• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Kontrola zwolnień lekarskich

tax.uniforme

Nowy użytkownik
Dołączył
2 Luty 2006
Posty
383
Punkty reakcji
0
Z Gazety Przedsiębiorcy. Ważne w kontekscie wielu głosów o naduzywaniu zwolnień lekarskich w służbie.
"Prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich, za które przysługuje zasiłek chorobowy, mogą kontrolować pracodawcy, którzy wypłacają świadczenia z ubezpieczenia chorobowego swoim pracownikom."

Całość poniżej:

http://www.gazetaprzedsiebiorcy.infor.pl/porady-na-dzis/

Czy pracodawca może sam uznać, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem
W związku z podejrzeniem, że jeden z pracowników wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem, poleciłem kadrowej dokonanie kontroli w tym zakresie. W czasie kontroli kadrowa nie zastała go w domu. Później pracownik twierdził, że był w tym czasie w przychodni.
Czy mam przyjąć usprawiedliwienie pracownika, czy uznać, że nieobecność w domu oznacza, że wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem?


RADA
Jeżeli pracownik wytłumaczył swoją nieobecność w domu i uzasadnił ją, to nie mogą Państwo uznać, że wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem.

UZASADNIENIE
Leczenie może polegać również na dodatkowych konsultacjach lekarskich, zabiegach itp. Oznacza to, że w trakcie choroby pracownik, który jest zobowiązany do stosowania się do zaleceń lekarskich, będzie musiał wychodzić z domu. Nie każda nieobecność w domu oznacza, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem.
Jeżeli pracownik w trakcie zwolnienia od pracy z powodu choroby wykonywałby czynności, które kłócą się z zaleceniami lekarza czy ich naturalnym następstwem byłoby przedłużenie choroby, np. osoba przeziębiona myje okna, to takie zachowanie byłoby wykorzystywaniem zwolnienia niezgodnie z przeznaczeniem.
Państwo jesteście uprawnieni do kontroli pracowników w trakcie zwolnień lekarskich, jeżeli za ten okres wypłacacie wynagrodzenie chorobowe. Prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich, za które przysługuje zasiłek chorobowy, mogą kontrolować pracodawcy, którzy wypłacają świadczenia z ubezpieczenia chorobowego swoim pracownikom. W pozostałych przypadkach zwolnienia lekarskie i sposób ich wykorzystywania przez osoby pobierające zasiłek chorobowy kontroluje ZUS z własnej inicjatywy albo na wniosek np. pracodawców.
W sytuacji gdy pracownik usprawiedliwił nieobecność w domu, nie powinni Państwo wstrzymywać wypłaty świadczenia. W aktach należy zachować protokół z przeprowadzonej kontroli.
Jeżeli uważają Państwo, że pracownik wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z przeznaczeniem, to mogą Państwo przeprowadzić ponowną kontrolę. Można również w tej sprawie zwrócić się do ZUS.

WAŻNE!
Nie ma limitu kontroli zwolnień lekarskich.
Taką barierą jest upływ okresu, na jaki zwolnienie zostało wystawione.

PRZYKŁAD
Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 18 do 22 września 2006 r. Pracodawca uznał, że w tym przypadku należy przeprowadzić kontrolę, ponieważ pracownik zachorował w okresie, w którym miał zaplanowany urlop. Pracownik nie otrzymał urlopu, a do zakładu pracy dostarczył zwolnienie lekarskie. Zakład pracy wystąpił 21 września br. do ZUS o przeprowadzenie kontroli zwolnienia pracownika. W tym przypadku kontrola zwolnienia wystawionego na okres od 18 do 22 września br. okazała się niemożliwa, ponieważ ZUS nie zdążył przeprowadzić kontroli przed upływem terminu, na jaki zostało wydane zwolnienie.


Podstawa prawna
• art. 68 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU 2005 r. nr 31, poz. 267),
• § 1-10 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (DzU nr 65, poz. 743).


Orzecznictwo uzupełniające:
1. Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego (świadczenia rehabilitacyjnego) w przypadku wystąpienia jednej z dwóch niezależnych przesłanek określonych w art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267), a więc wykonywania pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.
2. Członek rady nadzorczej spółki akcyjnej, który pobiera wynagrodzenie z tego tytułu oraz wynagrodzenie z tytułu oddelegowania do stałego indywidualnego wykonywania czynności nadzorczych, świadczy pracę zarobkową w rozumieniu art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267). (Wyrok Sądu Najwyższego z 20 stycznia 2005 r., II UK 154/04, OSP 2006/4/43)


Marek Rotkiewicz
specjalista ds. zatrudnienia

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń Nr 019/2006 z dnia 2006-10-10
 
Back
Do góry