• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Informacja po spotkaniu z SKAS z dnia 04.08.22 r.

W dniu 04.08.2022 r. odbyło się spotkanie ZZ Celnicy PL i innych ZZ z Szefem KAS.
W spotkaniu uczestniczyli także dyrektorzy niektórych Departamentów MF.

W pierwszej kolejności przedstawiono stanowiska ZZ do modernizacji. Dwa zostały wyrażone na piśmie.
Dyskutowano o zasadności podpisania porozumienia.
ZZ Celnicy PL uważa, że podpisanie porozumienia, które będzie zawierało kompromis uwzględniający uwagi środowiska, ma swoje uzasadnienie.
Stanowisko jakie przedstawił na piśmie ZZ Celnicy PL jest wyrażone na podstawie uwag jakie wpłynęły do Związku od setek pracowników i funkcjonariuszy i te naszym zdaniem powinny zostać uwzględnione jako konsensus.

Zapytano w jakiej proporcji są przeznaczone środki na poszczególne składniki:
Mentorski 18 mln zł.
Stołeczny 43 mln zł
Wzrost uposażeń i wynagrodzeń 387 mln zł

MF przedstawiło fluktuację jaka ma miejsce w jednostkach KAS. Fluktuacja kadr w jednostkach KAS wynosi 7,9%
6,2% Katowice
Warszawa 9,96%
Natomiast te jednostki, które miałyby być objęte dodatkiem stołecznym to ponad 16% odejść z KAS i 40% fluktuacji do innych jednostek. Chodzi o miasto stołeczne Warszawa i kilka powiatów wokół - Dodatek dla wszystkich w równej wysokości.
IAS Wwa zapewnia 60% wpływów budżetowych.
Kwestia naboru:
Generalnie w jednostkach KAS liczba ofert, które są składane na jedno miejsce 17.
Woj. mazowieckie - ofert wpływa 5,31 na miejsce z ogłoszenia.
Sama Warszawa 3,73 zgłoszeń na jedno miejsce i były też nabory, które były unieważniane, gdyż nie zgłosił się nikt lub ci, którzy się zgłosili, ich zgłoszenia nie spełniały wymogów formalnych. Często do naboru nie zgłasza się także nikt, mimo że złożył prawidłową ofertę.
W Wwie bez wyboru pracownika kończy się 440. Żadna Izba w Polsce nawet nie zbliża się do tych danych.

Tych środków, wynikających z dodatku stołecznego nie byłoby jednak, gdyby dodatek stołeczny nie zostałby wprowadzany w planach MF. Nie są to zatem środki, które wszystkim pozostałym podniosłyby wynagrodzenia, czy uposażenia.

Przy dodatku o charakterze mentorskim powinny zostać wprowadzone bardzo jasne i transparentne zasady wyboru/doboru mentora.
MF będzie wypłacał te dodatki w ramach dodatków już funkcjonujących - specjalnego i zadaniowego. Został przeprowadzony pilotaż. Ustalono, że około 5% pracowników i funkcjonariuszy powinno w to być zaangażowanych. Przeciętna kwota tego dodatku to 500zł, co nie znaczy, że wszyscy tyle będą otrzymywać. Widełki od do będą ustalane. MF przedstawi propozycje zasad rozdziału tego dodatku do dyskusji ze Zw. Zaw. To samo przy dodatku stołecznym. Różnice na rzecz Miasta Stołecznego Warszawy mogą być wprowadzone w wysokości nieznacznej i jest to brane pod uwagę w MF. Odpowiednie rozporządzenie będzie w tej sprawie projektowane - dodatek stołeczny.

Ministerstwo Finansów przekaże też szczegółowe powyższe dane dot. fluktuacji kadr (zaznaczam, że mogłem popełnić jakiś błąd literowy lub coś źle usłyszałem, bo było szybko prezentowane) oraz szersze. Przedstawione zostanie w prezentacji także jak wygląda sytuacja w innych miejscach w Polsce.

Rozporządzenie w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie FSCS zostało już przedłożone do podpisu Premiera, czyli w każdej chwili należy spodziewać się publikacji.

Następnie toczyła się dyskusja na temat zaprezentowanej siatki płac.
O ile siatka płac dla KSC jest docelowa - do tego dążymy w perspektywie lat, to mnożniki przedstawione dla funkcjonariuszy stanowią minimalne jakie zostaną ujęte w rozporządzeniu w sprawie uposażenia zasadniczego FSCS.

