• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Wolne lub płatne za nadgodziny w KSC!

Informacja dla pracowników KAS❗

Informujemy, że 18 maja 2023 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, w którym w art. 4 wprowadza się zmiany do ustawy o służbie cywilnej, wprowadzając możliwość płatnych nadgodzin w KSC - vide link.
Kwestię płatnych nadgodzin w KSC podjął Związek Zawodowy Celnicy PL, widząc jak bardzo palący jest to problem w Urzędach Skarbowych i całym KAS dla pracowników.
Oprócz interwencji w MF i korespondencji w tej sprawie, przedstawiliśmy problem na Ogólnopolskim Kongresie Forum ZZ(ponad 300 tys. członków) w styczniu br. i w tej sprawie Kongres przyjął Uchwałę o podjęciu inicjatywy ustawodawczej❗ - vide link.
Ciekawe też, jaki wpływ na tą decyzję ma m.in. inicjatywa obywatelska urzędnika KAS?

Trzeba jednak wprost napisać, że za projekt odpowiada MF i personalnie Szef KAS i to jest inicjatywa SKAS, że takie przepisy są w tym projekcie❗
Kwestia nadgodzin to niezwykle ważny problem w KSC, opisywany i przedstawiany decydentom odpowiedzialnym wcześniej za Administrację Podatkową przez innych partnerów społecznych dosłownie od kilkunastu lat, jeśli nie więcej, nad którym pochylił się dopiero obecny SKAS.

Pozdrawiam
Sławomir Siwy
ZZ Celnicy PL
 
Niestety, ale projektowana zmiana jest bardzo niekorzystna dla urzędników służby cywilnej.
Obecnie mamy taki stan prawny, że USC, któremu zlecona zostanie praca po godzinach w dni robocze (standardowo poniedziałek - piątek), lub w sobotę. nie otrzymuje z tego tytułu nadgodzin/ekwiwalentu godzinowego itp... projekt w tym temacie nic nie zmienia!
Natomiast obecnie, gdy USC zostanie zlecona praca w niedziele lub święto (np w związku z jakąś akcją/kontrolą) wówczas przysługuje mu dzień wolny. Obeznie za pracę w niedziele, np. 5 godzinny udział w czynnościach USC przysługuje cały dzień wolny. Po zmianach, za pracę w niedzielę lub święto będzie przysługiwał ekwiwalent godzina za godzinę, lub wynagrodzenie - jak za normalny dzień pracy (bez zwiększeń wynikających z kodeksu pracy) Przy czym czy to będzie wynagrodzenie(bez zwiększenia za pracę w święto) czy odbiór godzin, będzie decydował kierownik urzędu.. W praktyce, w związku z brakiem dodatkowych środków na nadgodziny, dyrektorzy/naczelnicy zapewne będą kazać odbierać USC czas wolny w rozliczeniu godzina za godzinę (czyli znacznie mniej korzystnie niż do tej pory).
Zatem USC dalej będzie za free pracował po godzinach od poniedziałku do soboty, a za niedziele dostanie rozliczenie godzina za godznę zamiast dotychczasowego całego dnia wolnego.
Jeżeli Wasz związek przyłożył rękę do tak niekorzystnego rozwiązania dla pracowników, to Wam gratuluje!!!
 
Mamy inne propozycje, vide projekt obywatelski - obligatoryjna wypłata za nadgodziny lub na wniosek cały dzień wolny, nawet gdy przepracuje się godzinę np. w sobotę. Propozycje z projektu rządowego są zniekształcone do tego co proponujemy i będziemy przedstawiać zmiany. Ważne, że jest wola do zmian w MF i kierunek, aby była możliwość płatnych nadgodzin i trzeba to co jest, starać się modyfikować, co będziemy robić. Jak się skończy nie jest wiadome, bo są też inne ZZ, ze swoimi propozycjami i nie wiadomo, czy MF jest skłonne do jakichkolwiek zmian.
 
Taki projekt w takim kształcie trzeba zablokować, bo niesie dla pracowników tylko i wyłącznie pogorszenie warunków pracy. Zamiast krytykować oczywiste działanie Szefa KAS na niekorzyść pracowników, wychwalacie go za to, że się pochylił nad tematem...

Ręce opadają...
 
