• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Informacja MF na temat podwyżek w 2020r.

Publikujemy informację MF na temat podwyżek w 2020r.
Wg obowiązującego stanu prawnego, kwota bazowa rośnie o 6%, więc nie można jej dopełnić do 6%. To byłoby nielogiczne.
Trudno zrozumieć język urzędowy(czasem bywa niestety mało logiczny), ale jeśli jest jednak mowa w tym piśmie o 9% podwyżce(a tylko takie rozumienie jest słuszne, oczywiście jeśli odnosimy to do obowiązującego stanu prawnego, czyli 6% wzrostu kwoty bazowej), to jest to tyle o ile wnioskowaliśmy na spotkaniu 14.05. jako do wypłacenia bezpośrednio, bez ingerencji KPRM, na podstawie decyzji samego MF.
O pozostałą część z Uchwały modernizacyjnej trzeba zwrócić się do KPRM i tam o tę pozostałą część byśmy powalczyli.
 

Attachments

  • odpowiedż na pismo ZZ Celnicy PL-57.2020.pdf.pdf
    221,6 KB · Wyświetleń: 2 730
Ciekawe czy Rzeczkowska zrozumiała to co napisała, bo wg mnie tu jest mowa, że podwyżka kwoty bazowej jest częściowo sfinansowana z uchwały modernizacyjnej czyli 3+3.
 
Ciekawe czy Rzeczkowska zrozumiała to co napisała, bo wg mnie tu jest mowa, że podwyżka kwoty bazowej jest częściowo sfinansowana z uchwały modernizacyjnej czyli 3+3.
Prawdopodobnie to chcieli napisać, ale to wbrew logice.
A może celowo napisali w ten sposób, by powiedzieć, że od początku mieli na myśli 9%?
Oni wiedzą, że my nigdy nie pogodzimy się z dyskryminacją, dlatego rozsądnie podchodząc do tematu, powinni tak zrobić. Tylko czy potrafią rozsądnie podejść, czy wolą zarządzać zdemotywowanymi ludźmi?
 
MF pisze o Radzie Ministrów jakby to był dla nichjakiś obcy twór. Przecież Minister Finansów jest członkiem Rady Ministrów. Czy minister nie może zadać prostego pytania premierowi lub Schreberowi który jest za to odpowiedzialny? Czy nie może inicjowac podjęcia tematu przez RM?
Wysłali prośbe, Schreiber schował do szuflady i co, nikt sie o to nie pyta? Nie ma żadnych terminów?

Czy mają nas za idiotów?
To brzmi tak jakby szefowa napisała, że sprawę podwyżek wysłali na Berdyczów.
 
Publikujemy informację MF na temat podwyżek w 2020r.
Wg obowiązującego stanu prawnego, kwota bazowa rośnie o 6%, więc nie można jej dopełnić do 6%. To byłoby nielogiczne.
Trudno zrozumieć język urzędowy(czasem bywa niestety mało logiczny), ale jeśli jest jednak mowa w tym piśmie o 9% podwyżce(a tylko takie rozumienie jest słuszne, oczywiście jeśli odnosimy to do obowiązującego stanu prawnego, czyli 6% wzrostu kwoty bazowej), to jest to tyle o ile wnioskowaliśmy na spotkaniu 14.05. jako do wypłacenia bezpośrednio, bez ingerencji KPRM, na podstawie decyzji samego MF.
O pozostałą część z Uchwały modernizacyjnej trzeba zwrócić się do KPRM i tam o tę pozostałą część byśmy powalczyli.
Przecież nie dostaniemy 9%. W intraneciw mamy komunikat:6%jako 3%+3%
 
Ja tu niestety nie widzę 9%.

Uruchomili rezerwę celową, żeby dopełnić podwyżkę kwoty bazowej do 6%.
Pytanie- po co taka kombinacja?

Drugi akapit to standardowe bla bla, które słyszymy od kwietnia.
 
Mam tylko jedno pytanie, co zwykłego funkcjonariusza obchodzi skąd biorą się składowe podwyżki. To wszystko powinno być proste jak konstrukcja cepa, Takie wywody to niech sobie pani Rzeczkowska schowa głęboko, nas interesuje podobnie jak policję i wojsko kwota podwyżki, nie mniejsza jak inne służby. Koniec tego pitolenia, albo kasa, albo protest i to natychmiast bez oczekiwania na czyjąś łaskę. Straszyć to sobie mogą swoje dzieci, że im cukierków nie kupią.
 
Hola, hola ...

"Wniosek o uruchomienie środków finansowych z rezerwy celowej przeznaczonych
na sfinansowanie zwiększenia kwoty bazowej w 2020 r. – w wysokości 3 % jako dopełnienie do
6% wzrostu kwoty bazowej" ...

KWOTA BAZOWA JEST ZAPISANA W USTAWIE, więc (cyt.) "zwiększenie w wysokości 3%" KWOTY BAZOWEJ jako jej DOPEŁNIENIE (dorzucenie do 6%), daje 9%.
Przecież nie można "dopełniać" pełnego ...
 
Trudno wyczytać jednoznacznie o co chodzi. Zapewnie to pismo to jakaś furtka dla mf. Wrazie czego będzie- toz pisaliśmy to wy zle zrozumieliscie.
Na wszystkich plaszczyznach chcą wprowadzać celowy zamęt.
A te dzisiejsze spotkanie plus ten komunikat nie wróży nic dobrego. O zgrozo
 
Hola, hola ...

"Wniosek o uruchomienie środków finansowych z rezerwy celowej przeznaczonych
na sfinansowanie zwiększenia kwoty bazowej w 2020 r. – w wysokości 3 % jako dopełnienie do
6% wzrostu kwoty bazowej" ...