MF chce, aby pion kadr co roku dokonywał przeglądu pracowników i funkcjonariuszy, którzy nie mieli awansu przez 5 lat i zostanie to zlecone Dyrektorom Izb, aby to zostało zrobione wraz z uzasadnieniem i podaniem powodu dlaczego osoby te nie awansowały.

Zdaniem MF rozmowy w chwili obecnej powinny toczyć się w celu zakończenia uzgodnień modernizacji. Wniosek ZZ Celnicy PL, by w trybie pilnym procedować zmiany do ustawy o KAS, w tym zmiany wprowadzające ochronę prawną na adekwatnym poziomie jak w innych formacjach, dodatki dla referatu dochodzeniowo-śledczego czy np. zaliczenia okresu pauzowania do służby(po powrocie z ucywilnienia) i inne zgłaszane postulaty, spotkał się z następującą odpowiedzią MF.
Mamy etap konsultacji wewnętrznych i w IV kwartale br. powinien projekt zostać skierowany do uzgodnień społecznych.
MF na tym etapie nie informuje o zakresie projektu ustawy. Będzie on przedstawiony do konsultacji społecznych i wtedy będą trwały uzgodnienia na temat zakresu i poszczególnych szczegółowych zapisów.

Niebawem będzie też gotowy materiał dot. możliwości pracy zdalnej - szczegółowe opracowanie na ten temat.

Do końca przyszłego tygodnia otrzymamy dodatkowe materiały, o których mowa wyżej i na następne spotkanie MF przygotuje też projekt porozumienia w sprawie modernizacji. Następne spotkanie odbędzie się w sierpniu.

Szef KAS nie ograniczał czasowo spotkania. Spotkanie, zakończyło się o godz. 13:40.


Pozdrawiam
Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
 
Co do wysokości podwyżek to MF proponuje to co już przedstawił. Nasze stanowisko jest w artykule na celnicy.pl obok tej informacji i tam wnioskujemy, by było to inaczej.
Jaką propozycję ostatecznie przedstawi MF to okaże się na kolejnym spotkaniu.
 
Nawet niekompletne i powierzchowne informacje są lepsze niż żadne. Łatwiej czeka się na bardziej szczegółowe sprawozdanie. Wcześniej bywało z tym różnie.
Sławku przyjmij podziękowanie za szybką relację od osoby która ostatnio dość krytycznie patrzy na działania związku.
 
Przy podejmowaniu decyzji o odejściu na emeryturę nie ma co ulegać emocjom. Trzeba wszystko na chłodno skalkulować. Propozycje modernizacji na lata 2024 i dalej są mało precyzyjne. Zaproponowane ok 500 zł jest niewystarczające. Powinno być np 500 zł + jakąś kwota powiązana ze wskaźnikiem inflacji.
W 2023 roku wychodzi 7,8% + 500, daje to ok 1000 zł.
Jak określą w 2023 roku nową wielokrotność kwoty bazowej średnie uposażenie brutto powinno wynosić ok 8000 zł.
Policzmy emeryturę dla odchodzącego funka w styczniu 2023 i w po roku w styczniu 2024r.
Załóżmy że indywidualny mnożnik z 10 lat wynosi 100% I funk w styczniu 2023 będzie miał 62% wysługi.
Waloryzacja na 2023 r jest zapowiadana na 14%. Podwyżka z założeń modernizacyjnych w 2024 r ok 500zł (średnie uposażenie w 2024 r będzie hipotetycznie wynosić 8500)
WYLICZENIA (brutto)
1. Odejście w styczniu 2023 r
8000x62%=4960 zł
Po marcowej waloryzacj4960 + 14% daje 5654 zł
2. Odejście w styczniu 2024
Wzrasta wskaźnik wysługi o 2.6% i średnie uposażenie o 500 zł (wg założeń modernizacji)
8500x64.6%=5491 zł

Oznacza to, że pozostanie w służbie o rok dłużej zostanie "nagrodzone" emeryturą niższą o 163 zł.

Brak gwarancji godnych podwyżek w kolejnych latach nie jest zachętą do pozostania w służbie.
Moje wyliczenia zakładają, że modernizacja w 2024 roku byłaby zrealizowana a jak wiemy z doświadczenia MF najchętniej oszczędza na swoich ludziach i bez mrugnięcia okiem kradnie obiecane pieniądze.
Kwoty z modernizacji są niewystarczające i dodatkowo niepewne. Dlaczego jest taki opór żeby przygotować nam nie uchwałę a ustawę modernizacyjną która jest pewniejsza?
Raz już nas okradli. Trudno jest zaufać złodziejowi.
 
