• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

NA CELE OPAŁOWE - uuups

N

Nie zarejestrowany

Gość
Wiem, wiem, są sprawy ważniejsze i bardziej skomplikowane, ale...myślałam że wiem...okazuje się że tak tylko mi się wydawało :(
Jesteście profesjonalistami - proszę wyłóżcie mi to najprościej jak się tylko da - aby żaden X nie robił mi wody....

mam dom tu i mam ciut firmę tam
tu i tu mam zbiornik na gaz
kupuję gaz wyłącznie na cele opałowe

jaka akcyza
co muszę zarejestrować
co muszę zgłaszać i jak

bo marznę, a wiosna jakoś ma daleko i coś mnie trafia... pomocy :(
 
...

Porada w skrócie - przy założeniu że kupujesz "na firmę"

1. Do dnia 30.03.2009 powinieneś się zarejestrować jako "podmiot zużywający" - składasz w swoim urzędzie celnym (właściwym miejscowo) wniosek o rejestrację.
2. Przy każdym zakupie gazu powinieneś otrzymać od sprzedającego dokument dostawy (zastępuje byłe oświadczenia o zakupie gazu).
3. Otrzymujesz go w dwóch egzemplarzach z których jeden jest dla Ciebie.
4. Zgodnie z przepisami jesteś zobowiązany do prowadzenia ewidencji w/w dokumentów dostawy (tzw. "przyjęcia gazu")
5. Jeżeli gaz jest zużywany do innych celów niż napędowe to akcyza 0 (musisz jednak spełniać w/w warunki)
 
Tak to prawda jednak kupując na prywatny cel (ogrzewanie domu) doszedł tylko przymus wylegitymowania się dokumentem tożsamości.

Zakup gazu do działalności gospodarczej regulują przepisy art. 32 ustawy o podatku akcyzowym a prowadzenie ewidencji określono w Rozp.Min. Finansów z dnia 26 luty 2009 w sprawie dokumentu dostawy.... (Dz.U. 32 poz 251 z 2009)

Przed prowadzeniem (musi być zarejestrowana w UC) ewidencji proponuję skontaktować się z właściwym UC w celu określenia jej wzoru - różne urzędy mogę do tej kwestii inaczej podchodzic. Co powinna zawierać wynika z ww. rozporządzenia ale...
 
...

Swoją drogą ciekawi mnie jak będą reagować ludzie kupujący gaz na żądanie kierowcy autocysterny: "A teraz dowodzik proszę".

Taki przepis na pewno wyeliminuje nadużycia i na dodatek pozwala stwierdzić że kierowca autocysterny jest zawodem zaufania publicznego.
 
A jeśli chcę nabyć ze składu podatkowego gaz ze stawka 0 do nabijania dezodorantów, to skład nic ode mnie wymagać nie może. Nie ma warunków takiej sprzedaży. Biorę na dokumencie handlowym i ... znikam. Może sprzedam to pokątnie na napęd???
 
A jeśli??

No właśnie.
Czy zakup benzyny na cele inne niż opałowe i napedowe np. jako rozpuszczalnik do farb, do czyszczenia czegoś tam również ma stawkę "zero" i nie wymaga niczego?
 
stawka akcyzy "0"

Witam!
Proszę o wyjaśnienie mi moich wątpliwości. Nie produkuje wyrobów akcyzowych, ale być może nieświadomie jestem nabywcą tych wyrobów (skąd ja mam to wiedzieć, czy to są wyroby akcyzowe czy też nie), bo np. kupuję benzynę do czyszczenia sprzętu (to inny cel niż opałowy), smary do rozluźniania śrubek, gaz do spawarki. Czy powinnam w jakiś sposób skontaktować się Urzędem Celnym i poinformować ich o takich sytuacjach, że jestem nabywcą, i że te wyroby nie są zużywane do produkcji innych wyrobów (nieakcyzowych)?
 
No właśnie.
Czy zakup benzyny na cele inne niż opałowe i napedowe np. jako rozpuszczalnik do farb, do czyszczenia czegoś tam również ma stawkę "zero" i nie wymaga niczego?

No właśnie brak jakichkolwiek warunków stosowania stawki 0, o której mowa

Wyjatkiem są ci, co zużywają do produkcji inneyc wyrobów - powinni mieć normy zuzycia. Ale są przecież takie wykorzystania wyrobów, że ida dla cele inne niż opał / napęd a jednocześnie nie do produkcji czegoś innego.