KWOTA BAZOWA JEST ZAPISANA W USTAWIE, więc (cyt.) "zwiększenie w wysokości 3%" KWOTY BAZOWEJ jako jej DOPEŁNIENIE (dorzucenie do 6%), daje 9%.
Przecież nie można "dopełniać" pełnego ...
Wątpię, że oni tak to rozumieją
 
Może jej odpisac konkretnym zapytaniem o co jej chodzilo czy chodzi o dopełnienie "pełnych 6%"o 3 kolejne A 3 jeszcze po zmianach w kprm czy o 3+3. Może na konkretne pytanie dostaniemy konkretną odpowiedź . I moze trzeba masowo zapytać tego pana Schreibera kiedy laskawie włączy tą zmianę do prac . Nie wiem kim on jest ale widocznie jest ważniejszy niż minister finansów, szef kas i pewnie premier razem wzięci...
 
Trudno wyczytać jednoznacznie o co chodzi. Zapewnie to pismo to jakaś furtka dla mf. Wrazie czego będzie- toz pisaliśmy to wy zle zrozumieliscie.
Moim zdaniem treść jest oczywista, jak dla większości tutaj. 3%+3%.

Prawdopodobnie to chcieli napisać, ale to wbrew logice.
A może celowo napisali w ten sposób, by powiedzieć, że od początku mieli na myśli 9%?

KWOTA BAZOWA JEST ZAPISANA W USTAWIE, więc (cyt.) "zwiększenie w wysokości 3%" KWOTY BAZOWEJ jako jej DOPEŁNIENIE (dorzucenie do 6%), daje 9%.
Przecież nie można "dopełniać" pełnego ...
Nie jestem specjalistą od finansów publicznych więc mnie poprawcie jeśli trzeba, ale w piśmie jest mowa o finansowaniu podwyższenia kwoty bazowej. W 50% będzie sfinansowana ze środków przeznaczonych na podwyżkę kwoty bazowej, z 50% będzie sfinansowana ze środków przeznaczonych na modernizację. Natomiast cała będzie sfinansowana z budżetu. Kreatywna księgowość, przesypywanie z jednej kupki na drugą. Należałoby zadać pytanie jak, kiedy i z czego zostanie sfinansowane 3% na modernizację, które zostaną przesunięte na podwyższenie kwoty bazowej. Mało tego, uwagę należy zwrócić na to, że podwyżka kwoty bazowej to koszt stały, będzie ponoszony corocznie, zatem środki na modernizację mogą zostać całkowicie skonsumowane przez finansowanie 3% kwoty bazowej (choć nie wiem jak to wygląda kwotowo, jaki procent środków na modernizację odpowiada 3% kwoty bazowej rocznie). Jednak żeby to się spinało, to skądś chyba musi być dosypane do środków na modernizację, po tym jak się z nich odsypie na kwotę bazową (każdorocznie).

Druga rzecz, pismo z 5 marca wysłane w celu wpisania projektu uchwały do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów i na dzień 28.05.2020 r. nie jest tam choćby wpisana. Co za terminy tam są stosowane? Lekceważenie Ministra Finansów? Należałoby monitorować sprawę, która jest na ostrzu noża, czerwiec za pasem, a zwłoka z procedowaniem jest wysoce niepokojąca. Ja rozumiem, że nadgorliwość jest niemile widziana, ale minęło prawie 3 miesiące, ponaglenie jest jak najbardziej wskazane.

Najbardziej mnie natomiast interesuje ta część:
"Wniosek o zmianę zapisów Uchwały Modernizacyjnej KAS (…) uwzględnia uzgodnienia z Komitetem Protestacyjnym w zakresie finansowania podwyżek wynagrodzeń/uposażeń w 2020 r. oraz zmiany w innych Priorytetach Uchwały Modernizacyjnej."
Czy tymi uzgodnieniami nie było 4,5% + 1,5%? Czy tymi uzgodnieniami nie była podwyżka w przedziale 30%-150%? Widział ktoś treść? Obawiam się, że gdy dopniemy swego, a to dla mnie oczywiste, to i tak nie będzie dobrze, a te "ustalenia" o które walczymy mogą być niemiłą niespodzianką...
 
To jak odczytacie dzisiejsze (PILNE) pismo szefowej:

"Szanowni Państwo,
Pracownicy i Funkcjonariusze KAS,
kierując się zasadami dialogu i porozumienia społecznego rozpoczynamy kolejny cykl spotkań z przedstawicielami związków zawodowych. Najbliższe ze spotkań jest zaplanowane na 28 maja 2020 r. Tematem rozmów będzie realizacja porozumienia z 29 stycznia 2020 r. i uzgodnień z 14 maja 2020 r.
Przypominam, że podczas ostatniego spotkania z przedstawicielami związków zawodowych uzgodniliśmy wypłatę podwyżek kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej, Służby Celno-Skarbowej oraz pracowników niemnożnikowych o 6%. Wypłaty podwyżek są w trakcie realizacji".


:unsure:
 
@cat wydaje mi się, że to takie dzielenie włosa na czworo.
Dialog przecież wreszcie jest prowadzony - nie można tego zanegować. Były spotkania zarówno z KP jak i Przewodniczącym ZZ Celnicy.pl
Sprawę należy postawić prosto, to pismo jest jak najbardziej koherentne z tym załączonym na początku tematu. Podwyżka 6%, jej sfinansowanie na zasadzie 3%+3% dopóki uchwała modernizacyjna nie zostanie podpisana.

Edit. Wypłata podwyżek jest w trakcie realizacji - ptaszki ćwierkają, że izby faktycznie nad podziałem tych środków już pracują. Boję się, że nie ma się czego czepić...
 
Ja tak zrozumiałem

1590660066408.png
 
Back
Do góry