Niestety, ale projektowana zmiana jest bardzo niekorzystna dla urzędników służby cywilnej.
Obecnie mamy taki stan prawny, że USC, któremu zlecona zostanie praca po godzinach w dni robocze (standardowo poniedziałek - piątek), lub w sobotę. nie otrzymuje z tego tytułu nadgodzin/ekwiwalentu godzinowego itp... projekt w tym temacie nic nie zmienia!
Natomiast obecnie, gdy USC zostanie zlecona praca w niedziele lub święto (np w związku z jakąś akcją/kontrolą) wówczas przysługuje mu dzień wolny. Obeznie za pracę w niedziele, np. 5 godzinny udział w czynnościach USC przysługuje cały dzień wolny. Po zmianach, za pracę w niedzielę lub święto będzie przysługiwał ekwiwalent godzina za godzinę, lub wynagrodzenie - jak za normalny dzień pracy (bez zwiększeń wynikających z kodeksu pracy) Przy czym czy to będzie wynagrodzenie(bez zwiększenia za pracę w święto) czy odbiór godzin, będzie decydował kierownik urzędu.. W praktyce, w związku z brakiem dodatkowych środków na nadgodziny, dyrektorzy/naczelnicy zapewne będą kazać odbierać USC czas wolny w rozliczeniu godzina za godzinę (czyli znacznie mniej korzystnie niż do tej pory).
Zatem USC dalej będzie za free pracował po godzinach od poniedziałku do soboty, a za niedziele dostanie rozliczenie godzina za godznę zamiast dotychczasowego całego dnia wolnego.
Jeżeli Wasz związek przyłożył rękę do tak niekorzystnego rozwiązania dla pracowników, to Wam gratuluje!!!
Napiszcie swoja ustawe dla siebie...co to jest USC
 
Taki projekt w takim kształcie trzeba zablokować, bo niesie dla pracowników tylko i wyłącznie pogorszenie warunków pracy. Zamiast krytykować oczywiste działanie Szefa KAS na niekorzyść pracowników, wychwalacie go za to, że się pochylił nad tematem...

Ręce opadają...
Pracownikom KSC nie pogarsza. Mylisz pojęcia z urzędnikiem Służby Cywilnej. To także pracownik, ale w innym statusie. Pracownikom KSC projekt daje możliwość wniosku o wypłatę nadgodzin, co jest krokiem do przodu, bo dzisiaj takich regulacji nie ma. Więc nie pogarsza pracownikom KSC, urzędnikom Służby Cywilnej owszem.
Trzeba to próbować modyfikować jw. pisałem., aby płatne nadgodziny nie mogły być blokowane przez zwierzchników.
 
Pracownikom KSC nie pogarsza. Mylisz pojęcia z urzędnikiem Służby Cywilnej. To także pracownik, ale w innym statusie. Pracownikom KSC projekt daje możliwość wniosku o wypłatę nadgodzin, co jest krokiem do przodu, bo dzisiaj takich regulacji nie ma. Więc nie pogarsza pracownikom KSC, urzędnikom Służby Cywilnej owszem.
Trzeba to próbować modyfikować jw. pisałem., aby płatne nadgodziny nie mogły być blokowane przez zwierzchników.
Panie Sławomirze, czy to z Pana strony celowa manipulacja, czy brak wiedzy? Zarówno pracownik służby cywilnej jak i urzędnik służby cywilnej jest pracownikiem. Mój wpis dotyczył pogorszenia warunków pracy Urzędników Służby Cywilnej.Z mojej strony 6 razy padło to sformułowanie (USC). Urzędnik służby cywilnej zatrudniony na stanowisku urzędniczym w KAS jest pracownikiem KAS. Chwalony przez Pana projekt tym pracownikom (USC) zdecydowanie pogarsza warunki pracy, natomiast pracownikom korpusu służby cywilnej niebędacym urzędnikami służby cywilnej w praktyce nic nie zmienia.
Nie rozumiem, jak związek zawodowy może przyklaskiwać projektom, które, (co jest oczywiste) pogarsza warunki choćby części pracowników KAS.
 
Panie Sławomirze, czy to z Pana strony celowa manipulacja, czy brak wiedzy? Zarówno pracownik służby cywilnej jak i urzędnik służby cywilnej jest pracownikiem. Mój wpis dotyczył pogorszenia warunków pracy Urzędników Służby Cywilnej.Z mojej strony 6 razy padło to sformułowanie (USC). Urzędnik służby cywilnej zatrudniony na stanowisku urzędniczym w KAS jest pracownikiem KAS. Chwalony przez Pana projekt tym pracownikom (USC) zdecydowanie pogarsza warunki pracy, natomiast pracownikom korpusu służby cywilnej niebędacym urzędnikami służby cywilnej w praktyce nic nie zmienia.
Nie rozumiem, jak związek zawodowy może przyklaskiwać projektom, które, (co jest oczywiste) pogarsza warunki choćby części pracowników KAS.
@tommek12345 co z Tobą? Ręce opadają, przy takim poziomie dyskusji.
Dlaczego manipulujesz, albo nie czytasz ze zrozumieniem?
1. Wyraźnie napisałem, że urzędnik SC to także pracownik, a Ty bezpodstawnie zarzucasz mi w tym aspekcie manipulację lub brak wiedzy. Sam cytujesz mój post, więc wystarczy przeczytać ze zrozumieniem.
2. Pracownik KSC, nie będący urzędnikiem SC, dzisiaj nie ma możliwości wypłaty za nadgodziny, a w projekcie taka możliwość istnieje.
To jest zmiana, jakby nie patrzył, a Ty piszesz, że nic się nie zmienia. Otóż, jest to zmiana w dobrym kierunku i o to chodzi, aczkolwiek trzeba próbować tą kwestię doprecyzować i poprawić, o czym piszę wyraźnie w postach wyżej. Wcześniej nikt nigdy nie pochylił się nad kwestią nadgodzin dla pracowników US i IS, przez lata, może dekady całe i to jest pozytywne, że obecnie SKAS to zrobił, choć treść trzeba zmienić, o czym także piszę wyżej i mam nadzieję, uda się to w procesie legislacyjnym.
3. Jak napisałem na samym początku, trzeba próbować zmienić ten projekt, aby dostosować go do naszego projektu obywatelskiego urzędnika KAS i wyszczególnionej tam kwestii płatności za nadgodziny, aby wypłata następowała i nie była uzależniona od decyzji zwierzchnika - inaczej niż w projekcie rządowym.
 