Przy podejmowaniu decyzji o odejściu na emeryturę nie ma co ulegać emocjom. Trzeba wszystko na chłodno skalkulować. Propozycje modernizacji na lata 2024 i dalej są mało precyzyjne. Zaproponowane ok 500 zł jest niewystarczające. Powinno być np 500 zł + jakąś kwota powiązana ze wskaźnikiem inflacji.
W 2023 roku wychodzi 7,8% + 500, daje to ok 1000 zł.
Jak określą w 2023 roku nową wielokrotność kwoty bazowej średnie uposażenie brutto powinno wynosić ok 8000 zł.
Policzmy emeryturę dla odchodzącego funka w styczniu 2023 i w po roku w styczniu 2024r.
Załóżmy że indywidualny mnożnik z 10 lat wynosi 100% I funk w styczniu 2023 będzie miał 62% wysługi.
Waloryzacja na 2023 r jest zapowiadana na 14%. Podwyżka z założeń modernizacyjnych w 2024 r ok 500zł (średnie uposażenie w 2024 r będzie hipotetycznie wynosić 8500)
WYLICZENIA (brutto)
1. Odejście w styczniu 2023 r
8000x62%=4960 zł
Po marcowej waloryzacj4960 + 14% daje 5654 zł
2. Odejście w styczniu 2024
Wzrasta wskaźnik wysługi o 2.6% i średnie uposażenie o 500 zł (wg założeń modernizacji)
8500x64.6%=5491 zł

Oznacza to, że pozostanie w służbie o rok dłużej zostanie "nagrodzone" emeryturą niższą o 163 zł.

Brak gwarancji godnych podwyżek w kolejnych latach nie jest zachętą do pozostania w służbie.
Moje wyliczenia zakładają, że modernizacja w 2024 roku byłaby zrealizowana a jak wiemy z doświadczenia MF najchętniej oszczędza na swoich ludziach i bez mrugnięcia okiem kradnie obiecane pieniądze.
Kwoty z modernizacji są niewystarczające i dodatkowo niepewne. Dlaczego jest taki opór żeby przygotować nam nie uchwałę a ustawę modernizacyjną która jest pewniejsza?
Raz już nas okradli. Trudno jest zaufać złodziejowi.
Nie przewidujesz waloryzacji w 2024?
 
No dobra - sprzedam moje przemyślenia.
Emerytura liczona z ostatnich lat ma to do siebie, że wzrost indywidualnej pensji nie zawsze wiąże się ze wzrostem wskaźnika za ostatnie 10 lat. Gdyby to było wybrane 10 lat... ale nie jest. W wielu przypadkach, w tym i moim, lata 2009- 2019 to były najlepsze lata do wyliczenia emerytury. Co z tego że pensja mi wzrośnie przez 2-3 lata, jak i tak do nie zmienia mojej średniej za 10 lat. Ratuje sytuację średni mnożnik, ale to nic pewnego. Aktualnie srają się z tym już ósmy miesiąc.
Idąc na emeryturę później przepadają nam wysokie waloryzacje....

Mi wyszło, na podstawie skromnych kalkulacji, że ostatecznie będzie podobnie....ALE...... WIELKIE ALE...... idąc dalej do pracy jestem zdecydowanie na plusie, jeśli chodzi o dochody. I to jest opcja dla chcących później pracować.
Gdybym na emeryturze chciał mieć już długie wakacje, to bym z pewnością nadal pełnił służbę w SCS do tych przynajmniej 55 lat. Mam o 10 mniej 😉.
Jeśli ktoś chce wczesnie usiąść wygodnie w fotelu w domu lub ma w pranie tylko posprzątanie ogródka to odejście niech przemyśli nie dwa a trzy razy🙂.
Jeśli chce i może pracować... NIC DWA RAZY SIĘ NIE ZDARZA
 
Chciałem dodać jeszcze, że ostatnie 10 -15 lat w kwestiach przyszłych podwyżek SCS dobrze podsumował jegomość z poniższego filmu. A może poszli do lasu.... Od kiedy pamiętam podniecaliśmy się mzonkami z których niewiele wychodziło.
 
