• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Praca w KAS osoby karanej

franek kisiel

Dobrze znany użytkownik
Dołączył
15 Listopad 2009
Posty
164
Punkty reakcji
420
Mam takie pytanie -czy osoba pracująca w KAS / pracownik cywilny lub urzędnik skarbowy może być karana np. za jazdę pod wpływem alkoholu.Wiem że przy naborze do pracy w US istnieje warunek niekaralności za przestępstwo umyślne.A co z osobą która już kilka lat pracuje i zdarzy się jej przypadek prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości po godzinach pracy i zostanie za to skazana / widnieje w centralnym rejestrze skazanych /. Czy taka osoba może dalej pracować?Czy może zwalnia się ją z pracy obligatoryjnie lub fakultatywnie?
Wiem że w przypadku funkcjonariuszy SCS zwalnia się obligatoryjnie , natomiast w przypadku pracowników cywilnych lub urzędników skarbowych niczego podobnego w przepisach nie znalazłem.
 
Ostatnia edycja:
Dostaje się medal z napisem odznaka wzorowego pijaka i tyle 😁
A tak na poważnie to mam przez to rozumieć że np. pracując w Urzędzie Skarbowym można figurować w centralnym rejestrze skazanych bez żadnych konsekwencji?
Czy naprawdę nikt z forumowiczów nie posiada żadnej wiedzy w powyższym temacie?
 
A tak na poważnie to mam przez to rozumieć że np. pracując w Urzędzie Skarbowym można figurować w centralnym rejestrze skazanych bez żadnych konsekwencji?
Czy naprawdę nikt z forumowiczów nie posiada żadnej wiedzy w powyższym temacie?
No może się ktoś odezwie, u mnie za takie coś po pijaku dyscyplinarne zwolnienie i koniec pieśni albo błyskotliwej kariery jak kto woli 🤫(chodzi o funkow)
 
Że w SCS nie można być karanym to doskonałe wiem. Piszę o tym temacie bo w US w moim miasteczku był przypadek że pracownik prowadził po pijaku i został złapany. Zabrali mu prawo jazdy i musiał ponownie zdawać egzamin. Wiem że widnieje w Centralnym Rejestrze Skazanych ale nadal pracuje jakby nic się nie stało. Śmieszne jest to że jak chodzi o przywileje i zarobki to skarbowcy chcą mieć takie same jak celnicy bo przecież pracujemy w "jednej firmie " , natomiast jeżeli rozchodzi się o ograniczenia i niedogodności to ich to nie powinno dotyczyć bo przecież są cywilami.
 
Ostatnia edycja:
Po co zazdrościć, pracuje niech jak najdłużej, żyj swoim życiem, a nie innych. Polska mentalność… donieś może na niego…
 
Po co zazdrościć, pracuje niech jak najdłużej, żyj swoim życiem, a nie innych. Polska mentalność… donieś może na niego…
Drogi "Uszatku" ja nikomu nie zazdroszczę niech pracuje jak najdłużej.Moją intencją było wskazanie różnic między służbą mundurową a cywilną w zakresie przywilejów , obowiązków , odpowiedzialności , ograniczeniu praw itp.Jeżeli ktoś zazdrości i domaga się takich samych zarobków , praw i przywilejów jakie mają mundurowi to niech też ma taką samą odpowiedzialność i ograniczenie praw.
Donoszeniem się nigdy nie zajmowałem , a tak na marginesie to wszyscy łącznie z dyrekcją IAS wiedzą że ta osoba była karana , ale widocznie w skarbówce są inne przepisy dotyczące karalności pracownika / za przestępstwo nie mające związek z pracą /.
 
W Służbie Cywilnej nie może pracować osoba karana za przestępstwo umyślne. Z art. 70 ustawy o SC wynika, że w takim przypadku stosunek pracy wygasa. Skazanie musi być prawomocne.
Sprawdzenie tego zajęło mi 3 minuty.
 

Attachments

  • Screenshot_20230528_120009_Microsoft 365 (Office).jpg
    Screenshot_20230528_120009_Microsoft 365 (Office).jpg
    124,3 KB · Wyświetleń: 73
W Służbie Cywilnej nie może pracować osoba karana za przestępstwo umyślne. Z art. 70 ustawy o SC wynika, że w takim przypadku stosunek pracy wygasa. Skazanie musi być prawomocne.
Sprawdzenie tego zajęło mi 3 minuty.
No brawo Ty 👍 co nie zmienia faktu że tak jak napisał Franek ta osoba wciąż pracuje mimo że wszyscy o tym wiedzą
 
No brawo Ty 👍 co nie zmienia faktu że tak jak napisał Franek ta osoba wciąż pracuje mimo że wszyscy o tym wiedzą
Może wyrok nie jest jeszcze prawomocny, lub DIAS niedopełnił swoich obowiązków.
Jeśli to drugie, to BIW powinien zająć się DIASem.
Chyba, że jest to pracownik niebędący w Służbie Cywilnej. Tego Franek nie sprecyzował.
Jeśli "pijak-kierowca" jest w korpusie SC, to po uprawomocnieniu się wyroku powinien być obligatoryjnie zwolniony. Koniec kropka. Do tego czasu mógłby być zawieszony ale może nie ma kto jego roboty przejąć z marszu.
 
