• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Łotewski skażalnik zniknął z prawa UE - kolejny sukces ZZ Celnicy PL

Opublikowano w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 767/2011 z dnia 2 sierpnia 2011 r. zmieniające załącznik do rozporządzenia (WE) nr 3199/93 w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego odnośnie do zapisów dotyczących Republiki Czeskiej i Łotwy.
Nowela usuwa jedną z możliwych form skażania alkoholu etylowego, która polegała na skażaniu bitrexem i alkoholem izopropylowym w ilości 2 gramy bitrexu i 3 litry alkoholu izopropylowego na 100 l alkoholu etylowego.


To kolejny sukces ZZ Celnicy PL. Związek bowiem praktycznie od 2008 roku alarmował, że ww. metoda skażania nie jest wystarczająca. W tej sprawie związkowcy wysyłali wiele pism do Resortu Finansów i innych organów. Dopiero w maju 2010 roku, pod presją działań ZZ Celnicy PL, Ministerstwo Finansów wystąpiło z inicjatywą zmiany prawa UE w tym zakresie, co ostatecznie znalazło swój finał w rzeczonym rozporządzeniu UE.
 
Manipulacja faktami, czy przypisywanie sobie cudzych zasług? Nowelizacja załącznika do rozporządzenia(WE) nr 3199/93 jest sukcesem Polski, gdyż w tej sprawie wystąpiliśmy z inicjatywą zmiany prawa unijnego. (...) Wniosek wystosowany przez wiceministra Jacka Kapicę spotkał się z przychylnością strony łotewskiej, która wniosła do Komisji Europejskiej o usunięcie przedmiotowych skażalników z rozporządzenia Komisji (WE) NR 3199/93 jak i Komisji Europejskiej oraz państw członkowskich, które poparły polski wniosek. Pod adresem http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=2&dzial=534&id=263839&typ=news Ile straciliśmy na imporcie "alkoholu" z Ukrainy? W rozporządzeniu usunięto jedną z formuł skażania alkoholu etylowego zgłoszonych przez Łotwę, która polegała na skażaniu bitrexem i alkoholem izopropylowym w ilości 2 gramy bitrexu i 3 litry alkoholu izopropylowego na 100 l alkoholu etylowego. W maju 2010 roku Ministerstwo Finansów wystąpiło do Ministra Finansów Łotwy oraz Komisji Europejskiej z wnioskiem o usunięcie z rozporządzenia Komisji (WE) NR 3199/93 z dnia 22 listopada 1993 r. w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego jednej z formuł skażania zgłoszonych przez Łotwę. http://www.spedycje.pl/finanse/clo/26630/lotewski_skazalnik_alkoholu_juz_nieunijny.html
 
Back
Do góry