• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

REFERENDUM PROTESTACYJNE w KAS - INFORMACJA

ANKIETA PROTESTACYJNA

INFORMACJA​



FUNKCJONARIUSZE SCS,

PRACOWNICY KAS


Koleżanki i Koledzy!



Zarząd Główny ZZ Celnicy PL, wychodząc naprzeciw licznym głosom płynącym ze środowiska zawodowego, postanowił o przeprowadzeniu ankiety protestacyjnej w KAS i SCS.

Z uwagi na sytuację epidemiczną ankieta zostanie przeprowadzona w wersji elektronicznej. Będzie można zagłosować poprzez stronę internetową celnicy.pl. Jest to wystarczająca próba, gdyż wiele newsów jest wyświetlanych z nawet ponad 40 tys. komputerów.

Informujcie swoje Koleżanki i swoich Kolegów z komórki i nie tylko o możliwości wzięcia udziału w ankiecie wchodząc na celnicy.pl. Głosować może każdy, gdyż do oddania głosu nie trzeba być zarejestrowanym i nie trzeba się logować.

ZZ Celnicy PL prowadzi w każdej IAS spory zbiorowe, które są na etapie protokołów rozbieżności i mediacji, czyli etapie umożliwiającym w każdej chwili ogłoszenie akcji protestacyjnej, o ile oczywiście taka będzie wola środowiska wyrażona w ankiecie.

To bardzo ważna sprawa, bardzo poważna także, dlatego prosimy o szerokie rozpowszechnienie informacji oraz odpowiedzialne i w pełni profesjonalne podejście do sprawy.


Domagamy się:


1. Zwrotu zagwarantowanych prawnie i zagrabionych środków z Uchwały modernizacyjnej

2. Gwarancji zatrudnienia w kontekście reformy US, w tym e-US.

3. Uporządkowania kwestii emerytur mundurowych i równego traktowania w zakresie L4 oraz przyznawania dodatków motywacyjnych, ochrony prawnej.

4. Stworzenia ścieżki kariery zawodowej i awansów co 2 lata - naprawienia wieloletnich zaniedbań, a także obligatoryjnego awansu przy przejściu do służby/pracy na stałe.

5. Naprawy procesu ucywilnienia i wygaszania stanowisk w 2017r.

6. Utworzenia „Komendy Głównej” dla SCS, a dla pracowników elitarnego statusu urzędnika KAS.

7. Przyznania dodatków kontrolerskich w wysokości 1 tys. zł – OC graniczne, CKR, GM, SENT, OC wew., CUDO i dodatków orzeczniczych dla komórek merytorycznych i DŚ. Uzgodnienia zasad przyznawania dodatków specjalnych i zadaniowych.

Ad. 1. Chodzi o zwrot zagrabionych oszczędności w 2020r., funduszu na nagrody, co nie miało miejsca w innych formacjach oraz o realizację Uchwały modernizacyjnej w 2021r.

Ad.2. W kontekście reformy US, w tym e-US, musi być gwarancja zatrudnienia.

Ad. 3. W kwestii emerytur domagamy zniesienia 5 lat wykonywania tzw. zadań policyjnych, zaliczenia na wniosek wcześniejszych lat pracy w administracji celnej i UKS oraz uzgodnienia w ramach „dobrych praktyk” przypadków podwyższania emerytury o 0,5% tj. w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Pełnopłatne L4 w razie zakażenia Covid-19 i kwarantanny oraz przyznanie dodatków motywacyjnych po 25 i 28,5 latach. Ochrona prawna wzorem innych formacji.

Ad. 4. W KAS i SCS powinna zostać opracowana jasna i precyzyjna ścieżka kariery zawodowej dla pracowników i funkcjonariuszy. W ustawie o KAS wpisanie awansu obligatoryjnego co 2 lata oraz obligatoryjnego awansu po ukończeniu służby przygotowawczej i przy podpisaniu umowy o pracę na stałe(wcześniej w służbie przygotowawczej awans tak jak w SG).

Naprawienie wieloletnich zaniedbań awansowych.

Ad.5. Umożliwienie powrotu do munduru dla wszystkich ucywilnionych i wygaszonych, zaliczenie ciągłości służby.

