• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur

Mil

Aktywny użytkownik
Dołączył
21 Listopad 2018
Posty
195
Punkty reakcji
150
Witam.
Postanowiłem założyć ten wątek z uwagi na niezorientowanie wielu funków w tym temacie. Na podstawie par 4 rozporządzenia RM z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy...(Dz.U. Nr 86, poz. 734 ze zm.) istnieje możliwość podwyższenia emerytury o 0,5 podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu, jeżeli funkcjonariusz w czasie wykonywania obowiązków służbowych podejmował, co najmniej 6 razy w ciągu roku:
  • czynności operacyjno-rozpoznawcze lub
  • dochodzeniowo śledcze albo
  • interwencje w celu ochrony osób, mienia lub przywrócenia porządku publicznego w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Rozporządzenie to będzie więc miało istotne znaczenie dla funkcjonariuszy wybierających się na emki, ktorzy pelnili służbę w szczególności:
-komorkach dokumentacji, obserwacji- czynności operacyjno-rozpoznwcze,
-komorkach dochodzeniowo śledczych-czynności dochodzeniowo śledcze,
-komórkach grup mobilnych -przywrócenie porządku publicznego - ta przeslanka bedzie miała zastosowanie z racji braku mozliwości wykonywania przez te grupy czynnosci operacyjno-rozpoznawczych. Na uwagę zasługuje rownież fakt zakwestionowania przez TK (wyrok 56/5/A/2014 z dnia 27 maja 2014 r.) przeslanki bezpośredniosci zagrożenia. Wystarczy sama sytuacja, ktora mogłaby skutkować zagrozenie życia i zdrowia. Z posiadanych informacji wiem, że kadry w związku z wnioskiem funka o emkę - wystapiły do kierownika komórki zwalczania przestępczości i takie dane potwierdził. W ostatnim piśmie o celach w KAS Slawek ujął te 0,5%, ale rozumiem że chodzi o rozszerzenie kręgu zainteresowanych. W pozostałych przypadkach podwyższenie należy się z mocy prawa. Jeżeli ktoś ma więcej lat w uprawnionych komórkach( ilośc 6 razy w ciągu roku nie jest dużą liczbą) to wychodzi ładny procent😁. Myślę, że żaden kierownik się nie ośmieszy negując w naturalnych przypadkach, iż nie były wykonywane powyższe czynności. Rozporzadzenie ma zastosowanie dla SC od 15 IX 1999r. a w SCS od1 III 2017 r. (W KAS pole jest jeszcze szersze bo pojawiły sie czynności operacyjno rozpoznawcze w szerokim ujęciu nie tylko jak wcześniej czynnosci obserwacyjne).
Proszę o dzielenie się w poście przypadkami, informacjami i wątpliwosciami. Dane mogą być pomocne dla zainteresowanych kolegów i koleżanek.
 
Tak.
Ale, wyroki sądowe sprowadzają na ziemię.
IV SA/WR 453/18, II SA/ WA 562/17, II SA/WA 211/17.
Wydaje się, że ww. zawężają i to bardzo pojęcie warunków .......
 
Nie żebym zniechęcał tylko chcę tych którzy wejdą na tą drogę uprzedzić przed hura optymizmem.
I ew. doprecyzować ich wiedzę w zakresie tej regulacji.
 
Przedmiotowe negatywne wyroki dotyczą sporu funkcjonariusz - komendant.
Celnicy z grup mobilnych nie wykonują tylko zadań prewencyjnych
 
Przywołane wyroki ( 2 pierwsze, bo w 3 sygnatura sie chyba nie zgadza), kładą nacisk na tym, iż zagrożenie nie może wynikać z samego pełnienia służby, bo ze służbą wiąże się potencjalne, ogólne ryzyko zagrożenia życia i zdrowia. Nie będą to sytuacje codzienne, ale mające charakter wyjątkowy.
Myślę, że jest pole do popisu zwłaszcza dla grup realizacyjnych, obserwacyjnych. Interwencje bazarowe- z zatrzymywaniem osób, sprawy narkotykowe, akcyzowe- zwiazane z przeszukaniami, zatrzymywaniami w szemranych miejscach, pościgi, pełnienie służby w wyraźnie przedlużonym czasie w trakcie prowadzeń pojazdów. Należy pamiętać, że mówimy nie tylko o zagrożeniu życia, ale też zdrowia, no i koniecznie min. 6 razy ( nie jak przypadek w wyroku 4 ).Oczywiście nie każdy może mieć wolę ubiegania się o te 0,5%, ale dla wielu może to być ważne.
 
