• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Waloryzacja świadczeń ZER MSWiA

Szanowna Pani

Małgorzata Zdrodowska

Dyrektor

Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA


Szanowna Pani Dyrektor,



Zarząd Główny ZZ Celnicy PL, nawiązując do wcześniejszej korespondencji w sprawie waloryzacji świadczenia emerytalnego funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej(dalej FSCS) – pismo ZER MSWiA nr ZER-WOP-602-1-7/2021-AZ z dnia 09.06.2021 rok, uprzejmie informuje, że także Sąd Okręgowy w Warszawie zmienił już swoje orzecznictwo w tej sprawie.

Sąd zobowiązuje ZER MSWiA do uwzględnienia wskaźników waloryzacji przypadających w okresie od zwolnienia do dnia przyznania emerytury.

Jest to już zatem jednolita linia orzecznicza zarówno Sądu I jak i II instancji, o czym wiedzę posiada ZER MSWiA, gdyż otrzymuje wszystkie zapadające w sprawie wyroki z Sadu Okręgowego w Warszawie jak i z Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Czytaj całość w zał piśmie
 

Attachments

  • celnicy46-21-waloryzacja 2 do ZER MSWiA.doc
    96 KB · Wyświetleń: 1 891
Trzy miesiące temu złożyłem kolejny wniosek do ZER o uwzględnienie waloryzacji przypadających za lata od zwolnienia ze służby, a przyznaniem emerytury mundurowej. Powołałem się na art. 155 kpa oraz art 7 kpa (SŁUSZNY INTERES STRONY). Kilka dni temu otrzymałem z ZER decyzję odmowną i składam odwołanie od niej do SO zgodnie z pouczeniem. Nie sadzę, aby ZER na podstawie pisma ZZ był skłonny zmienić nasze decyzje i naliczyć należną waloryzację. Jedynym słusznym rozwiązaniem w tej sytuacji byłaby zmiana ustawy zaopatrzeniowej i uszczegółowienie tej kwestii w ustawie, aby ZER-y nie miały z tym problemu. Chociaż na pewno każda inicjatywa ze strony ZZ jest cenna.
 
Ostatnia edycja:
Trzy miesiące temu złożyłem kolejny wniosek do ZER o uwzględnienie waloryzacji przypadających za lata od zwolnienia ze służby, a przyznaniem emerytury mundurowej. Powołałem się na art. 155 kpa oraz art 7 kpa (SŁUSZNY INTERES STRONY). Kilka dni temu otrzymałem z ZER decyzję odmowną i składam odwołanie od niej do SP zgodnie z pouczeniem. Nie sadzę, aby ZER na podstawie pisma ZZ był skłonny zmienić nasze decyzje i naliczyć należną waloryzację. Jedynym słusznym rozwiązaniem w tej sytuacji byłaby zmiana ustawy zaopatrzeniowej i uszczegółowienie tej kwestii w ustawie, aby ZER-y nie miały z tym problemu. Chociaż na pewno każda inicjatywa ze strony ZZ jest cenna.
Dokładnie, należy zgodnie z komunikatami ZZ Celnicy PL kontynuować drogę prawną, ale postanowiliśmy ponowić interwencję do ZER, gdyż ZER powoływał się na orzeczenia w SO, a ten już także zmienił podejście. Postanowiliśmy także użyć argumentacji wynikającej z zasad konstytucyjnych.
Rozważamy jeszcze prawnie, czy nie złożyć dodatkowo do ZER wniosków w trybie, o którym mowa w piśmie, aby rosła presja. Co do zmian prawa, to taką inicjatywę podjęlismy już dawno i jest pozytywne nastawienie MF. Szef KAS zgłosił ten temat przy okazji uwag do art.15a w uzgodnieniach resortowych.
 
