Ukraina chce otworzyć przejście graniczne Medyka-Szeginie

badboy84

Aktywny użytkownik
Dołączył
1 Luty 2008
Posty
632
Punkty reakcji
52
Miasto
dziki wschód
Przejście graniczne Medyka-Szeginie od strony Ukraińskiej. Zdjęcie: studway.com.ua
Wczoraj ukraiński rząd pozwolił na wznowienie pracy pieszego przejścia granicznego z Polską. Stało się to możliwe w związku ze znoszeniem kwarantanny na Ukrainie.
Minister spraw zagranicznych Arsen Awakow stwierdził wczoraj podczas posiedzenia rządu, że zaistniała potrzeba otwarcia pieszego przejścia granicznego Medyka-Szeginie. Decyzja Rady Ministrów Ukrainy ma wejść w życie w momencie publikacji – w czwartek.
O decyzji władz Ukrainy nie zostało jednak poinformowana załoga przejścia granicznego po polskiej stronie. Biełsat potwierdził telefonicznie, że dziś jest ono wciąż zamknięte.
Z otwarciem granic Ukraina czeka na podobną decyzję państw Unii Europejskiej. Główny lekarz sanitarny kraju Wiktor Laszko powiedział, że punktem odniesienia jest Polska, której sytuacja epidemiologiczna jest podobna.
Wiadomości

Ukraina czeka z otwarciem granic na Polskę
2020.05.12 11:23

Przez większość okresu kwarantanny na polsko-ukraińskiej granicy funkcjonowały dwa przejścia samochodowe: Dorohusk-Jagodzin i Korczowa-Krakowiec. W związku z ich dużym obciążeniem, 6 maja ponownie otwarto też przejście samochodowe Hrebenne-Rawa Ruska.
Przejście Medyka-Szeginie znajduje się 12 kilometrów od 70-tysięcznego Przemyśla, w którym pracuje wielu imigrantów z Ukrainy. Po stronie polskiej obsługiwane jest przez Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej.
Od 16 marca granice Ukrainy są zamknięte dla cudzoziemców, poza tymi, którzy posiadają prawo pobytu na terytorium kraju.
Dziś po raz pierwszy od początku epidemii na Ukrainie potwierdzono więcej wyzdrowień niż zakażeń W kraju wykonano 202 tys. testów na obecność koronawirusa, wykrywając 17 tys. osób zakażonych. Jednym z ognisk epidemii jest leżący blisko granicy z Polską obwód iwanofrankowski.

 

badboy84

Aktywny użytkownik
Dołączył
1 Luty 2008
Posty
632
Punkty reakcji
52
Miasto
dziki wschód

Wznowiono odprawy osobówek i ciężarówek na przejściu granicznym w Medyce

Od g. 00.00 dziś, 16 czerwca, wznowione zostały całodobowe odprawy graniczne samochodów osobowych i ciężarowych na drogowym przejściu granicznym w Medyce. Nie dotyczy to jednak ruchu autokarów oraz pociągów osobowych.

Wznowiono odprawy osobówek i ciężarówek na przejściu granicznym w Medyce
fot. serwis BiOSGNa przejściu granicznym w Korczowej również odbywają się kontrole w ruchu osobowym i towarowym.
– Od 13 czerwca granicę wewnętrzną UE można przekraczać swobodnie w dowolnym miejscu, zarówno na kierunku do, jak i z Polski, ale planując podróż zagraniczną, należy uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju sąsiednim. Na granicy zewnętrznej UE nadal realizowane są wytyczne dotyczące kontroli sanitarnej, a Straż Graniczna zbiera i rejestruje w bazie sanitarnej szczegółowe dane dotyczące miejsca pobytu osób kierowanych na kwarantannę – zaznacza chor. szt. SG Piotr Zakielarz, referat prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.
 
Do góry