Należy przy każdej możliwej okazji domagać się od MF jak najszybszego określenia jasnych zasad ustalania, jakiego typu czynności/zdarzenia należy do tego kwalifikować oraz jak należy to udokumentować.
 
W związku z ustawą nasuwa się kilka pytań :
1. W jaki sposób będzie można ubiegać się o podwyższenie emerytury oraz na kim będzie spoczywał ciężar dowodowy ?
2. Czy przełożeni będą zobligowani do wystawiania zaświadczeń o spełnieniu warunków ?
3. Czy będzie można korzystać z archiwów celem odtworzenia historii działań, chociażby protokołów przeszukań, notatek, itp. ?
 
Lepiej jakby MF nie określał szczegółowych zasad bo zrobi to tak aby było nam pod górę. Pewnie ciężar dowodowy skupi się w dużej mierze na kierownikach. Jeżeli będą uczciwie podchodzić do tematu, wiedząc że byly w ich komórce przypadki skutkujace zagrożeniem dla życia i zdrowia to potwierdzą te fakty. Będą pewnie też tacy, którzy odmówią na zasadach psa ogrodnika. Orzecznictwo NSA pokazuje, że korzystanie z archiwów, rejestrow i innych źródeł jest jak najbardziej dopuszczalne. Mogą się natomiast martwić dochodzeniowcy, którzy przez lata nie jeździli z realizacją na działania, a mobilni wspierali się dochodzeniowcami z Policji, SG. Ciężko bedzie im udowodnić 6 przypadków w roku.
 
Lepiej jakby MF nie określał szczegółowych zasad bo zrobi to tak aby było nam pod górę. Pewnie ciężar dowodowy skupi się w dużej mierze na kierownikach. Jeżeli będą uczciwie podchodzić do tematu, wiedząc że byly w ich komórce przypadki skutkujace zagrożeniem dla życia i zdrowia to potwierdzą te fakty. Będą pewnie też tacy, którzy odmówią na zasadach psa ogrodnika. Orzecznictwo NSA pokazuje, że korzystanie z archiwów, rejestrow i innych źródeł jest jak najbardziej dopuszczalne. Mogą się natomiast martwić dochodzeniowcy, którzy przez lata nie jeździli z realizacją na działania, a mobilni wspierali się dochodzeniowcami z Policji, SG. Ciężko bedzie im udowodnić 6 przypadków w roku.

Przekonałeś mnie. Faktycznie lepiej niech MF trzyma się od tego z dala.
 
Lepiej jakby MF nie określał szczegółowych zasad bo zrobi to tak aby było nam pod górę. Pewnie ciężar dowodowy skupi się w dużej mierze na kierownikach. Jeżeli będą uczciwie podchodzić do tematu, wiedząc że byly w ich komórce przypadki skutkujace zagrożeniem dla życia i zdrowia to potwierdzą te fakty. Będą pewnie też tacy, którzy odmówią na zasadach psa ogrodnika. Orzecznictwo NSA pokazuje, że korzystanie z archiwów, rejestrow i innych źródeł jest jak najbardziej dopuszczalne. Mogą się natomiast martwić dochodzeniowcy, którzy przez lata nie jeździli z realizacją na działania, a mobilni wspierali się dochodzeniowcami z Policji, SG. Ciężko bedzie im udowodnić 6 przypadków w roku.
Rozczarowani będą Ci, którzy już dzielą skórę na niedżwiedziu
 
Odświeżam wątek.
Czy ktoś ma projekt zarządzenia, o którym pisze @Mil
Założyłem jakiś czas temu wątek dot. podwyższenia emerytury dot. rozporządzenia jak wyżej. Dla przejrzystości w tym temacie lepiej tam się rozpisywać. Gdyby ktoś miał info na temat kiedy wejdzie w życie projekt zarządzenia Szefa KAS w sprawie podwyższania emerytury o 0,5% za rok to też proszę o wpis.