Przy podejmowaniu decyzji o odejściu na emeryturę nie ma co ulegać emocjom. Trzeba wszystko na chłodno skalkulować. Propozycje modernizacji na lata 2024 i dalej są mało precyzyjne. Zaproponowane ok 500 zł jest niewystarczające. Powinno być np 500 zł + jakąś kwota powiązana ze wskaźnikiem inflacji.
W 2023 roku wychodzi 7,8% + 500, daje to ok 1000 zł.
Jak określą w 2023 roku nową wielokrotność kwoty bazowej średnie uposażenie brutto powinno wynosić ok 8000 zł.
Policzmy emeryturę dla odchodzącego funka w styczniu 2023 i w po roku w styczniu 2024r.
Załóżmy że indywidualny mnożnik z 10 lat wynosi 100% I funk w styczniu 2023 będzie miał 62% wysługi.
Waloryzacja na 2023 r jest zapowiadana na 14%. Podwyżka z założeń modernizacyjnych w 2024 r ok 500zł (średnie uposażenie w 2024 r będzie hipotetycznie wynosić 8500)
WYLICZENIA (brutto)
1. Odejście w styczniu 2023 r
8000x62%=4960 zł
Po marcowej waloryzacj4960 + 14% daje 5654 zł
2. Odejście w styczniu 2024
Wzrasta wskaźnik wysługi o 2.6% i średnie uposażenie o 500 zł (wg założeń modernizacji)
8500x64.6%=5491 zł

Oznacza to, że pozostanie w służbie o rok dłużej zostanie "nagrodzone" emeryturą niższą o 163 zł.

Brak gwarancji godnych podwyżek w kolejnych latach nie jest zachętą do pozostania w służbie.
Moje wyliczenia zakładają, że modernizacja w 2024 roku byłaby zrealizowana a jak wiemy z doświadczenia MF najchętniej oszczędza na swoich ludziach i bez mrugnięcia okiem kradnie obiecane pieniądze.
Kwoty z modernizacji są niewystarczające i dodatkowo niepewne. Dlaczego jest taki opór żeby przygotować nam nie uchwałę a ustawę modernizacyjną która jest pewniejsza?
Raz już nas okradli. Trudno jest zaufać złodziejowi.
W przyszłym roku ma być 7,8% z ustawy budżetowej + 500 zł uchwały modernizacyjnej z tym jednak, że te 500 zł brutto zostanie pomniejszone o wszystkie możliwe pochodne, włącznie z nowymi czyli dodatkiem mentorskim i dodatkiem stołecznym. Może z 300 zł netto zostanie. Z tego połowa ma być dla wszystkich a połowa na wyrównanie siatki płac czyli oprócz 7,8% dodatkowo każdy ma szansę dostać jakieś 150 zł netto.
 
W przyszłym roku ma być 7,8% z ustawy budżetowej + 500 zł uchwały modernizacyjnej z tym jednak, że te 500 zł brutto zostanie pomniejszone o wszystkie możliwe pochodne, włącznie z nowymi czyli dodatkiem mentorskim i dodatkiem stołecznym. Może z 300 zł netto zostanie. Z tego połowa ma być dla wszystkich a połowa na wyrównanie siatki płac czyli oprócz 7,8% dodatkowo każdy ma szansę dostać jakieś 150 zł netto.
Przy wyliczaniu emerytury nie ma znaczenia ile ktoś dostanie indywidualnej podwyżki ale o ile wzrośnie średnie uposażenie bo yo jest podstawą wyliczeń a indywidualny 10letni mnożnik starym funkom niewiele może już się zmienic.
7.8% dostanie każdy bo ma wzrosnąć o tyle kwota bazowa. Oczywiście 7.8% tylko od mnożnikiwych składników uposażenia (czyli od większości), niemnożnikowe są np dodatki kontrolerski czy specjalne i one nie wzrosną z automatu.
Z podziałem tych 5 stów może być tak jak piszesz i nie każdy dostanie tyle samo.
Nawet duuuża indywidualna podwyżka ma niewielki wpływ na ewentualny wzrost indywidualnego mnożnika z 10 lat.
 
Przy wyliczaniu emerytury nie ma znaczenia ile ktoś dostanie indywidualnej podwyżki ale o ile wzrośnie średnie uposażenie bo yo jest podstawą wyliczeń a indywidualny 10letni mnożnik starym funkom niewiele może już się zmienic.
7.8% dostanie każdy bo ma wzrosnąć o tyle kwota bazowa. Oczywiście 7.8% tylko od mnożnikiwych składników uposażenia (czyli od większości), niemnożnikowe są np dodatki kontrolerski czy specjalne i one nie wzrosną z automatu.
Z podziałem tych 5 stów może być tak jak piszesz i nie każdy dostanie tyle samo.
Nawet duuuża indywidualna podwyżka ma niewielki wpływ na ewentualny wzrost indywidualnego mnożnika z 10 lat.
7,8% budżetówki zwiększy kwote bazowa pozostałe 6,31 zwiększy przeciętny mnożnik kwoty bazowej. 12-14% waloryzacji emerytur zwiększy emerytom co odeszli przed marcem ale po 1 stycznia tak by siezałapać na podwyłżki obowiazujące od 1 stycznia. Nieważne czy jesteś takm gdzie słabo dostaniesz w tym systemie dostajesz dokładnie przciętną memeryci są win win.