Oj zafffcy prawa..... Jeżeli miał poniżej 0.5 promila to jest wykroczenie a nie przestępstwo więc mając poniżej 0.5 promila może pracować. Konkretnie od 0.2 do 0.5 prmila to wykroczenie. Skończcie temat. Czekałem i czekałem aż ktoś tą wiedzę tajemną odkryje i się nie doczekałem więc w końcu napisałem. Uważam że należy tam skierować Komandosów z Nawarony oraz Kapitana Sowę który zawsze jest na tropie. Żenada...... Zajmijcie się swoim życiem.
 
Ostatnia edycja:
Może wyrok nie jest jeszcze prawomocny, lub DIAS niedopełnił swoich obowiązków.
Jeśli to drugie, to BIW powinien zająć się DIASem.
Chyba, że jest to pracownik niebędący w Służbie Cywilnej. Tego Franek nie sprecyzował.
Jeśli "pijak-kierowca" jest w korpusie SC, to po uprawomocnieniu się wyroku powinien być obligatoryjnie zwolniony. Koniec kropka. Do tego czasu mógłby być zawieszony ale może nie ma kto jego roboty przejąć z marszu.
Co do DIAS...O ile dotarło do IAS to niekoniecznie do DIAS, po drodze jest mnóstwo szuflad, no i magiczne "systemy" w tym kadrowe:sleep::sleep:
 
Oj zafffcy prawa..... Jeżeli miał poniżej 0.5 promila to jest wykroczenie a nie przestępstwo więc mając poniżej 0.5 promila może pracować. Konkretnie od 0.2 do 0.5 prmila to wykroczenie. Skończcie temat. Czekałem i czekałem aż ktoś tą wiedzę tajemną odkryje i się nie doczekałem więc w końcu napisałem. Uważam że należy tam skierować Komandosów z Nawarony oraz Kapitana Sowę który zawsze jest na tropie. Żenada...... Zajmijcie się swoim życiem.
Falcon geniuszu prawa czy Ty naprawdę wszystkich forumowiczów uważasz za kompletnych tumanów którzy nie wiedzą kiedy prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem , a kiedy przestępstwem.Nie wiem czy wiesz ale ukaranie za wykroczenia / ukaranie nawet przez sąd poprzez wyrok w imieniu Rzeczpospolitej / w żadnym przypadku nie pociąga za sobą wpisu do KRK / Krajowy Rejestr Karny /.Tylko w jednym przypadku za wykroczenie można być wpisanym do KRK- gdy sąd skaże kogoś za wykroczenie na karę aresztu.Nawet wpis w KRK o ukaraniu za wykroczenie karą aresztu nie pozbawia nas przymiotu osoby niekaranej za przestępstwo.
Jak byś uważnie czytał poprzednie posty to byś wiedział że osoba o której piszę widnieje jako skazana w KRK a z tego co mi wiadomo nie była skazana na areszt.
 
W Służbie Cywilnej nie może pracować osoba karana za przestępstwo umyślne. Z art. 70 ustawy o SC wynika, że w takim przypadku stosunek pracy wygasa. Skazanie musi być prawomocne.
Sprawdzenie tego zajęło mi 3 minuty.
Wszystko co PJS pisze to prawda tylko nie do końca.Wprawdzie nie znam szczegółowo przepisów ustawy o służbie cywilnej ale z tego co pobieżnie wyczytałem w korpusie służby cywilnej rozróżnia się :
  • pracowników służby cywilnej / oznacza osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę zgodnie z zasadami określonymi w ustawie/
  • urzędników służby cywilnej / oznacza osobę zatrudnioną na podstawie mianowania zgodnie z zasadami określonymi w ustawie /.
Z tego co wyczytałem to mianowanych urzędników służby cywilnej jest w całej Polsce ok.7500 osób - jest to elita elit / pracująca w ministerstwach , urzędach centralnych itp./. Żeby się tam dostać trzeba przejść liczne szkolenia , kursy a na koniec zdaje się trudny egzamin i wtedy dostaje się mianowanie na urzędnika służby cywilnej / liczba mianowań jest w każdym roku ściśle określona /.
Powołujesz się kolego na art. 70 ustawy który mówi o urzędnikach służby cywilnej , a nie o pracownikach służby cywilnej.
Z mojej wiedzy wynika że w urzędach skarbowych pracują w większości pracownicy służby cywilnej a nie mianowani urzędnicy służby cywilnej.
Jeżeli już to należy powołać się na art.4 ustawy który mówi że w służbie cywilnej może być zatrudniona osoba, która nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Szczerze mówiąc sam już nie wiem jak to wszystko interpretować.
 