 
Z tego co wiem w Policji wygląda to tak:
Komendanci Wojewódzcy Policji, w formie decyzji, powołują zespoły które ustalają czy w danym roku funkcjonariusz spełnił wymagania do podwyższenia emerytury o 0,5% . Dodatkowo, jako załącznik do takiej decyzji, jest imienna karta każdego funkcjonariusza gdzie wpisywane są wszystkie kontrole
czy zdarzenia lub interwencje spełniające takie kryteria . Dodatkowo, nie wiem czy we wszystkich komendach tak jest, funkcjonariusze którzy nie spełnili takich warunków również mają wydawane zaświadczenie o braku przesłanek podwyższających emeryturę w danym roku. Wszystkie te zaświadczenia są przechowywane w aktach osobowych i w razie przejścia na emeryturę są podstawą do wydania odpowiedniego zaświadczenia dla ZER,
Bez odpowiedniego zaświadczenia ZER nie powiększy emerytury.
Czyli podsumowując w Policji jest porządek, każdy wie czy w danym roku ma wpisane w aktach właśnie takie czynności czy nie, pewnie również można się odwoływać od niekorzystnych zaświadczeń jeżeli ktoś uważa że mu się należy podwyższenie emerytury, każdy rok jest zamknięty i wyjaśniony.
U nas oczywiście nic nie wiadomo, nikt nic nie wie, za chwilę się okaże że w jednej Izbie jedne zadania spełniają kryteria a w innej Izbie nie.
 
Pytanie za sto punktów . Czy zaświadczenie o wykonywaniu zadań policyjnych nie jest wystarczające dla celów emerytalnych podwyższających emke. Do tego jeszcze zaświadczenie o pracy 28lat w warunkach szkodliwych w szczególnym charakterze?
 
W warunkach szkodliwych dodaje się odpowiedni procent emki tylko przez ZUS a zatem jak osiągniesz wiek stricte emerytalny. Jeżeli pracowałaś tylko i wyłącznie w cle czyli nie 28 lat a przykładowo 40 to ci zaliczą. W przeciwnym wypadku niestety nie. Chyba, że przed cłem pracowałaś w warunkach szkodliwych i posiadasz odpowiedni dokument. Całość tzw. warunków szkodliwych musi liczyć 10 lat.
 
Pytanie za sto punktów . Czy zaświadczenie o wykonywaniu zadań policyjnych nie jest wystarczające dla celów emerytalnych podwyższających emke. Do tego jeszcze zaświadczenie o pracy 28lat w warunkach szkodliwych w szczególnym charakterze?
Nie, nie jest wystarczające. Niestety, także do pracy w "warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze"
(nie mylić z pracą w warunkach szkodliwych), zalicza się nam tylko okresy, gdy byliśmy wymienieni w ustawach
tego dotyczących, a kiedyś (niespodziewanie) nas z nich usunięto. Dlatego np. ja (25 lat służby) otrzymałem
takie zaświadczenie gdzie zabrakło mi 0,5 roku do uwzględnienia ...
 
Byś może pomyliłem się . W każdym razie ci, którzy od zawsze pracowali w cle minimum 30 lat dostaną.
 
Dziękuję za szybkie sprowadzenie na ziemie. Mam od 4 miesięcy sprawę w sądzie w odwołaniu od dec. ZER , na razie cisza , zobaczymy jak to się dalej potoczy. Widać że czasu wolnego nie zabraknie . Nie chcę mi się w masce spacerować . Zdrówka dużo każdemu życzę .
 
Back
Do góry