Postępowanie podatkowe

tom84

Nowy użytkownik
Dołączył
12 Luty 2010
Posty
8
Punkty reakcji
0
Od dawna chciałem założyć wątek na temat postępowania podatkowego i problemów związanych z tym tematem...pierwszym z nich jest stosowanie art. 155 Ordynacji podatkowej...Czy ktoś z forumowiczów ma wyrobione zdanie na temat stosowania tego przepisu przed wszczęciem postępowania przy czynnościach sprawdzających? ja przychylam się bardziej do zdania, że nie powinno się go stosować przed doręczeniem postanowienia o wszczęciu postępowania lub wniosku strony. Spotkałem się jednak ze zdaniem, że możemy wzywać podmioty stosując ten artykuł nie pisząc po prostu w pouczeniu o ewentualnej sankcji...gdyż w treści art. 155 nie ma mowy o tym, że może być stosowany tylko po wszczęciu postępowania...ktoś ma jakies wyrobione zdanie na ten temat ?
 

podatkowiec

Nowy użytkownik
Dołączył
23 Maj 2013
Posty
174
Punkty reakcji
0
Odpowiedź na twoje pytanie zawiera treść art.. 274 i 274a oraz 280 i 292 o.p. Tak więc przepisy o wezwaniach jak najbardziej znajdują zastosowanie również do kontroli podatkowej i do czynności sprawdzających.
Polecam w tym temacie dostępne komentarze do art.155
 

tom84

Nowy użytkownik
Dołączył
12 Luty 2010
Posty
8
Punkty reakcji
0
Dzięki za szybką odpowiedź, akurat nie 274 a 272 bardziej mnie interesuje, gdyż w ogóle nie wiem czy deklaracja została złożona. Co do komentarzy to chyba bardziej interpretacje i wyroki WSA bo akurat komentarze skupiają się już na postępowaniu i zastosowaniu 155 OP. Poczytałem orzecznictwo WSA i mam jasność. A Twoim zdaniem prawidłowe byłoby w ramach czynności sprawdzających (nie mówię tu o kontroli podatkowej i postępowaniu) zastosowanie art. 5 ust.1 ustawy o SC w związku z 272 OP ? Zastanawiam się bo widziałem takie wezwanie.
 

tom84

Nowy użytkownik
Dołączył
12 Luty 2010
Posty
8
Punkty reakcji
0
Generalnie całe zagadnienie to trochę bicie piany bo w ramach czynności sprawdzających nie można nałożyć kary porządkowej. Więc podmioty mogą nas po prostu zbyć milczeniem :)
 

tracer

Użytkownik
Dołączył
2 Luty 2006
Posty
159
Punkty reakcji
0
Generalnie całe zagadnienie to trochę bicie piany bo w ramach czynności sprawdzających nie można nałożyć kary porządkowej. Więc podmioty mogą nas po prostu zbyć milczeniem :)

Ale jest to:
ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy
Art. 83. § 1. Kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, kontroli skarbowej lub czynności kontrolnych w zakresie szczególnego nadzoru podatkowego udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, w szczególności kto wbrew żądaniu tej osoby nie okazuje księgi lub innego dokumentu dotyczącego prowadzonej działalności gospodarczej lub księgę lub inny dokument niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznymi, ukrywa lub usuwa, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
Art. 84. § 1. Kto, nie dopełniając obowiązku nadzoru nad przestrzeganiem reguł obowiązujących w działalności danego przedsiębiorcy lub innej jednostki organizacyjnej, dopuszcza, chociażby nieumyślnie, do popełnienia czynu zabronionego określonego w tym rozdziale, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
 
Do góry