• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Wystąpienie SSC na odprawie kadry kierowniczej - 06.04.06r.

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
13 537
Punkty reakcji
4 501
Miasto
ZZ Celnicy PL
W posiedzeniu, któremu przewodniczyli Podsekretarz Stanu, Szef Służby Celnej Marian Banaś oraz p.o. Zastępcy Szefa Służby Celnej Agnieszka Szymankiewicz uczestniczyli dyrektorzy Departamentów DC, KC, OC i GL w Ministerstwie Finansów oraz dyrektorzy izb celnych, zgodnie z listą obecności.

Na wstępie Szef Służby Celnej Marian Banaś przedstawił Panią Agnieszkę Szymankiewicz powołaną z dniem 28 marca br. do pełnienia obowiązków Zastępcy Szefa Służby Celnej oraz podziękował pełniącemu poprzednio te obowiązki Panu Sławomirowi Pichorowi, dyrektorowi Izby Celnej w Warszawie za dotychczasową, pełną zaangażowania pracę.
W dalszej części wystąpienia minister M. Banaś poinformował, iż przeprowadzenie reform w Służbie Celnej jest niezbędne, lecz obecnie nie można jeszcze przesądzać o ich ostatecznym kształcie.
Jednocześnie Minister M. Banaś zwrócił uwagę, iż zgodnie z ustawą o związkach zawodowych, organizacjom związkowym działającym w Służbie Celnej będą przekazywanie do opiniowania tylko projekty dokumentów na etapie końcowym. Zdarzało się bowiem, że przekazywane materiały robocze trafiały do mediów i były prezentowane jako przygotowane projekty, co rodziło wiele nieporozumień. Ponadto w licznej korespondencji nadsyłanej przez niektóre związki zawodowe prezentowana jest postawa nie sprzyjająca podejmowaniu konstruktywnego dialogu.

W dalszej części swojej wypowiedzi Minister M. Banaś poinformował między innymi o:
- konieczności przestrzegania dyscypliny pracy, w pierwszej kolejności na stanowiskach kierowniczych,
- podjęciu decyzji o przygotowaniu strategii działania Służby Celnej, na co m.in. wskazywał NIK w wystąpieniu po jednej z kontroli,
- zatwierdzeniu planu działań departamentów pionu celnego na 2006 r.,
- stopniu realizacji poboru należności celnych i akcyzowych i potrzebie dalszego zwiększania efektywności w tym zakresie,
- planowanym, zwiększeniu obsady grup mobilnych do 3 500 funkcjonariuszy celnych, przy pozostawieniu dotychczasowych kompetencji w zakresie środków przymusu bezpośredniego oraz – docelowo – wyposażeniu w broń funkcjonariuszy celnych narażonych na niebezpieczeństwo. Działania te przyczynią się do skuteczniejszego zwalczania szarej strefy,
- dobrej współpracy z Policją i ABW, w szczególności w zakresie działań antykorupcyjnych,
- potrzebie podejmowania dalszych inicjatyw związanych z upraszczaniem procedur i usprawnianiem obsługi przedsiębiorców.
Kończąc swoją wypowiedź Minister M. Banaś przedstawił najważniejsze z zadań jakie zostały zrealizowane od ostatniego spotkania kadry kierowniczej w grudniu ubiegłego roku, w tym również niektóre z propozycji zgłaszanych przez dyrektorów izb celnych. Należą do nich między innymi:
- przygotowanie i przekazanie do stosowania zasad podziału środków finansowych i przyznawania nagród za szczególne osiągnięcia w jednostkach organizacyjnych Służby Celnej z dodatkowych funduszy nagród, po uzgodnieniu ze związkami zawodowymi,
- przygotowanie projektu decyzji w sprawie określenia zasad i trybu centralnego naboru do Służby Celnej – aktualnie na etapie konsultacji z organizacjami związkowymi,
- przygotowanie projektu rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego – projekt skierowany do RCL,
- przygotowanie projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie stawki podatku akcyzowego na olej opałowy zużywany do celów bytowych,
- zatwierdzenie harmonogramu czynności podejmowanych w celu zwiększenia skuteczności zwalczania korupcji w Służbie Celnej,
- podpisanie decyzji w sprawie powołania Zespołu ds. przygotowania i nadzorowania wdrożenia strategii obsługi klienta w Służbie Celnej,
- podpisanie decyzji w sprawie powołania Zespołu ds. cła elektronicznego – w związku z uruchomieniem i realizacją programu e-customs,
- przygotowanie projektu zmiany ustawy o Służbie Celnej, m.in. w zakresie dot. samodzielnego zatrzymywania do kontroli przez funkcjonariuszy celnych środków transportu morskiego, nadania bandery jednostkom pływającym Służby Celnej i realizacji wytycznych Trybunału Konstytucyjnego w odniesieniu do art. 61 ustawy.