Ad.6. SCS musi mieć wydzieloną komendę główną i musi być zarządzana w sposób jednolity tak jak w innych formacjach ma to miejsce. Muszą być jednolite zasady nagród, awansów, podwyżek, uzgadniane na szczeblu krajowym. W KAS należy stworzyć status urzędnika KAS, który wyodrębni pracowników KAS ze Służby Cywilnej, która dzisiaj uniemożliwia znaczącą poprawę statusu materialnego i prawnego pracownika US i IAS, oczywiście przejście w nowy status będzie na wniosek. Będzie to elitarny status wzorem UK, np. dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego, dodatkowy płatny urlop zdrowotny, docelowo wzrost statusu materialnego, etc. Zachowany zostanie statusu urzędnika Służby Cywilnej. Szczepienia w KAS, oczywiście dla chętnych, powinny być w początkowym etapie ze wzgl. na bezpieczeństwo fiskalne państwa.

Dla funkcjonariuszy dodatkowe urlopy tak jak w SG.

Ad.7. W wyszczególnionych komórkach organizacyjnych, zwłaszcza na granicy, muszą być dodatki kontrolerskie w minimalnej wysokości 1000 zł. Wprowadzenie dodatków w komórkach merytorycznych, tzw. orzeczniczych, w tym w referatach dochodzeniowo-śledczych.

Muszą być także uzgodnione zasady przyznawania dodatków zadaniowych i specjalnych.


To są postulaty, które w razie woli środowiska, mogą być jeszcze modyfikowane do czasu ogłoszenia akcji protestacyjnej.


Ankieta rozpocznie się w najbliższych dniach i potrwa do 14.02.2021r.


Z Pozdrowieniem:

Przewodniczący
ZZ Celnicy PL

Sławomir Siwy
 

Attachments

  • celnicy11-21-informacja referendum protestacyjne.docx
    57,9 KB · Wyświetleń: 1 386
Ostatnia edycja:
Może warto przy temacie awansów na stopniu poruszyć temat awansów na stanowisku; czas skończyć z sytuacją, która jest Niedopuszczalna w innych służbach, że wszyscy godzą się na to, że młodsi spec. robią zadania ekspertów tłumacząc to przez górę "brakami kadrowymi".

Druga kwestia to szkolenia dla funk w służbie przygotowawczej. Nie jakieś dwa egzaminki w ramach Zkz i musztry, ale przygotowanie funkcjonariusza do służby tj. Titi, broń, zkz raz a dobrze bez udziału cywili.

Myślę, że związek mógłby się bardziej postarac jeśli mają w to wejść Młodzi. Póki co to oni wychodzą..do innych służb.
 
Ostatnia edycja:
I koniec szopki z awansami na stanowisku bez zmiany uposażenia. Jesienią rozdano kilka stanowisk na pokaz dla statystyki żeby wykazac się że są awanse na stanowisku nie zmieniając widełek dochodowych

Tak powinno być . Każda podwyżka musi być odzwierciedlana
W widełkach , zasadniczą kwota musi zawierać wszelkie
Dodatki. Narobili motywacyjnych , premiowych, kierownik owych ,
Dodatkowych a jak przyjdzie przejść na emeryturę to policzą
Wam tak jak nam od golizny . Zamiast liczyć od 4tys to policzą
Od 2tys.
 
Dodałbym:
  • "Zwrot prawnie zagwarantowanego funduszu nagród",
  • zaprzestanie realnego obniżania wartości wynagrodzenia pracowników i funkcjonariuszy poprzez wzrost wynagrodzenia o wskaźnik inflacji.
 
Dopisanie zmiany szkolenia funkcjonariuszy powinno być jednym z priorytetów. Przy tak szybkim tempie odejść na emeryturę doświadczonych funków niedługo w niektórych izbach nie będzie się od kogo uczyć i trzonem będzie kadra 0-5 lat służby. Kilkumiesięczna szkółka z śpb i bronią!

Nowe wartościowanie: Nie może być tak, że młody i stary wykonują tą samą pracę za dwa razy mniejsze pieniądze. Jedyne co powinno ich różnić to dodatek za stopień + stażowe. Podstawa ta sama.
 
Dopisanie zmiany szkolenia funkcjonariuszy powinno być jednym z priorytetów. Przy tak szybkim tempie odejść na emeryturę doświadczonych funków niedługo w niektórych izbach nie będzie się od kogo uczyć i trzonem będzie kadra 0-5 lat służby. Kilkumiesięczna szkółka z śpb i bronią!

Nowe wartościowanie: Nie może być tak, że młody i stary wykonują tą samą pracę za dwa razy mniejsze pieniądze. Jedyne co powinno ich różnić to dodatek za stopień + stażowe. Podstawa ta sama.
A gdzie Ty masz chłopie taką różnicę. Ostatnie nabory to mnożnik 1,9 na dzień dobry. Ja po 26 latach służby mam 2,0. I nazywam się Młodszym Ekspertem. Dodam, że nie jestem wyjątkiem. Pusty pagon wyceniono na 450,00 PLN. Ja tyle miałem będąc rachmistrzem. Rozumiem, wszyscy chcielibyśmy więcej, ale bez takich, że dwa razy więcej.
 
