Wyznaczenie miejsca pełnienia służby w składzie podatkowym (stała kontrola)

Anetta

Nowy użytkownik
Dołączył
21 Sierpień 2018
Posty
5
Punkty reakcji
0
Czy istnieje prawna możliwość wyznaczenia miejsca pełnienia służby w siedzibie podmiotu (w składzie podatkowym), gdzie sprawowana jest stała kontrola? Ustawa o KAS w art. 36 określa jasno jednostki organizacyjne KAS, w art. 158 KAS określa natomiast, jakie elementy zawiera akt mianowania "dokonując mianowania kierownik jednostki organizacyjnej wskazuje jednostkę KAS, w której funkcjonariusz będzie pełnił służbę". Od 01.03.2017 r. na stałą kontrolę jeździmy na podstawie delegacji, przysługuje dieta pełna po 12 godzinach służby, 1/2 diety po 8 godzinach. Koszty są dość spore, dlatego "władze lokalne" szukają oszczędności w naszych portfelach i chcą wrócić do stanu sprzed 01.03.2017 r., czyli wyznaczyć miejsce pełnienia służby w siedzibie podmiotu (składzie podatkowym). Czy Waszym zdaniem złamią prawo? Pozdrawiam A.
 

bolo1999

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
25 Luty 2008
Posty
3 015
Punkty reakcji
95
Miasto
warmia
Czy istnieje prawna możliwość wyznaczenia miejsca pełnienia służby w siedzibie podmiotu (w składzie podatkowym), gdzie sprawowana jest stała kontrola? Ustawa o KAS w art. 36 określa jasno jednostki organizacyjne KAS, w art. 158 KAS określa natomiast, jakie elementy zawiera akt mianowania "dokonując mianowania kierownik jednostki organizacyjnej wskazuje jednostkę KAS, w której funkcjonariusz będzie pełnił służbę". Od 01.03.2017 r. na stałą kontrolę jeździmy na podstawie delegacji, przysługuje dieta pełna po 12 godzinach służby, 1/2 diety po 8 godzinach. Koszty są dość spore, dlatego "władze lokalne" szukają oszczędności w naszych portfelach i chcą wrócić do stanu sprzed 01.03.2017 r., czyli wyznaczyć miejsce pełnienia służby w siedzibie podmiotu (składzie podatkowym). Czy Waszym zdaniem złamią prawo? Pozdrawiam A.
tak, sama piszesz, że czym innym jest przecież miejsce a czym innym jednostka, w ias olsztyn to normalne - ci, którzy stale jeżdżą - mają tam wyznaczone miejsce i zero diet, ci którzy jeżdżą tam na zastępstwa albo sporadycznie - mają diety
 

Anetta

Nowy użytkownik
Dołączył
21 Sierpień 2018
Posty
5
Punkty reakcji
0
Ustawa o KAS tworzy jednostki organizacyjne - art. 36. W ustępie 2 tego art. ustawa daje delegację ministrowi do tworzenia w drodze rozporządzenia delegatur. Na jakiej zatem podstawie tworzy się miejsce pełnienia służby w siedzibie podmiotu (firmy, która w ramach swojej komercyjnej działalności związanej z akcyzą przeszła urzędowe sprawdzenie i została w firmie powołana stała kontrola, jakby nie patrzeć siedziba firmy nie jest żadną jednostką organizacyjną KAS, nie jest również delegaturą). Miejsce pełnienia służby powinno być określone tylko i wyłącznie w jednostce organizacyjnej KAS, w tym w delegaturze, a nie w siedzibie podmiotu gospodarczego :))) Skoro macie wyznaczone miejsce pełnienia służby w siedzibie podmiotu, nie jesteście w delegacji, to czy przy 12 godzinnym trybie pracy - służby, przysługuje Wam posiłek regeneracyjny?
 