Falcon geniuszu prawa czy Ty naprawdę wszystkich forumowiczów uważasz za kompletnych tumanów którzy nie wiedzą kiedy prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem , a kiedy przestępstwem.Nie wiem czy wiesz ale ukaranie za wykroczenia / ukaranie nawet przez sąd poprzez wyrok w imieniu Rzeczpospolitej / w żadnym przypadku nie pociąga za sobą wpisu do KRK / Krajowy Rejestr Karny /.Tylko w jednym przypadku za wykroczenie można być wpisanym do KRK- gdy sąd skaże kogoś za wykroczenie na karę aresztu.Nawet wpis w KRK o ukaraniu za wykroczenie karą aresztu nie pozbawia nas przymiotu osoby niekaranej za przestępstwo.
Jak byś uważnie czytał poprzednie posty to byś wiedział że osoba o której piszę widnieje jako skazana w KRK a z tego co mi wiadomo nie była skazana na areszt.
I tu masz rację - przeoczyłem to. W moim przypadku zaowocowało szkolenie ze sławnego prostego języka....
 
Ostatnia edycja:
Może wyrok nie jest jeszcze prawomocny, lub DIAS niedopełnił swoich obowiązków.
Jeśli to drugie, to BIW powinien zająć się DIASem.
Chyba, że jest to pracownik niebędący w Służbie Cywilnej. Tego Franek nie sprecyzował.
Jeśli "pijak-kierowca" jest w korpusie SC, to po uprawomocnieniu się wyroku powinien być obligatoryjnie zwolniony. Koniec kropka. Do tego czasu mógłby być zawieszony ale może nie ma kto jego roboty przejąć z marszu.

przypominam sobie sytuację sprzed lat, jeszcze w ś.p. IC - chyba z 15 lat temu : okazało się że komuś prawo jazdy zabrano za jazdę po procentach i to wyszło na jaw dopiero po niemalże roku jak facet miał stłuczkę pojazdem służbowym i przyjechała policja i go wylegitymowała. Nie pamiętam czy to był funk czy cywil. Ale na tej podstawie : nie wiem więc czy istnieje taka procedura żeby sąd powiadamiał pracodawcę o przypadku, że zatrzymano jego pracownika pod wpływem %. I co na to RODO? Niby istnieje zapis, że sam powinieneś powiadomić pracodawcę o takich przypadkach gdy zostałeś skazany ale jak tego nie zrobisz, to myślę że mógłbyś na chwilę to ukryć. Nie wiem, może coś się zmieniło ale w tym kraju na lepsze niewiele się zmienia...
 
przypominam sobie sytuację sprzed lat, jeszcze w ś.p. IC - chyba z 15 lat temu : okazało się że komuś prawo jazdy zabrano za jazdę po procentach i to wyszło na jaw dopiero po niemalże roku jak facet miał stłuczkę pojazdem służbowym i przyjechała policja i go wylegitymowała. Nie pamiętam czy to był funk czy cywil. Ale na tej podstawie : nie wiem więc czy istnieje taka procedura żeby sąd powiadamiał pracodawcę o przypadku, że zatrzymano jego pracownika pod wpływem %. I co na to RODO? Niby istnieje zapis, że sam powinieneś powiadomić pracodawcę o takich przypadkach gdy zostałeś skazany ale jak tego nie zrobisz, to myślę że mógłbyś na chwilę to ukryć. Nie wiem, może coś się zmieniło ale w tym kraju na lepsze niewiele się zmienia...
Nic się w tej kwestii nie zmieniło. Jeżeli ktoś był karany to sądy nie powiadamiają pracodawcy. Jeżeli ktoś sam tego nie zgłosi to będzie pracował aż do momentu kiedy potrzebny będzie aktualny certyfikat bezpieczeństwa dostępu do informacji/ co 10 lat się go odnawia/.Wówczas dyrekcja IAS występuje do sądu z wnioskiem o niekaralność pracownika. Tak więc po skazaniu można śmiało kilka lat pracować aż do momentu wygaśnięcia ważności certyfikatu, chyba że ktoś życzliwy doniesie.
 
Z tego co wyczytałem to mianowanych urzędników służby cywilnej jest w całej Polsce ok.7500 osób - jest to elita elit / pracująca w ministerstwach , urzędach centralnych itp./.
Może i proprocjonalnie jest ich tam więcej, ale w żadnym wypadku nie jest to warunek. Wymagnia są określone w art. 40:
Art. 40. O uzyskanie mianowania w służbie cywilnej może ubiegać się osoba, która:
1) jest pracownikiem służby cywilnej;
2) posiada co najmniej trzyletni staż pracy w służbie cywilnej lub uzyskała zgodę dyrektora generalnego urzędu na przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego przed upływem tego terminu, jednak nie wcześniej niż po upływie dwóch lat od nawiązania stosunku pracy w służbie cywilne
3) posiada tytuł zawodowy magistra lub równorzędn
4) zna co najmniej jeden język obcy spośród języków roboczych Unii Europejskiej lub jeden z następujących języków obcych: arabski, białoruski, chiński, islandzki, japoński, norweski, rosyjski, ukraińsk
5) jest żołnierzem rezerwy lub nie podlega obowiązkowi obrony Ojczyzny
 
Back
Do góry