• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

ODPRAWA DLA UCYWILNIONYCH FSCS WYGRANA – pierwszy prawomocny wyrok w kraju

Koleżanki, Koledzy


W dniu 15 lipca 2022 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu przyznał ucywilnionemu funkcjonariuszowi Służby Celno – Skarbowej, który przyjął propozycje pracy, prawo do otrzymania ODPRAWY.
Sąd, w uzasadnieniu ustnym wskazał, że prawo do wypłaty odprawy za zwolnienie ze służby wynika z art. 163 ust 4 ustawy o KAS w związku z art. 170 ust. 4 ustawy z 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o KAS przy zastosowaniu prokonstytucyjnej wykładni przepisów prawa (art. 32 ustawy zasadniczej).

Gratulujemy Koledze z Poznania oraz dziękujemy Kancelarii Mecenasa Łukasza Oleśniewicza.

Sygn. akt VII Pa 38/21



Zarząd ZZ CELNICY PL
 
Chwila. To Sąd znalazł trzy przepisy uzasadniające odprawę a Organ żadnego? Że niby Organ się nie zna i łamie prawo? To niemożliwe! Na pewno Organ dysponuje pełną dokumentacją uzasadniającą takie a nie inne postępowanie wobec funkcjonariusza. Mam tu na myśli przede wszystkim zapytania i odpowiedzi w tej kwestii do/od organów nadrzędnych. Mam nadzieję na kontynuację tego wątku na forum przez moderatora, abyśmy poznali wszelkie okoliczności sprawy, która w obecnym kształcie w złym świetle stawia Organ ale co zapewne zostanie przez niego szybko wyjaśnione w przekonywujący sposób.
 
Ostatnia edycja:
Sąd, w uzasadnieniu ustnym wskazał, że prawo do wypłaty odprawy za zwolnienie ze służby wynika z art. 163 ust 4 ustawy o KAS w związku z art. 170 ust. 4 ustawy z 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o KAS przy zastosowaniu prokonstytucyjnej wykładni przepisów prawa (art. 32 ustawy zasadniczej).

Tutaj jest błąd. Nie ma takiego ww. przepisu Sąd prawdopodobnie powołał się na art. 163 ust 4 ustawy o Służbie Celnej związku z art. 170 ust. 4 ustawy z 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o KAS . To ma teraz sens.
 
No proszę. A ja w województwie obok przegrałem w SO. Niezły cyrk z tymi odprawami.
Czekam dalej na prawo i sprawiedliwość w tym kraju :)
To niedobrze, bo ujawnia się tzw. "niejednolita linia orzecznicza". Dlatego niedługo można się spodziewać zapytania o "wykładnię przepisu" do SN. Dlaczego do tej pory to się jeszcze nie stało? Też mnie to dziwi, ale tłumaczę sobie, że chyba "tam" jeszcze nie dotarły te sprawy. O tym jakiej odpowiedzi się spodziewam nie napiszę, bo nie chcę denerwować ucywilnionych...
 
Nie zupełnie kolego, ponieważ ww. SO wziął pod uwagę zapadły niedawno w innej sprawie wyrok uchylający SN tj. dostosował się do jego orzeczenia - prokonstytucyjną wykładnię przepisów prawa (art. 32 ustawy zasadniczej).
 
Sąd, w uzasadnieniu ustnym wskazał, że prawo do wypłaty odprawy za zwolnienie ze służby wynika z art. 163 ust 4 ustawy o KAS w związku z art. 170 ust. 4 ustawy z 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o KAS przy zastosowaniu prokonstytucyjnej wykładni przepisów prawa (art. 32 ustawy zasadniczej).

Tutaj jest błąd. Nie ma takiego ww. przepisu Sąd prawdopodobnie powołał się na art. 163 ust 4 ustawy o Służbie Celnej związku z art. 170 ust. 4 ustawy z 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o KAS . To ma teraz sens.
Dokładnie tak. Dziękujemy za sprostowanie.
 
Back
Do góry