Ostatnia edycja:
Pracownikom służby cywilnej w praktyce projekt niewiele zmienia, bo znając życie nie będzie zgód na wypłatę nadgodzin tylko polecenie odebrania godzin. Natomiast urzędnikom służby cywilnej pogarsza ewidentnie odnośnie pracy w niedzielę, a nie zmienia niczego odnośnie pracy za darmo urzedników po godzinach od poniedziałku do piątku i darmowej pracy w weekendy, bez mozliwości nawet odbioru tych godzin.
Dlatego dziwi mnie Wasz zachwyt nad "podjęciem tematu" przez Szefa KAS, bo jest to podjęcie tematu mające wyłacznie na celu pogorszenie warunków pracy urzedników służby cywilnej...
 
Pracownikom służby cywilnej w praktyce projekt niewiele zmienia, bo znając życie nie będzie zgód na wypłatę nadgodzin tylko polecenie odebrania godzin. Natomiast urzędnikom służby cywilnej pogarsza ewidentnie odnośnie pracy w niedzielę, a nie zmienia niczego odnośnie pracy za darmo urzedników po godzinach od poniedziałku do piątku i darmowej pracy w weekendy, bez mozliwości nawet odbioru tych godzin.
Dlatego dziwi mnie Wasz zachwyt nad "podjęciem tematu" przez Szefa KAS, bo jest to podjęcie tematu mające wyłacznie na celu pogorszenie warunków pracy urzedników służby cywilnej...
W zasadzie to raczej nie problem SKAS czy MF, to raczej totalna ignorancja w zakresie poszanowania praw wynikających z Kodeksu pracy, zrównanie praw na poziomie podłogi :mad:. P.s. Pracownikom dajemy "obietnicę" że teraz nic im nie zabieramy ( a przecież możemy jak urzędnikom) :cool:
 
Pracownikom służby cywilnej w praktyce projekt niewiele zmienia, bo znając życie nie będzie zgód na wypłatę nadgodzin tylko polecenie odebrania godzin. Natomiast urzędnikom służby cywilnej pogarsza ewidentnie odnośnie pracy w niedzielę, a nie zmienia niczego odnośnie pracy za darmo urzedników po godzinach od poniedziałku do piątku i darmowej pracy w weekendy, bez mozliwości nawet odbioru tych godzin.
Dlatego dziwi mnie Wasz zachwyt nad "podjęciem tematu" przez Szefa KAS, bo jest to podjęcie tematu mające wyłacznie na celu pogorszenie warunków pracy urzedników służby cywilnej...
Będę stał na stanowisku, że to dobrze, że SKAS podjął temat płatnych nadgodzin.
Oczywiście należy dążyć do zmiany brzmienia jw. pisałem.

Nie masz doświadczenia, więc nie wiesz o czym piszesz, stojąc na stanowisku, że zmiana nic nie wnosi dla pracowników, nie będących urzędnikami SC i opierasz się w tej materii na przypuszczeniach i gdybaniu.
Otóż wnosi, choć jak zaznaczyłem lepiej, aby miała inne brzmienie i do tego będziemy dążyć w procesie legislacyjnym.
Dzisiaj w ustawie o KAS dla funkcjonariuszy są również przepisy i jest furtka, że o wykorzystaniu nadgodzin decyduje przełożony. I tutaj jest rola ZZ i funkcjonariusza. Jeżeli funkcjonariusz decyduje się, że chce płatne nadgodziny, a nie wolne w zamian za nie, to może zwrócić się o pomoc do ZZ jeśli DIAS nie uznaje jego argumentacji i są IAS, gdzie udało nam się to przeforsować.

Ps. Natomiast co do urzędników SC. Masz rację, że skandaliczne uregulowania znalazły się w projekcie w tej kwestii i wierzę, że uda się załatwić zmianę tego brzmienia, bo w takiej wersji nie może się ostać.
 
Back
Do góry