TDonpedro

Nowy użytkownik
Dołączył
27 Luty 2016
Posty
16
Punkty reakcji
0
Okradanie ludzi z delegacji nigdy nie będzie w porządku. Niedługo miejscem pracy będzie pojedynczy, jednodniowy przydział. Przecież to nie ma znaczenia czy miesiąc czy jeden dzień jestem na kontroli. Niech wydedukują, że to moje jednodniowe miejsce pracy :(
 
Ostatnia edycja:

bolo1999

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
25 Luty 2008
Posty
3 015
Punkty reakcji
95
Miasto
warmia
Miejsce pełnienia służby powinno być określone tylko i wyłącznie w jednostce organizacyjnej KAS, w tym w delegaturze, a nie w siedzibie podmiotu gospodarczego :)))
a dlaczego powinno? na jakiej podstawie prawnej?

dias w regulaminie usc-s tworzy i znosi jednoosobowe (lub wielo) miejsca kontroli wyrobów akcyzowych w składach podatkowych, i tam wyznacza służbę funkom

to, że tak nie powinno być? ok

ale jak zmusisz diasa by tak nie robił

ja pomysłu nie mam, inni też nie, trwa to kilka lat

ale jeśli ty masz jakąś koncepcję - napisz
 

Anetta

Nowy użytkownik
Dołączył
21 Sierpień 2018
Posty
5
Punkty reakcji
0
a dlaczego powinno? na jakiej podstawie prawnej?

dias w regulaminie usc-s tworzy i znosi jednoosobowe (lub wielo) miejsca kontroli wyrobów akcyzowych w składach podatkowych, i tam wyznacza służbę funkom

to, że tak nie powinno być? ok

ale jak zmusisz diasa by tak nie robił

ja pomysłu nie mam, inni też nie, trwa to kilka lat

ale jeśli ty masz jakąś koncepcję - napisz

Akt prawa wewnętrznego jakim jest regulamin działania IAS, jak również wszelkie zarządzenia DIAS lub NUCS muszą być zgodne z ustawami i rozporządzeniami. Poza tym - ale to już pół żartem pół serio - IAS powinien wynajmować pomieszczenia dla stałej kontroli :) niech zapłaci za najem lokalu i pomieszczeń sanitarnych 10000 zł za miesiąc to odechce się DIAS i NUCS szukania oszczędności w naszych portfelach. Niech poniesie koszty wyposażenia stałych kontroli w cały sprzęt, światłowody itp. U nas na stałej kontroli nie mamy dostępu do poczty imiennej :) ani do żadnych systemów, poza EMSC. Żeby zapoznać się z jakimkolwiek pismem jeździmy do naszego oddziału. A w sumie na jakiej podstawie, jak przecież mamy wyznaczone miejsce pełnienia służby w siedzibie podmiotu?
A wracając do meritum, pod względem prawnym temat jest - bynajmniej dla mnie - jasny. Art. 36 KAS - enumeratywnie tworzy jednostki organizacyjne KAS, art. 36 ust. 2 KAS daje legitymację ministrowi do tworzenia delegatur w drodze rozporządzenia, rozporządzenie o kontroli niektórych wyrobów akcyzowych nie daje furtki do tworzenia komórek organizacyjnych w siedzibie podmiotu, ponieważ mówi jedynie o tym, że NUCS może tworzyć w składzie podatkowym stałą kontrolę (a tworzenie w siedzibie podmiotu objętego stałą kontrolą komórki UCS jest nadinterpretacją DIAS).
Kontaktował się ktoś w tej sprawie z prawnikiem?
 

Anetta

Nowy użytkownik
Dołączył
21 Sierpień 2018
Posty
5
Punkty reakcji
0
Szukajcie, a znajdziecie. Zmienili rozporz. w spr. kontroli niektórych wyrobów akcyzowych, w par. 2 pkt 1. okreslono co oznacza komórka kontroli, ta dam :)
Dzięki mimo wszystko za podjęcie próby obalenia ustroju :)
Mimo zapisów okołoustawowych uważam, że aktualnym pozostaje kwestia wystawienia rachunku za najem pomieszczeń komórek stałej kontroli przez podmioty gospodarcze :)
Pozdrawiam serdecznie Wszystkich
 

bolo1999

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
25 Luty 2008
Posty
3 015
Punkty reakcji
95
Miasto
warmia
Szukajcie, a znajdziecie. Zmienili rozporz. w spr. kontroli niektórych wyrobów akcyzowych, w par. 2 pkt 1. okreslono co oznacza komórka kontroli, ta dam :)
Dzięki mimo wszystko za podjęcie próby obalenia ustroju :)
Mimo zapisów okołoustawowych uważam, że aktualnym pozostaje kwestia wystawienia rachunku za najem pomieszczeń komórek stałej kontroli przez podmioty gospodarcze :)
Pozdrawiam serdecznie Wszystkich
podmiot ma obowiązek zapewnić miejsce i środki do wykonywania kontroli

zależnie od możliwości

nie zawsze są to samodzielne pomieszczenia

czasami stolik na korytarzu albo kawałek stolika w dziale zbytu
 
Do góry