TO TYLE Z OFICJALNEJ WERSJI Z PROTOKOŁU

Decyzję o umiejscowieniu podatku akcyzowego podejmie na gwiazdkę rzekomo sam PREMIER MARCINKIEWICZ. Pytanie jakie projekty przygotuje Prezesowi Rady Ministrów Ministerstwo Finansów.
Czytając projekt ustawy o podatku ekologicznym trudno o optymizm.
http://www.celnicy.pl/viewtopic.php?t=404
 
to tylko zasłona dymna. A swoją dogą SSC ma silne przekonanie, że trzeba treba coś zmienić. Ciekawe skąd to przeświadczenie, że zmiany przyniosą korzyści. Chyba nikt kto zna temat nie jest w stanie wskazać jak to poprawi sytuację Skarbu Państwa, o ile wzrosną wpływy oraz ile się zaoszczędzi na "aparcie". Jedyny argument to chęć zmiany rzekomo złej sytuacji ludzi, którzy przyszli do SC wraz z akcyzą w 2003 roku. Ale trudno uwierzyć, że niespełna 1500 osób ma taką siłę przebicia. Zwłaszcza, że przynajmniej część z nich nie jest niezadowolona. Jeżeli ten argument ma decydujące znaczenie to wpuszczono nam "piątą kolumnę".
Ale to spiskowa teoria dziejów i racjonalnie jest ją zarzucić. Myślę, że plan wobec nas jest częścią czegoś większego a właściwie to chciałbym tak myśleć bo oznaczałoby to, że mieszkam w kraju gdzie rządzący mają pomysł na rządzenie oj jaki ja naiwny.
 
bardzo mnie zainteresowały powtarzające sie ustępy o zwalczaniu korupcji i podniesieniu dyscypliny pracy. to oznacza tylko jedno: podwyżek nie będzie :) a dyscyplinarki będą sie sypac gęsto: nawet za krzywo zawiązany krawat albo krzywe spojrzenie.
a swoją drogą to ciekawe. ledwo nowa ekipa wzięła się za opracowanie planu dla słuzby, a juz trzeba walczyc z korupcją, która tak przeżera nasze szeregi, że za chwile nie będzie już nikogo uczciwego. :) a może już nie ma? :) widzę, ze w tej materii nic się nie zmienia: nadal jesteśmy złodziejami i kryminalistami, których trzeba zamykać. no bo jak inaczej wytłumaczyć nakaz ściślejszej współpracy z ABW i Policją? ciekawe, czy pan Marian Banaś wie, jak zachowują sie panowie z ABW lub CBŚ, gdy przychodzą na Oddział lub do Urzędu? nie zyczę mu, żeby go spotkało takie traktowanie. chociaż z drugiej strony może dobrze by mu to zrobiło... :)
nie wiem jak Wam, ale mi sie wydaje, że jeśli przełożeni juz na starcie nie mają do nas zaufania, to jak my mamy dac kredyt zaufania im? jak nasz kochany SSC zamierza wyrobic sobie autorytet? nowym systemem nagród? nie ma pieniędzy na awanse ani podwyżki, a oni mówią o nagrodach? przepraszam, o "systemie nagród". metoda kija i marchewki, gdzie kij jest bardzo długi, a z marchewki tylko nać została. i w końcu jak mają nam ufać ludzie, kiedy nie ufa nam nasz szef?
coraz częściej dochodze do przekonania, że nazwę Szef Słuzby Celnej ustawodawca powinien zamienić na Maior Domus. :)
odnosnie reszty pomysłów sie nie wypowiadam. to wszystko mrzonki. można je uznac za pewnik w momencie, kiedy zostaną wprowadzone. to sie pewnie jeszcze z 10 razy zmieni :)
 
Mamy pecha do szefów. Przykre to, kiedy Szef Służby, z którą powinien się identyfikować dając przykład innym celnikom, działa przeciw tej Służbie. Zgadzam się, że jesteśmy dla Państwa, nie na odwrót, że mu służymy. Tylko dlaczego w imie niejasnych motywów, SSC chce rozmontować tą Służbę? I to pomimo pozytywnych opinii m. in Komisji Europejskiej.
 
Back
Do góry