Trzy miesiące temu złożyłem kolejny wniosek do ZER o uwzględnienie waloryzacji przypadających za lata od zwolnienia ze służby, a przyznaniem emerytury mundurowej. Powołałem się na art. 155 kpa oraz art 7 kpa (SŁUSZNY INTERES STRONY). Kilka dni temu otrzymałem z ZER decyzję odmowną i składam odwołanie od niej do SO zgodnie z pouczeniem. Nie sadzę, aby ZER na podstawie pisma ZZ był skłonny zmienić nasze decyzje i naliczyć należną waloryzację. Jedynym słusznym rozwiązaniem w tej sytuacji byłaby zmiana ustawy zaopatrzeniowej i uszczegółowienie tej kwestii w ustawie, aby ZER-y nie miały z tym problemu. Chociaż na pewno każda inicjatywa ze strony ZZ jest cenna.
Mógłbyś napisać czy w decyzji odmownej zarzucili Ci podanie nieprawidłowej podstawy prawnej tj. 155 KPA /która wg. ZER-u może nie mieć zastosowania/ czy podali argument, że waloryzacja nie dotyczy SC i SCS?
 
Mógłbyś napisać czy w decyzji odmownej zarzucili Ci podanie nieprawidłowej podstawy prawnej tj. 155 KPA /która wg. ZER-u może nie mieć zastosowania/ czy podali argument, że waloryzacja nie dotyczy SC i SCS?
No właśnie ich odpowiedź jest śmieszna zacytowali ustawę o zaopatrzeniu i napisali, że zgodnie z ustawą waloryzacja funkcjonariuszom SC i SCS się nie należy. Do art. 155 oraz art. 7 KPA w ogóle się nie odnieśli. I właśnie m.in. to im zarzucam w odwołaniu od decyzji. Natomiast zapewniam, że art. 155 kpa w tej sytuacji jest jak najbardziej prawidłowy. To, że ZER pracuje na KPC to nie ma tu w ogóle żadnego znaczenia. Art. 155 kpa mówi o decyzji administracyjnej ostatecznej, a przecież każda ich decyzja jest decyzją administracyjną.
Ja już zacząłem z nimi walkę po raz drugi, natomiast chyba warto poczekać na zmianę do ustawy zaopatrzeniowej, gdzie ten problem powinien być prawdopodobnie już we wrześniu procedowany w Sejmie ( o ile go dopiszą do zmian ).
 
Ostatnia edycja:
Trzy miesiące temu złożyłem kolejny wniosek do ZER o uwzględnienie waloryzacji przypadających za lata od zwolnienia ze służby, a przyznaniem emerytury mundurowej. Powołałem się na art. 155 kpa oraz art 7 kpa (SŁUSZNY INTERES STRONY). Kilka dni temu otrzymałem z ZER decyzję odmowną i składam odwołanie od niej do SO zgodnie z pouczeniem. Nie sadzę, aby ZER na podstawie pisma ZZ był skłonny zmienić nasze decyzje i naliczyć należną waloryzację. Jedynym słusznym rozwiązaniem w tej sytuacji byłaby zmiana ustawy zaopatrzeniowej i uszczegółowienie tej kwestii w ustawie, aby ZER-y nie miały z tym problemu. Chociaż na pewno każda inicjatywa ze strony ZZ jest cenna.
A czy nie lepiej byłoby skorzystać z takiej podstawy ???

Na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. Dz.U.2020.723 (tekst jednolity) o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej,Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej,Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, w związku z art. 33 ust. 1 pkt 1 i pkt. 6. ww. ustawy w obliczu pojawienia się okoliczności w postaci nowego orzecznictwa (i tutaj powołać wyroki sądu przyznające stronie skarżącej rewaloryzację)
 
A czy nie lepiej byłoby skorzystać z takiej podstawy ???

Na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. Dz.U.2020.723 (tekst jednolity) o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej,Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej,Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, w związku z art. 33 ust. 1 pkt 1 i pkt. 6. ww. ustawy w obliczu pojawienia się okoliczności w postaci nowego orzecznictwa (i tutaj powołać wyroki sądu przyznające stronie skarżącej rewaloryzację)
Dzięki za podpowiedź, ale zostanę przy swojej wersji. Moja decyzja po oddaleniu sprawy w SO stała się ostateczna i jedynie tylko art. 155 kpa - zgodnie z jego treścią, pozwala na jej uchylenie lub zmianę. Zresztą osiągnąłem efekt, o który mi chodziło tj. możliwość odwołania się od tej decyzji do SO, a taką możliwość mi dano wystawiając kolejną decyzję odmowną. Ponadto zmiana orzecznictwa w przypadku waloryzacji poprzednich lat nie jest nową okolicznością. Temat ten przedyskutowałem z kolegą, który jest radcą prawnym w kancelarii adwokackiej, a ponadto świetnie zna temat cła, bo sam wcześniej był prawie 20 lat celnikiem.
 