Dla mnie przepis jest jasny. Wynika z niego, że podjeżdżam do skład, oświadczam (nawet pisemnie), że dany wurób biore do np. wytrawiania blach i powinno być po sprawie.

Nadal jednak nie wierzę, że takie postępowanie zaakcpetują urzedy a tym samym, że tak będą robić sprzedawcy tych wyrobów.
Być może ktos zprzedstawicieli admnistracji udzieli się na forum w tym temacie - w końcy nowe porzepisy obowiązują już miesiąc.
 
...Czy powinnam w jakiś sposób skontaktować się Urzędem Celnym i poinformować ich o takich sytuacjach, że jestem nabywcą, i że te wyroby nie są zużywane do produkcji innych wyrobów (nieakcyzowych)?

chciałam dopisać: te wyroby nie są zużywane do produkcji innych wyrobów (akcyzowych i nieakcyzowych)
 
a może mi ktoś pomoże -zwolnienie propanu z akcyzy

dokonujemy zakupu propanu – tankowanego do zbiornika w naszej firmie. Propan służy nam do celów technologicznych – dokładnie do produkcji (lutowania) palników. Po zmianie ustawy o podatku akcyzowym , otrzymaliśmy od dostawcy pismo z informacją iż musimy się zarejestrować w Urzędzie celnym jako podmiot zużywający gaz. Jednak mamy z tym pewien problem: w ewidencji , którą musimy prowadzić trzeba podać podstawę prawną zwolnienia propanu z akcyzy. Naszym zdaniem i Urzędu Celnego moglibyśmy powołać się na jeden z niżej podanych art. , tylko żaden z nich nie odpowiada w pełni naszej sytuacji, gdyż:
- art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy , mówi o zwolnieniu od akcyzy ze względu na przeznaczenie , wyrobów akcyzowych używanych co celów opałowych- w naszym przypadku jest to lutowanie , czy można to uznać za cel opałowy ? skoro dochodzi do wytwarzania ciepła?(propozycja Urzędu Celnego, sami nie wiedzą :)
- z kolei w rozporządzeniu z dnia 24 lutego 2009 w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego , w § 8 mówi się o zwolnieniu gazów przeznaczonych do urządzeń i maszyn (czyli tak jak to jest w naszym przypadku) , ale jest mowa o gazach rozlewanych do butli gazowych, a my mamy zbiornik.
I co w takiej sytuacji?
 
odp. interpretacja lutowanie

Dziękuję za odp., ale klikając na link wchodzę na stronę główną , a nawet nie znam daty tej interpretacji żeby jej odszukać , proszę o napisanie o którą interpretację chodzi , z góry dziękuję
 
no tak cele opałowe mamy tu zinterpretowane, ale reszta odnosi się do poprzedniej ustawy z 2004 , na gruncie nowej ustawy art. 89 ust.2 mówi o stawce zerowej ale tu chodzi zaś o stosowane jako domieszki, więc też nie nasz przypadek. Pozatym tamata interpretacja dotyczyła nabycia wewnątrzwsólnotowego.
 
Dla mnie przepis jest jasny. Wynika z niego, że podjeżdżam do skład, oświadczam (nawet pisemnie), że dany wurób biore do np. wytrawiania blach i powinno być po sprawie.

Nadal jednak nie wierzę, że takie postępowanie zaakcpetują urzedy a tym samym, że tak będą robić sprzedawcy tych wyrobów.
Być może ktos zprzedstawicieli admnistracji udzieli się na forum w tym temacie - w końcy nowe porzepisy obowiązują już miesiąc.

bo i nie akceptują, na razie tak dla zasady i każą po staremu wypisywać oświadczenia choć podstawy prawnej brak :)
 
Zarówno ustawa o PA, jak i wydane na jej podstawie akty wykonawcze nie definiują pojęcia "cel opałowy" dlatego też -moim skromnym zdaniem- należy posiłkować się znaczeniem tego pojęcia według ,,Nowego słownika języka polskiego PWN’’ (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002) gdzie - opał to:
1) "materiał służący do opalania",
2) "to czym się pali",
- opałowy to:
1) "nadający się na opał",
2) "służący do palenia"

Zatem - w świetle powyższego - jeżeli firma zakupi gaz, a następnie zużyje go do zasilania palników gazowych to należy uznać, iż gaz ten będzie przeznaczony na cele opałowe.
 
