Przesyłka starej rzeczy z USA

hirosz

Nowy użytkownik
Dołączył
1 Grudzień 2017
Posty
1
Punkty reakcji
0
Dzień dobry
Nie jestem celnikiem. Przepraszam, jeśli temat założyłem w złym miejscu.
Mam pytanie odnośnie przesyłki z USA do Polski. Mianowicie dogadałem się*z Panem ze stanów, że odda mi za symbolicznego dolara starą, uszkodzoną kamerę (kolekcjonuję rzeczy związane z filmami) pod warunkiem, że załatwię transport. Nie ma pudełka, nosi mocne ślady użytkowania - po prostu starszy sprzęt. Zapłaciłem za kuriera, niestety dosyć drogo bo to praktycznie same metalowe części i sporo ważyły więc wyszło lekko ponad 1000zł. Wartość u kuriera wyceniłem bodajże na $20. Do środka Pan ze Stanów dorzucił fakturę na dolara z opisem gift i tak to wysłał.
Jak to będzie wyglądało gdy przesyłka dojdzie do Polski? Czy będę musiał zapłacić cło od takiej paczki? Czy ze względu na gabaryty, albo sprawdzając wartość sprawnej, podobnej kamery może zakwestionować wartość.
 

KASownik

Użytkownik
Dołączył
26 Styczeń 2016
Posty
84
Punkty reakcji
11
Do 150 € przesyłki zwolnione są z należności celnych na mocy przepisów unijnych. Dodatkowo, polska ustawa o podatku od towarów i usług zwalnia z VAT przesyłki o wartości poniżej 24 €. Jeżeli funkcjonariusze na cargo nie zakwestionują zadeklarowanej wartości, paczka przejdzie bez opłat. Tyle, jeżeli chodzi o kamerę.
Osobną kwestią jest to, że koszt transportu podwyższa podstawę opodatkowania. Znane firmy kurierskie zazwyczaj same składają deklaracje, zazwyczaj zgodną z prawdą. Często pobierając z góry płatność za dostarczenie towaru wliczają w to opłaty w państwie docelowym. Może nawet już zaplaciles za VAT jaki ma być naliczony w Polsce?
 
Do góry