• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Służba w dziale realizacyjnym oraz śledczym

Celnik1233

Nowy użytkownik
Dołączył
18 Wrzesień 2020
Posty
4
Punkty reakcji
0
Szybkie pytania.
1.Jak wygląda praca w dziale dochodzeniowo-realizacyjnym oraz dochodzeniowo-śledczym?
2.Jakie są plusy a jakie minusy tych działów?
3.Czy warto starać się o przeniesienie do któregoś z tych działów, pracując aktualnie jako zwykły funkcjonariusz celny?
4.Realizacja czy śledczy, który dział jest bardziej polecany przez was (prosiłbym o opinię osób, które służą lub służyły w którymś z tych działów)
5. Jak wygląda sprawa z wynagrodzeniem dodatkowym (jakieś dodatki zmianowe czy coś takiego?)

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
 
w dochodzeniowo- śledczym nie ma żadnych dodatków ,a pracy jest tyle ,że ho ho, teraz najważniejsze są sprawy Vatowskie( większość spady ze skarbówki na granicy przedawnienia ) , walka z hazardem , przekręty na tytoniu bez akcyzy. Jesteś tam sekretarką, prokuratorem, policjantem wszystko w jednym , sam piszesz akty oskarżenia, prowadzisz dochodzenia, śledztwa pod nadzorem prokuratury, apelacje, zażalenia , występujesz w sądzi jako oskarżyciel.
 
Czyli generalnie nie warto iść do tych wydziałów ?
A jeśli chodzi o czas pracy, jest to 8h od rana do tej którejś tam godziny czy zmianowo 12h? Jak z czasem wolnym trzeba być pod telefonem 24/7 ?
 
Czyli generalnie nie warto iść do tych wydziałów ?
A jeśli chodzi o czas pracy, jest to 8h od rana do tej którejś tam godziny czy zmianowo 12h? Jak z czasem wolnym trzeba być pod telefonem 24/7 ?
W dochodzeniowym to w zasadzie 7-15 plus nadgodziny, realizacja to straż pożarna - system zmianowym, nocki i służby po 12 h plus nadgodziny
 
Rozumiem, że jedyna różnica pomiędzy tymi dwoma działami jest taka, że w doch-realizacyjnym bierze się dodatkowo udział w akcjach (kasyna, przemyty itp) a w doch-śledczym tylko "śledzi się" i wnosi sprawy do sądu?
Czy nadgodziny są dodatkowo płatne?
 
Rozumiem, że jedyna różnica pomiędzy tymi dwoma działami jest taka, że w doch-realizacyjnym bierze się dodatkowo udział w akcjach (kasyna, przemyty itp) a w doch-śledczym tylko "śledzi się" i wnosi sprawy do sądu?
Czy nadgodziny są dodatkowo płatne?
W ramach żartu to różnica taka jak między piciem w Szczawnicy a szczaniem w piwnicy - a w realu to różnice są tak wielkie, że dokładnie je poznasz po kilku latach służby w różnych miejscach.
 
Nie ma działu dochodzeniowo-realizacyjnego tylko dział realizacji. Dział realizacji to obligatoryjnie broń to komórka powiedzmy jak policyjna "prewencja". To działania w 90% w terenie, to kontrole drogowe, kontrole na targowiskach, przeszukania posesji, mieszkań, zatrzymania osób w większości czynności w trybie 308 kpk lub na postanowieniach prokuratora. Na pewno nie wymieniłem wszystkiego. W DŚ nie pracowałem ale to też orka. Tylko w realizacji trudno ułożyć sobie życie. W DŚ przeważnie są wyższe stanowiska tzn. i pieniądze co w realizacji częściowo kompensuje dodatek kontrolerski ale to temat rzeka.
 
Służyłem w obu działach.

Realizacja - głównie praca w terenie. Mandaty, stanie na drodze, rozkręcanie samochodów (jeśli na granicy), różne inne czynności. W realizacji będziesz miał dodatki za służbę w nocy, kontrolerski, czasami za dojazdy na granicę (jeśli jesteś z IAS granicznego). Generalnie kilkaset zł miesięcznie więcej.

Dochodzeniówka - głownie praca w biurze i sądzie. Ale i w terenie też się zdarza. Tutaj w większości izb nie ma dodatków ale za to na ogół mnożniki są wyższe więc jakoś to się rekompensuje.

Generalnie obie komórki są bardzo wymagające. Zależy w zasadzie czy byś wolał więcej "akcji" i pracy w terenie (realizacja), czy raczej coś bardziej przewidywalnego (DŚ).
 
Po rozmowie przydzielili mnie do dochodzenia ale czytając te wszystkie negatywne opinie...nie wiem czy dobrze zrobiłem tam idąc
 
Ostatnia edycja:
Służyłem w obu działach.

Realizacja - głównie praca w terenie. Mandaty, stanie na drodze, rozkręcanie samochodów (jeśli na granicy), różne inne czynności. W realizacji będziesz miał dodatki za służbę w nocy, kontrolerski, czasami za dojazdy na granicę (jeśli jesteś z IAS granicznego). Generalnie kilkaset zł miesięcznie więcej.

Dochodzeniówka - głownie praca w biurze i sądzie. Ale i w terenie też się zdarza. Tutaj w większości izb nie ma dodatków ale za to na ogół mnożniki są wyższe więc jakoś to się rekompensuje.

Generalnie obie komórki są bardzo wymagające. Zależy w zasadzie czy byś wolał więcej "akcji" i pracy w terenie (realizacja), czy raczej coś bardziej przewidywalnego (DŚ).
Na takiej odpowiedzi mi najbardziej zależało

Pod koniec tygodnia mam rozmowę z przełożonym, czy są jakieś kluczowe pytania, które powinienem zadać by się dowiedzieć czego konkretnego w którymś z tych działów?
 
Na takiej odpowiedzi mi najbardziej zależało

Pod koniec tygodnia mam rozmowę z przełożonym, czy są jakieś kluczowe pytania, które powinienem zadać by się dowiedzieć czego konkretnego w którymś z tych działów?

Kluczowe, hmmm. Jakie wynagrodzenie będziesz miał w obu komórkach biorąc pod uwagę wszystkie dodatki.
 
Powiem tak służyłem w różnych komórkach. Teraz mnie przenieśli do DŚ i szczerze nie widzę w niej ludzi bez doświadczenia czy rozległej wiedzy prawniczej. Sam sobie nie radzę i nie wiem czy dobrze wszystko robię, tu dostajesz pieczątkę z upoważnienia i sam jesteś sobie Panem. Raczej z perspektywy odradzam i myślę o emeryturze.
 
Back
Do góry