• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Równowartość 150 euro

Z

zonk

Gość
Witam,

Jak wiadomo, zakupy w sklepach internetowych spoza UE zwolnione są z cła do równowartości towaru 150 euro (bez kosztów przesyłki?). I tu moje pytanie - jak przeliczyć te 150 euro na dolary? Jaki kurs zastosować?

25 grudnia kupiłem w sklepie z USA towar o wartości 199,80$. Przeliczyłem sobie tą kwotę na euro w oparciu o tabele stąd, i wyszło mi, że 150 euro nie przekroczę (według tabeli 150 euro = ok. 213$). Gdy dzisiaj kurier przywiózł paczkę, spodziewałem się, że zapłacę jedynie podatek VAT, a tu... zonk - doliczyli też cło :(

Na SAD w poz. 23 jest wartość 2.9293, więc rozumiem, że powinno się stosować kurs celny właściwy dla dnia oclenia przesyłki, a nie kurs właściwy dla dnia zakupu czy wystawienia faktury/rachunku? Jak się oblicza wartość statystyczną (poz. 46), która stanowi podstawę do naliczenia cła?

Czy jest jakaś uniwersalna metoda, żeby oszacować wartość zakupu w dolarach, do której nie zostanie naliczone cło?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 
kurs

25 grudnia kupiłem w sklepie z USA towar o wartości 199,80$. Przeliczyłem sobie tą kwotę na euro w oparciu o tabele stąd, i wyszło mi, że 150 euro nie przekroczę (według tabeli 150 euro = ok. 213$). Gdy dzisiaj kurier przywiózł paczkę, spodziewałem się, że zapłacę jedynie podatek VAT, a tu... zonk - doliczyli też cło :(

Na SAD w poz. 23 jest wartość 2.9293, więc rozumiem, że powinno się stosować kurs celny właściwy dla dnia oclenia przesyłki, a nie kurs właściwy dla dnia zakupu czy wystawienia faktury/rachunku? Jak się oblicza wartość statystyczną (poz. 46), która stanowi podstawę do naliczenia cła?

Czy jest jakaś uniwersalna metoda, żeby oszacować wartość zakupu w dolarach, do której nie zostanie naliczone cło?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
W większości przypadków należności celne i podatkowe są obliczane w oparciu o metodę wartości transakcyjnej tzn podstawą naliczeń jest kwota na fakturze. Podstawą do zastosowania konkretnego kursu waluty jest formalna data przyjęcia zgłoszenia celnego - jak to nazywasz "dzień oclenia". Towar zakupiłeś 25.12.2009 r., ale dotarł na obszar celny Wspólnoty (zgłoszenie celne w oddziale celnym zostało przyjęte) prawdopodobnie po 01.01.2010 r., stąd kurs w polu 23 SAD z tabeli styczniowej, nie grudniowej.
Pozdrawiam.
 
podstawą naliczeń jest kwota na fakturze.

Na fakturze były dwie pozycje:

1) 49,90 usd - wyliczyli wartość statystyczną (pozycja 46 SAD): 174 pln
2) 149,90 usd - wyliczyli: 524 pln

łącznie na fakturze: 198,80 usd
łącznie wartość statystyczna: 698 pln
...czyli w przeliczeniu 1 dolar za 3,511 pln

Jak oni to obliczyli? Mogę się od tego odwołać?
 
Wiem, że podstawą do obliczenia samego cła jest całość (z kosztem przesyłki), ale czy przy wyliczaniu równowartości tych 150 euro też uwzględnia się koszt przesyłki?
 
Wiem, że podstawą do obliczenia samego cła jest całość (z kosztem przesyłki), ale czy przy wyliczaniu równowartości tych 150 euro też uwzględnia się koszt przesyłki?
Do wartości celnej wlicza się wszystkie koszty poniesione przez odbiorcę (Ciebie). Zakup towaru, opakowania, fracht (transport) itp. To na odbiorcę są ostatecznie przerzucane wszystkie koszty związane z transakcją, więc wszystkie koszty wskazane na fakturze (fakturach: za towar, transport, pakowanie) są podstawą do naliczenia należności. Jeżeli wartość transakcji przekroczy 150 eur to należności są obliczane od całej kwoty transakcji.
 
Jeżeli wartość transakcji przekroczy 150 eur to należności są obliczane od całej kwoty transakcji.