Ostatnia edycja:
Czy jeżeli moja sprawa dotycząca ww. kwestii jest w Sądzie Okręgowym w Warszawie i otrzymałam maila z informacją o terminie posiedzenia to czy moja obecność jest obowiązkowa? Czy też nie muszę się stawiać ?
 
Nie musisz być obecna ale musisz tego dnia lub następnego zadzwonić do sekretariatu Sądu i dowiedzieć się jaki jest wyrok. Jeżeli będzie negatywny /wyroku nie dostaniesz/ to musisz wnioskować o uzasadnienie, żeby złożyć apelację
 
Trzy miesiące temu złożyłem kolejny wniosek do ZER o uwzględnienie waloryzacji przypadających za lata od zwolnienia ze służby, a przyznaniem emerytury mundurowej. Powołałem się na art. 155 kpa oraz art 7 kpa (SŁUSZNY INTERES STRONY). Kilka dni temu otrzymałem z ZER decyzję odmowną i składam odwołanie od niej do SO zgodnie z pouczeniem. Nie sadzę, aby ZER na podstawie pisma ZZ był skłonny zmienić nasze decyzje i naliczyć należną waloryzację. Jedynym słusznym rozwiązaniem w tej sytuacji byłaby zmiana ustawy zaopatrzeniowej i uszczegółowienie tej kwestii w ustawie, aby ZER-y nie miały z tym problemu. Chociaż na pewno każda inicjatywa ze strony ZZ jest cenna.
czy mogłabym Ciebie poprosić o wzór takiego odwołania
 
Dokładnie, należy zgodnie z komunikatami ZZ Celnicy PL kontynuować drogę prawną, ale postanowiliśmy ponowić interwencję do ZER, gdyż ZER powoływał się na orzeczenia w SO, a ten już także zmienił podejście. Postanowiliśmy także użyć argumentacji wynikającej z zasad konstytucyjnych.
Rozważamy jeszcze prawnie, czy nie złożyć dodatkowo do ZER wniosków w trybie, o którym mowa w piśmie, aby rosła presja. Co do zmian prawa, to taką inicjatywę podjęlismy już dawno i jest pozytywne nastawienie MF. Szef KAS zgłosił ten temat przy okazji uwag do art.15a w uzgodnieniach resortowych.
Niestety, w moim przypadku SO nie zmienił podejścia. Wyrokiem z dnia 21.12 oddalił moje odwołanie. Dzisiaj wysyłam wniosek o uzasadnienie wyroku.
 
Niestety, w moim przypadku SO nie zmienił podejścia. Wyrokiem z dnia 21.12 oddalił moje odwołanie. Dzisiaj wysyłam wniosek o uzasadnienie wyroku.
Wow, tego jeszcze nie znałem. Wydawało mi się, że SO już także zmienił w 100% swoje podejście, stąd było pismo do ZER. Miejmy nadzieję, że Sąd Apelacyjny będzie stał niezmiennie po naszej stronie.

Zmiany prawa zostały zainicjowane przez związek i jest propozycja noweli przy okazji zmian art.15aa. Nie wiem czy w wersji ujętej jako poprawka przez MF zadziała to wstecz, ale taką uwagę zgłaszaliśmy i będziemy zgłaszać w Sejmie. Ten stan prawny trzeba uporządkować. Nie ma uzasadnienia odmienne traktowanie funkcjonariuszy w samej SCS. Jedni mają waloryzację, inni nie. Już nie wspominając nawet o nierównym traktowaniu do innych formacji.

Ps. Ja w SO wygrałem, ale ZER złożył apelację. Wyroku SA nie mam na razie.
 
A ja sobie w tym roku zwaloryzuje emkę o inflację i podwyższenie wiekokrotnosci kwoty bazowej jak i nie będę opłacał składki zdrowotnej od emki :)

Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka
 
Back
Do góry