• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Wypowiedzenie

B

bursztyn

Gość
Witam, mam takie pytanie w kwestii formalnej. Zlozylem wypowiedzenie ze sluzby, ktora pelnilem przez 5 miesiecy. Z tego co przeczytalem w ustawie o SC to mam 2 tygodnie wypowiedzenia, a w izbie poinformowano mnie ze 3 miesiace a te 2 tygodnie to ma Izba gdyby chciala mnie zwolnic. Jak to jest naprawde? Prosilbym ewentualnie o podanie zrodla takich uregulowan. Dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam juz niedlugo jako cywil :)
 
Ja jako już cywil nie widzę żadnego problemu. Złożyłem podanie o zwolnienie ze służby z określonym dniem. Po dwóch dniach została wydana stosowna decyzja. Tylko jest jeszcze kwestia rozliczenia się z urlopu ( proporcjonalnie ), za niewykorzystany urol Izba nie zapłaci i rozliczenie się ze składników mundurowych.
 
Zgodnie z art. 25 ust.1 pkt 10 ustawy o Słuzbie Celnej: Funkcjonariusza celnego zwalnia się ze słuzby w wypadku zgłoszenia przez funkcjonariusza celnego pisemnego żądania zwolnienia ze służby. Ten sam art. w ust. 2 precyzuje termin wypowiedzenia: W wypadku złożenia pisemnego żądania zwolnienia, funkcjonariusza celnego zwalnia się ze słuzby w terminie do 3 miesięcy od dnia tego zgłoszenia.

Z tymi trzema miesiącami nie jest do końca tak jak twierdzi izba, gdyż nie jest tam napisane W TERMINIE 3 MIESIĘCY, tylko W TERMINIE DO 3 MIESIĘCY.
Jednocześnie wszelkie kwestie powinny być regulowane przez art 18 Kodeksu Pracy .
Art. 18. § 1. Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy.
§ 2. Postanowienia umów i aktów, o których mowa w § 1, mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są nieważne; zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy.


Tylko, że nasza ustawa o Słuzbie Celnej to legislacyjny gniot, który wprowadza wiele zamieszania i daje dużą swobode interpretacyjną naszym przełożonym.


O dziwnych dysproporcjach jeśli chodzi o zwolnienie świadczy art.27 naszej dopracowanej :lol: ustawy
 
czyli po prostu, jeżeli nie będa chcieli ci robić problemów, to będziesz mógł odejśc w terminie dla ciebie dogodnym, czyli krótszym niż 3 miesiące, ale znając naszych szefów, na złość mogą ci kazać tyrać jeszcze 3 miechy.
 
Witam, juz wszystko zalatwione na szczescie zgodzili sie na odejscie z koncem miesiaca so mnie satysfakcjonuje. Serdecznie dziekuje za wszystkie odpowiedzi i Wesolych Swiat noi moze zeby sie poprawilo w tej "ciekawej" sluzbie.
 
Można się zwolnić w trybie natychmiastowym z winy pracodawcy.

Art. 94 3.
§ 1. Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi.
§ 2. Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
§ 3. Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
§ 4. Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.
§ 5. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie z podaniem przyczyny, o której mowa w § 2, uzasadniającej rozwiązanie umowy.


Wszystko co jest opisane w paragrafie drugim można udowodnić, a może zabawimy się w dostraczanie przykładów :?:
Moja propozycja to ostatnie cztery lata pracy, pracy w napięciu, bez okreslonej ścieżki przyszłości, pracy w której wyalienowano naszych kolegów i koleżanki , pracy bez praw i posznowania własnej godności.
Cztery lata kłamstw, którymi nas karmiono, cztery lata obietnic , których nigdy nie spełniono. Można dalej .... 8)
 
Jest jedno zasadnicze ale. My używamy słowa mobbing, wszyscy się go boją, ale jest to tylko jeden z zapisów Kodeksu Pracy,a my zolle, niestety mamy ściśle określone odnośniki z Ustawy o Służbie Celnej do Kodeksu Pracy. Więc w jako takiej "każdej służbie mundurowej" nie istnieje na papierze zjawisko mobbingu, gdyż nie jest zdefiniowane,a w tej kwestii nie ma odnosnika do KP. Istnieje jednak pojęcie podległości służbowej i mordy w kubeł.
PS Kiedyś ustawy mundurowe dawały więcej praw niż KP, ale w ciągu kilku ostatnich lat KP został zreformowany i teraz MY mamy szczerze mówiąc mniejsze prawa i węższe pole manewru.
 
Back
Do góry