Pisząc "jeżeli wartość transakcji przekroczy 150 eur" masz na myśli także koszt wysyłki?

Dzwoniłem do informacji celnej dwóch IC, i w jednej powiedzieli, że koszt wysyłki bierze się pod uwagę przy tych 150 eur, a w drugiej - że nie.
 
Jezeli wartość kupionych rzeczy nie przekroczy 150 EUR (bez kosztow transportu) lub równowartości w innej walucie (w przypadku innej waluty niż EUR staly przelicznik na 2010r to 634 PLN) nie placi się cła.
 
W takim razie, dlaczego w moim przypadku naliczone zostało cło? Wartość zakupionych towarów wyniosła 199,80$, zakup z dnia 25.12.2009, datownik na SAD 02.01.2010.

Czy mogę się odwołać? W jaki sposób to zrobić? Czy może jednak cło naliczono poprawnie, bo w zeszłym roku był inny przelicznik? Czy ktoś mógłby napisać wzór jak obliczyć do jakiej kwoty w usd można kupić towar, żeby nie było cła (zakładając, że kupujemy teraz)?

634 / 2,9293 = 216,43$ ???
 
W wielu przypadkach w informacji celnej siedzą ludzie z " łapanki ". Dlatego obraz Służby Celnej traci nawet na tym polu. Wracając do tematu, jeżeli wartość towaru bez transportu jest równa lub mniejsza niż 150 EUR ( w innej walucie po przeliczeniu równa lub niższa 634 PLN) cła się nie płaci. W 2009r rozp. EWG 918/83, OD 2010r. rozp. WE 1186/2009. Rozporządzenie to zwalnia tylko z opłaty celnej , niestety nie zwalnia z oplaty podatkowej . Dlatego sprawdź czy mowiąc o cle nie mówisz o podatku VAT. W SAD-dzie w polu 47 powinno być A00 - 0, B00 -i tu kwota do zaplaty. Odwolać możesz się zawsze.
 
aximum - co ty za głupoty piszesz? zwolnienia dotycza inne jsytuacji i sa obwarowane określonymi wymogami.
 
wiem, że mają trudności z czytaniem ze zrozumieniem nasi przelożeni, ale zeby zwykli celnicy? No to jest baaaaaaaaardzo ciekawe. Przeczytaj przepis jeszcze raz.
 
jeżeli wartość towaru bez transportu jest równa lub mniejsza niż 150 EUR ( w innej walucie po przeliczeniu równa lub niższa 634 PLN) cła się nie płaci.

OK, towar był wartości dokładnie 199,80$

Wiem już, że w zeszłym roku stały przelicznik 150 euro wynosił 590 pln, w tym roku jest to 634 pln. Pytanie tylko, jak go przeliczyć na te dolary? Czy powinno się zastosować kurs z tych tabel:
http://www.mf.gov.pl/index.php?const=2&dzial=537&wysw=4

Jeżeli tak, to wyliczyłem sobie to tak:

634 / 2,9293 (taki kurs jest również na SAD) = 216,43$ (równowartość 150 euro???)
W takim razie dla 199,80$ nie powinno być cła...

Czy może ten kurs bierze się pod uwagę tylko przy obliczaniu wysokości cła? Jaka jest równowartość 150 euro w dolarach dla tej transakcji (towar 199,80$, przesyłka 55$, data zakupu 25.12.2009, datownik na SAD 02.01.2010)?

Na podatek, oczywiście, byłem przygotowany, jednak doliczyli mi również cło, którego się nie spodziewałem. Na SAD jest: "A00 - 84, B00 - 183":(
 
Masz pełne prawo odwolać się i należność pobranego cla powinni ci zwrocić. Jak widzialeś niektórzy nie wiedzą co robią będąc celnikiem (wypowiedź "nie zarejestrowanego" ). Odwolujesz się do instancji wyższej niż ta która naliczyla ci nieslusznie oplaty np; naliczenia dokonal Oddzial Celny odwołać się trzeba do Urzędu Celnego pod ktory podlega OC. Napisz kto naliczyl ci oplaty ( miasto) postaram odpowiedzieć ci do kogo trzeba sie odwolać.
 
W Warszawie jest kilka UC. Gdzie dokonano odprawy? Sam dokonywaleś odprawy czy ktoś w twiom imieniu? Podaj dokładnie miejsce odprawy .
 
Back
Do góry