A gdzie Ty masz chłopie taką różnicę. Ostatnie nabory to mnożnik 1,9 na dzień dobry. Ja po 26 latach służby mam 2,0. I nazywam się Młodszym Ekspertem. Dodam, że nie jestem wyjątkiem. Pusty pagon wyceniono na 450,00 PLN. Ja tyle miałem będąc rachmistrzem. Rozumiem, wszyscy chcielibyśmy więcej, ale bez takich, że dwa razy więcej.
To zapytaj swoich kolegow ekspertów.

1.9? Gdzie takie mnożniki? Chyba ze 0,251 za stopień.

Jak młodym się poprawi, to analogicznie poprawi się wszystkim. Trzeba siatkę płac zbudować od nowa.
 
To zapytaj swoich kolegow ekspertów.

1.9? Gdzie takie mnożniki? Chyba ze 0,251 za stopień.

Jak młodym się poprawi, to analogicznie poprawi się wszystkim. Trzeba siatkę płac zbudować od nowa.
Nie tylko siatkę płac ale i ścieżkę awansu. Tylko że z naszym betonem przepraszam decydentami to niemożliwe. Tą firmę należy zlikwidować. Oddzielić funków od cywili i zbudować od nowa póki jeszcze zostało trochę ludzi którzy znają robotę. Poza tym urealnić sposób motywowania bo to co jest w tej chwili woła o pomstę. Pozdrawiam przede wszystkim funków obecnych i byłych, a także tych ucywilnionych.
 
Teraz za oddanie krwi dają dwa dni wolnego. Możemy to wykorzystać.
Chłopie chcesz oddawać krew to sobie oddawaj i protestuj. Ja nie mam najmniejszego zamiaru już tego robić raz oddałem krew, byłem na L-4, brałem urlopy na żądanie w 2016 jak banaś tworzył to dziadostwo. A teraz mam wszystko w 4 literach. Gdzie byłeś wtedy jak trzeba było ratować Służbę Celna przed tym debilnym kasem. Wtedy oddałeś krew, byłeś na L-4, brałeś urlop na żądanie? Teraz chcesz agitować. No chyba coś Ci się pozajaczkowalo.
 
Chłopie chcesz oddawać krew to sobie oddawaj i protestuj. Ja nie mam najmniejszego zamiaru już tego robić raz oddałem krew, byłem na L-4, brałem urlopy na żądanie w 2016 jak banaś tworzył to dziadostwo. A teraz mam wszystko w 4 literach. Gdzie byłeś wtedy jak trzeba było ratować Służbę Celna przed tym debilnym kasem. Wtedy oddałeś krew, byłeś na L-4, brałeś urlop na żądanie? Teraz chcesz agitować. No chyba coś Ci się pozajaczkowalo.
OK rozejść się, żadnego protestu nie będzie, bo Stefan już raz protestował i dalej ma chujowo.

PS. Kto nie protestował ze Stefanem nie ma prawa głosu.
 
Chłopie chcesz oddawać krew to sobie oddawaj i protestuj. Ja nie mam najmniejszego zamiaru już tego robić raz oddałem krew, byłem na L-4, brałem urlopy na żądanie w 2016 jak banaś tworzył to dziadostwo. A teraz mam wszystko w 4 literach. Gdzie byłeś wtedy jak trzeba było ratować Służbę Celna przed tym debilnym kasem. Wtedy oddałeś krew, byłeś na L-4, brałeś urlop na żądanie? Teraz chcesz agitować. No chyba coś Ci się pozajaczkowalo.

No to się naprotestowałeś...

I masz czelność narzucać cokolwiek innym i ich oceniać?

A co powiesz mi i wielu innym?

Ja zacząłem w 2007, grudzień...

A wiele się też działo wcześniej...

Chyba coś ci się pozajączkowało...
 
Oddanie krwi jest bardzo dobrym pomysłem. Przy masowej skali akcja może być upierdliwa dla kas. Do takiej absencji nikt nie ma prawa się doczepić.
A przy okazji można zrobić dobry uczynek. Warto promować krwiodawstwo.
Jednak nie może to być jedyna forma, bo przecież nie oddamy krwi co tydzień. Nie wszyscy też mogą to robić np że względów zdrowotnych lub po prostu mają psychiczną barierę.
Warto oddawać krew, to nic nie boli, a krwi nie da się niczym zastąpić.
 
Back
Do góry