Ostatnia edycja:
dzięki

Zarówno ustawa o PA, jak i wydane na jej podstawie akty wykonawcze nie definiują pojęcia "cel opałowy" dlatego też -moim skromnym zdaniem- należy posiłkować się znaczeniem tego pojęcia według ,,Nowego słownika języka polskiego PWN’’ (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002) gdzie - opał to:
1) "materiał służący do opalania",
2) "to czym się pali",
- opałowy to:
1) "nadający się na opał",
2) "służący do palenia"

Zatem - w świetle powyższego - jeżeli firma zakupi gaz, a następnie zużyje go do zasilania palników gazowych to należy uznać, iż gaz ten będzie przeznaczony na cele opałowe.

Dziękuję za odpowiedź to samo właśnie proponowali mi w urzędzie celnym. POZDRAWIAM
 
Zarówno ustawa o PA, jak i wydane na jej podstawie akty wykonawcze nie definiują pojęcia "cel opałowy" dlatego też -moim skromnym zdaniem- należy posiłkować się znaczeniem tego pojęcia według ,,Nowego słownika języka polskiego PWN’’ (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002) gdzie - opał to:
1) "materiał służący do opalania",
2) "to czym się pali",
- opałowy to:
1) "nadający się na opał",
2) "służący do palenia"

Zatem - w świetle powyższego - jeżeli firma zakupi gaz, a następnie zużyje go do zasilania palników gazowych to należy uznać, iż gaz ten będzie przeznaczony na cele opałowe.

Podejście na pewno bezpieczne i dla podatnika i dla organu podatkowego.
Pytanie tylko, czy każdy proces, w którym powstaje przy użyciu gazu ciepło ma być traktowany jako cel opałowy ?. Czy gaz zużywany w określonych procesach technologicznych jest materiałem służącym do opalania i tym czym się pali ?. Myślę, że niekoniecznie.
Inaczej jeszcze, czy zgoda na takie "szerokie" traktowanie celu opałowego, będzie także wówczas, kiedy do tych "szerokich" celów opałowych będę chciał zużyć olej opałowy lub napędowy przeznacozny do celów napędowych - boję się, że nie.

Oprócz tego zgodnie z dyrektywą energetyczną nie ma ona zastosowania do podwójnego wykorzystania produktów energetycznych. Produkt energetyczny ma podwójne zastosowanie w przypadku gdy jest wykorzystywany zarówno jako paliwo do ogrzewania oraz w celach innych niż jako paliwo silnikowe i paliwo do ogrzewania. Wykorzystywanie produktów energetycznych do redukcji chemicznej oraz w procesach elektrolitycznych i metalurgicznych uważa się za podwójne zastosowanie. Czy zatem więkoszość procesów przemysowych, dla których używa się gazu nie będzie takim "podwójnym zastosowaniem" ?
 
Podejście na pewno bezpieczne i dla podatnika i dla organu podatkowego.
Pytanie tylko, czy każdy proces, w którym powstaje przy użyciu gazu ciepło ma być traktowany jako cel opałowy ?. Czy gaz zużywany w określonych procesach technologicznych jest materiałem służącym do opalania i tym czym się pali ?. Myślę, że niekoniecznie.
Inaczej jeszcze, czy zgoda na takie "szerokie" traktowanie celu opałowego, będzie także wówczas, kiedy do tych "szerokich" celów opałowych będę chciał zużyć olej opałowy lub napędowy przeznacozny do celów napędowych - boję się, że nie.

Oprócz tego zgodnie z dyrektywą energetyczną nie ma ona zastosowania do podwójnego wykorzystania produktów energetycznych. Produkt energetyczny ma podwójne zastosowanie w przypadku gdy jest wykorzystywany zarówno jako paliwo do ogrzewania oraz w celach innych niż jako paliwo silnikowe i paliwo do ogrzewania. Wykorzystywanie produktów energetycznych do redukcji chemicznej oraz w procesach elektrolitycznych i metalurgicznych uważa się za podwójne zastosowanie. Czy zatem więkoszość procesów przemysowych, dla których używa się gazu nie będzie takim "podwójnym zastosowaniem" ?

Ha i to jest dobre pytanie z tym podwójnym zastosowaniem , ogólnie to już uważam ,że tan nasza ustawa to poprostu klapa i będzie jesze z naią dużo zamieszania :)
Natomiast jeśli sam napisałeś że będziesz używał olej w celach napędowych no to nie da rady tego podciągnąć pod opałwe. Ciekawe jest to że znalazłam interpretację Izby Celnej we Wrocławiu, na temat oleju używanego do myjki karcher , olej ten nie służył do napędu myjki ale do podgrzewania w niej wody Izba Celna uznała to za cel - opałowy:)
 
Back
Do góry