następna waloryzacja zgodnie z filmiikiem inflacji 6-9% ekonomiśic coś prorokowali parę mieisęcy temu że wizja 15,6% przyszłorocznej inflacji jeśt dość optymistyczna aem ja bym proponował waloryzacjęna mas=rzec 2024 ok 8%
potem już będzie niziutko
ale co to znaczy w sytuacji równoważenia budżetu gdy jest po wyborach, mamy potężny deficyt wyporwadozny poza budrzet poprzez zdaje się jakąs operacjęz oblikacjami wykupwanymi przez nbp (jakoś tak to leciało) do tego zdaje się jakieś potężne zobowiązania zbrojeniowe z Koreą.
zaczeni się walka z inflacją, spłacanie długów czyli oszczędności w budżetówce na kilka lat. co przy niskiej inflacji (w celu od 2024 czyli od waloryzcji marzec 2025) oznacza niski koszt społeczny braku podwyzek przy ciągle co prawda podwyższonych cenach po czasach inflacji ale juz wolno rosnących. i to tak potrwa lekko liczac z 3 lata czyli do 28. Potem brak mi wyobraźni. Psodziewam się że jakies tma podwyżki nastąią ale w perspektywie po 2028 i z przecietnym prawdopodobieństwem jakieś symboliczne (poniżej sumarycznej inflacji za praę lat wcześneijszych, i poniżej łaącznych waloryzacji emerytalnych, przypominam podwyżki lat 200-2007) z raz w okresie 2026-2028. Ni e sądla mnie oczywiste podwyżki w latach 2024-2026 nie do końca utrzymaie modernizacji 2024-2025 z naciskiem na 2025 choć 2024 będzie już po w wyborach wiec sytuacja budżetowa będzie miała większe znaczenie niż uzgodnienia.

Ale to tylko ja sobie tak myślę I co ja tam wiem.
 
Ostatnia edycja:
To co się wyprawia teraz WSZĘDZIE to skandal. Mam nadzieję, że wszyscy winni bekną za to koncertowo. Za to, że w przyszłym roku wszystko jeb...nie z powodu masowych odejść, za tych pustaków przynoszonych w teczkach na różne stanowiska, za brak szacunku do ludzi pracy, za te awanse dla garbatych, za to bagno, które zrobili dla celników. Na całym świecie służba ta jest poważana i szanowana a tu z winy panów i władców wszyscy na nas plują. Mam nadzieję, że wszyscy będziecie pławić się w tym gownie, które nam zgotowaliście. Z nie poważaniem przyszły emeryt
 
To co się wyprawia teraz WSZĘDZIE to skandal. Mam nadzieję, że wszyscy winni bekną za to koncertowo. Za to, że w przyszłym roku wszystko jeb...nie z powodu masowych odejść, za tych pustaków przynoszonych w teczkach na różne stanowiska, za brak szacunku do ludzi pracy, za te awanse dla garbatych, za to bagno, które zrobili dla celników. Na całym świecie służba ta jest poważana i szanowana a tu z winy panów i władców wszyscy na nas plują. Mam nadzieję, że wszyscy będziecie pławić się w tym gownie, które nam zgotowaliście. Z nie poważaniem przyszły emeryt
W sedno 👍
 
To co się wyprawia teraz WSZĘDZIE to skandal. Mam nadzieję, że wszyscy winni bekną za to koncertowo. Za to, że w przyszłym roku wszystko jeb...nie z powodu masowych odejść, za tych pustaków przynoszonych w teczkach na różne stanowiska, za brak szacunku do ludzi pracy, za te awanse dla garbatych, za to bagno, które zrobili dla celników. Na całym świecie służba ta jest poważana i szanowana a tu z winy panów i władców wszyscy na nas plują. Mam nadzieję, że wszyscy będziecie pławić się w tym gownie, które nam zgotowaliście. Z nie poważaniem przyszły emeryt
Spełnia się sen bananowy o zmianie pokoleń w tej Służbie! Liczył że przetrzebi nas mocniej, nie wyszło, na program emerytalny jak inne służby nie pozwolił (zaliczenie służby przed 09.1999), i tak nas gnoją w woli banana nowi architekci świata (nie mylić z Zegarmistrzem światła Tadeusza Woźniaka) 😂
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry