• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Import z USA do Niemiec i dalej do Polski ale innym przewoźnikiem - czy to możliwe?

F

Firma Muzyczna

Gość
Witajcie.

Ponieważ jak każdy zapewne szukam oszczędności znalazłem optymalną (prawie) drogę importu towarów z USA do Polski przez Niemcy.
Mam wynegocjowane dobre stawki z przewoźnikiem FedEx na trasie USA-Niemcy oraz z drugim przewoźnikiem DHL Express na trasie Niemcy-Polska.
Do tej pory paczki z USA były wysyłane na adres mojej znajomej w Niemczech. Ona figurowała na dokumentach SAD jako ODBIORCA, moja firma zaś jako IMPORTER i jednocześnie strona opłacająca transport oraz należności celno-podatkowe. Później przesyłki były nadawane z Niemiec do Polski już docelowo do mnie.
Mimo, że operacja bardziej skomplikowana niż transport bezpośredni ale koszt zdecydowanie niższy.

Niestety po minięciu jednego kwartału (taki mam okres rozliczeniowy podatku VAT) mój księgowy zakwestionował faktury za należności celno-podatkowe, które otrzymałem od FedExu za wyłożenie przez nich cła i VATu ponieważ towar został odprawiony na terenie Niemiec, a co za tym idzie cło i VAT trafiły do niemieckiego urzędu skarbowego. Musiałem zapłacić jeszcze raz podatek VAT do polskiego US i starać się o zwrot VATu z Niemiec. Dodam, że czekam na ten zwrot już blisko 10 miesięcy...

Moje pytanie brzmi:
Czy istnieje jakieś uproszczenie, jakaś procedura, która umożliwia import towaru z USA do Niemiec jednym przewoźnikiem (FedEx), a później transport innym przewoźnikiem (DHL Express) do Polski i opłacanie VATu i cła już na miejscu w Polsce?
Być może nawet już bez kłopotania znajomej. Wiem, że firma FedEx oferuje taką usługę jak odbiór osobisty w ich placówce. Mogę zlecić taki odbiór kurierowi DHL Express ale czy pozwolą na to przepisy celne?
Chodzi mi po głowie dokument T1 ale nie wiem czy przy jego wykorzystaniu przesyłka może być przewożona przez dwóch różnych przewoźników?

Będę wdzięczny za udzielenie odpowiedzi lub wskazówek.

Adam Cygan
 
Back
Do góry