwierdzono. Także rzecznik lotniska w rozmowie z dziennikarzem rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej RIA Novosti potwierdził, że słychać było głośny wybuch. Jednak skutki katastrofy w Osz były nieporównywalne – tam wszyscy ludzie przeżyli (31 zostało rannych). Jak oświadczył minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Kubatbek Boronow, wszystkich pasażerów udało się ewakuować. 17 spośród 31 rannych zostało umieszczonych w szpitalu. Wśród poszkodowanych było sześcioro dzieci.

W Smoleńsku nie przeżył nikt.
Galeria
materiał foto
Katastrofa awionetki tuż przy lotnisku

Zginęły 4 osoby


To nie pierwsza katastrofa tupolewa, której okoliczności były podobne do smoleńskiej, jednak skutki są nieporównywalne.

W 2006 r. kirgiski Tu-154 w czasie rozbiegu na drodze startowej uderzył prawym skrzydłem w lewy silnik samolotu Boeing KC-135. W wyniku uderzenia oderwała się końcówka skrzydła, tak jak w polskim Tu-154. Mimo uszczerbku kirgiski samolot oderwał się od ziemi, wzniósł ponad lotnisko, a następnie załoga wykonała lądowanie awaryjne. Nikt nie zginął, samolot też nie doznał dodatkowych uszkodzeń. Natomiast 10 kwietnia 2010 r. taki sam polski samolot miał po ułamaniu kawałka skrzydła obrócić się aż o 180 stopni i uderzyć w ziemię dachem.

Kolejna katastrofa Tu-154 podczas awaryjnego lądowania też miała nieporównywalne skutki do katastrofy smoleńskiej. 7 września 2010 r. Polska Agencja Prasowa podała, że w rosyjskiej Republice Komi lądował awaryjnie Tu-154. W rosyjskim samolocie na wysokości 3000 m przestały działać pompy paliwowe, nastąpiła też awaria instalacji elektrycznej i zerwana została łączność radiowa. Jak podano w depeszy: „samolot osiadł na dawnym lotniskowym pasie startowym, na znacznej części porośniętym młodymi drzewami. Przyczyniły się one do złagodzenia skutków lądowania”. Na pokładzie było 81 osób – nikt nie odniósł obrażeń, bo maszyna usiadła na powierzchni zarośniętej częściowo młodymi drzewami. Na filmie z katastrofy dostępnym w internecie widać pnie, ścięte przez skrzydła samolotu. 10 kwietnia 2010 r. drzewa zniszczyły Tu-154 i doprowadziły do śmierci 96 Polaków, 7 września 2010 r. uratowały Rosjan, łagodząc skutki lądowania.

........ciekawe co?
 

cat

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
6 Grudzień 2008
Posty
4 790
Punkty reakcji
2 616
Też Ci się udzieliło


No i dobrze!
Nie będzie wiało nudą, a wręcz może być ciekawie.
Jeszcze paru wytrwałych "moderatorów" tematycznych w Hyde Parku i każdy może znaleźć "działkę" dla siebie.
Co więcej; jeżeli Koleżeństwo się "rozkręci", to może i pozostałe "dyskusje" nie pozostaną martwe ... ?!
 
Do góry